37-53

    LITUANIA

      Campionat:

        Nume oficial: A Lyga (General Financing A Lyga), ediţia a 23-a
        Perioada: 10 martie – 11 noiembrie 2012.
        Format: Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (1 Lyga). Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 F.K. Ekranas 36 27 7 2 83-25 88p
          2 Žalgiris Vilnius 36 27 6 3 80-22 87p
          3 Sūduva Marijampolė 36 21 7 8 77-37 70p
          4 Kruoja Pakruojis 36 20 5 11 56-31 65p
          5 F.K. Šiauliai 36 17 4 15 79-57 55p
          6 Banga Gargždai 36 13 8 15 43-41 47p
          7 Dainava Alytus 36 9 5 22 42-71 32p
          8 Atlantas Klaipėda 36 7 6 23 33-92 27p
          9 Tauras Tauragė 36 7 2 27 35-97 23p
          10 REO Vilnius 36 5 4 27 26-81 19p

        A retrogradat: REO Vilnius.
        A promovat: Lietava Jonava (ocupanta primului loc din 1 Lyga).

      Cupa:

        Nume oficial: Lithuanian Football Cup, ediţia a 24-a.
        Perioada: 15 iunie 2012 – 19 mai 2013

          Semifinale: (16/17 aprilie – 30 aprilie/1 mai 2013, tur-retur)

            F.K. Ekranas – F.K. Šiauliai = 1-2 1-2
            Atlantas Klaipėda – Žalgiris Vilnius = 0-0 0-1

          Finala: (19 mai 2013, Kaunas, stad. S.Darius and S.Girėnas)

            Žalgiris Vilnius – F.K. Šiauliai

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          F.K. Ekranas – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Žalgiris Vilnius – Europa League (Turul I Preliminar)
          Sūduva Marijampolė – Europa League (Turul I Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    KAZAKHSTAN

      Campionat:

        Nume oficial: Kazakhstan Premier League, ediţia a 21-a
        Perioada: 9 martie – 27 octombrie 2012.
        Format: Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Ultimele două echipe retrogradează direct în liga a doua (Kazakhstan First Division). Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 Shakhter Karagandy 26 17 2 7 48-15 53p
          2 Irtysh Pavlodar 26 15 6 5 46-20 51p
          3 F.C. Aktobe 26 15 5 6 44-22 50p
          4 F.C. Taraz 26 14 4 8 32-30 46p
          5 F.C. Astana 26 13 7 6 34-24 46p
          6 F.C. Tobol 26 13 6 7 42-27 45p
          7 F.C. Ordabasy 26 10 9 7 29-24 39p
          8 F.C. Akzhayik 26 10 4 12 34-39 34p
          9 Kaisar Kyzylorda 26 8 6 12 21-33 30p
          10 Kairat Almaty 26 7 8 11 23-34 29p
          11 F.C. Atyrau 26 7 6 13 16-32 27p
          12 F.C. Zhetysu 26 6 5 15 27-45 23p
          13 F.C. Sunkar 26 5 8 13 16-31 23p
          14 Okzhetpes Kokshetau 26 3 2 21 20-56 11p

        Au retrogradat: F.C. Sunkar şi Okzhetpes Kokshetau.
        A promovat: F.C. Ile-Saulet şi F.C. Vostok (primele doua locuri din First League).

      Cupa:

        Nume oficial: Kazakhstan Cup, ediţia a 21-a.
        Perioada: 16 mai – 11 noiembrie 2012

          Finala, 11 noiembrie 2012, Astana, stad.Astana Arena, spectatori: 11.500

            F.C. Astana – Irtysh Pavlodar = 2-0

              Nurdauletov(5′), Nuserbaev(82′)

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Shakhter Karagandy – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Irtysh Pavlodar – Europa League (Turul I Preliminar)
        F.C. Aktobe – Europa League (Turul I Preliminar)
        F.C. Astana – Europa League (Turul I Preliminar)


    LETONIA

      Campionat:

        Nume oficial: Virslīga, ediţia a 21-a
        Perioada: 24 martie – 10 noiembrie 2012.
        Format: Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (1. līga), iar echipa de pe locul al 9-lea joacă baraj cu ocupanta locului secund din Liga a 2-a. Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 Daugava Daugavpils 36 23 9 4 64-25 78p
          2 Skonto Riga 36 21 11 4 58-22 74p
          3 F.K. Ventspils 36 23 5 8 63-22 74p
          4 Liepājas Metalurgs 36 21 7 8 60-33 70p
          5 JPFS/FK Spartaks 36 13 10 13 61-56 49p
          6 F.C. Jūrmala 36 10 9 17 47-49 39p
          7 F.K. Jelgava 36 7 10 19 32-56 31p
          8 F.S. METTA/Latvijas Universitāte 36 7 8 21 39-82 29p
          9 Daugava Rīga 36 5 12 19 42-79 27p
          10 F.B. Gulbene 36 5 9 22 28-70 24p

          Baraj pentru promovare/retrogradare: 14-18 noiembrie 2012

            Daugava Rīga – B.F.C. Daugava = 1-0 3-1

              Daugava Rīga a rămas în prima ligă.

        A retrogradat:F.B. Gulbene
        A promovat: Ilūkstes N.S.S. (locul secund în 1. līga, primul loc fiind ocupat de Liepājas Metalurgs 2, fără drept de promovare).

      Cupa:

        Nume oficial: Latvijas Kausa izcīņa , ediţia a 18-a.
        Perioada: 3 iunie 2012 – mai 2013

          Semifinale (4 mai 2013):

            F.K. Ventspils – Daugava Daugavpils = 4-0
            Daugava Rīga – Liepājas Metalurgs = 1-1 (2-4 dupa pen.)

          Finala: (18 mai 2013, Riga, stad. Skonto)

            F.K. Ventspils – Liepājas Metalurgs

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Daugava Daugavpils – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Skonto Riga – Europa League (Turul I Preliminar)
          F.K. Ventspils – Europa League (Turul I Preliminar)
          Căştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    ISLANDA

      Campionat:

        Nume oficial: Úrvalsdeild, ediţia a 101-a
        Perioada: 6 mai – 29 septembrie 2012.
        Format: ultimele două echipe retrogradează direct în liga a doua (1.deild karla). Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 F.H.(Hafnarfjarðar) 22 15 4 3 51-23 49p
          2 Breiðablik U.B.K. 22 10 6 6 32-27 36p
          3 Í.B.V. Vestmannaeyja 22 10 5 7 36-21 35p
          4 K.R. Reykjavík 22 10 5 7 39-32 35p
          5 Stjarnan F.C. 22 8 10 4 44-38 34p
          6 ÍA Akranes 22 9 5 8 32-36 32p
          7 Fylkir F.C. 22 8 7 7 30-39 31p
          8 Valur Reykjavík 22 9 1 12 34-34 28p
          9 Keflavík Í.F. 22 8 3 11 35-38 27p
          10 Fram Reykjavík 22 8 3 11 31-36 27p
          11 U.M.F. Selfoss 22 6 3 13 30-44 21p
          12 Grindavík 22 2 6 14 31-57 12p

        Au retrogradat: U.M.F. Selfoss şi Grindavík.
        Au promovat: Thór Akureyri şi Víkingur Ólafsvík.

      Cupa:

        Nume oficial: Borgunarbikar, ediţia a 53-a.
        Perioada: 1 mai – 18 august 2012

          Finala: 18 august 2012, Reykjavík, stad. Laugardalsvöllur, spectatori: 5.080

            K.R. Reykjavík – Stjarnan F.C. = 2-1

              Martin(32′), Baldur Sigurðsson(84′) / Garðar Jóhannsson(6′)

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        F.H. Hafnarfjarðar – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Breiðablik U.B.K. – Europa League (Turul I Preliminar)
        Í.B.V. Vestmannaeyja – Europa League (Turul I Preliminar)
        K.R. Reykjavík – Europa League (Turul I Preliminar)


    MUNTENEGRU

      Campionat:

        Nume oficial: First League, ediţia a 7-a
        Perioada: 11 august 2012 – mai 2013.
        Format: Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (Second Division), iar echipele de pe locurile 10 şi 11 joacă baraj cu locurile 2 şi 3 din Second League.

      Cupa:

        Nume oficial: Montenegrin Cup, ediţia a 7-a.
        Perioada: 19 septembrie 2012 – mai 2013.

          Semifinale (3-17 aprilie, tur-retur):

            F.K. Grbalj – Čelik Nikšić = 0-0 0-2
            Mladost Podgorica – Budućnost Podgorica = 1-1 2-3

          Finala: (21 mai 2013, Podgorica, stad. Podgorica)

            Budućnost Podgorica – Čelik Nikšić

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    MACEDONIA

      Campionat:

        Nume oficial: First Macedonian Football League, ediţia a 21-a
        Format: Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Ultimele două echipe retrogradează direct în liga a doua (Macedonian Second League), iar echipele de pe locurile 9 si 10 vor juca un baraj cu echipele de pe locurile 3 si 4 din Macedonian Second League.

      Cupa:

        Nume oficial: Macedonian Cup, ediţia a 21-a.
        Perioada: 21 august 2012 – mai 2013.

          Semifinale: (17 aprilie – 1 mai 2013, tur-retur)

            F.K. Shkëndija – Vardar Skopje (L2) = 0-0 1-1
            F.K. Sileks – F.K. Teteks = 0-1 0-2

          Finala: (22 mai 2013)

            F.K. Shkëndija – F.K. Teteks

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    ALBANIA

      Campionat:

        Nume oficial: Albanian Superliga, ediţia a 74-a
        Perioada: 25 august 2012 – 11 mai 2013.
        Format: Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Ultimele 4 echipe retrogradează direct în liga a doua (First Division).

      Clasamentul final al sezonului 2012-2013

          1 Skënderbeu Korçë 26 18 4 4 43-14 58p
          2 F.K. Kukësi 26 15 7 4 49-25 52p
          3 Teuta Durrës 26 14 6 6 32-24 48p
          4 Flamurtari Vlorë 26 13 7 6 49-33 46p
          5 K.F. Tirana 26 12 7 7 30-23 43p
          6 Vllaznia Shkodër 26 11 5 10 30-26 38p
          7 K.F. Laçi 26 11 5 10 32-31 38p
          8 Kastrioti Krujë 26 10 4 12 25-35 34p
          9 Besa Kavajë 26 8 8 10 23-26 32p
          10 Bylis Ballsh 26 9 6 11 32-29 30p
          11 Shkumbini Peqin 26 7 8 11 18-33 29p
          12 Tomori Berat 26 4 7 15 30-50 19p
          13 Luftëtari Gjirokastër 26 5 4 17 24-44 19p
          14 Apolonia Fier 26 1 10 15 16-40 13p

        Au retrogradat: Shkumbini Peqin, Tomori Berat, Luftëtari Gjirokastër şi Apolonia Fier.

      Cupa:

        Nume oficial: Kupa e Shqipërisë, ediţia a 61-a.
        Perioada: 12 septembrie 2012 – mai 2013.

          Semifinale: (3-16 aprilie 2013, tur-retur)

            F.K. Kukësi – K.F. Laçi = 0-0 1-2
            Skënderbeu Korçë – Bylis Ballsh = 1-1 0-1

          Finala: (17 mai 2013, Tirana, stad. Qemal Stafa)

            K.F. Laçi – Bylis Ballsh

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Skënderbeu Korçë – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          F.K. Kukësi – Europa League (Turul I Preliminar)
          Teuta Durrës – Europa League (Turul I Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    MALTA

      Campionat:

        Nume oficial: Premier League, ediţia a 98-a
        Perioada: august 2012 – mai 2013.
        Format: Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 22 de meciuri, apoi primele şase echipe joacă în Play-off (pentru campioană), iar ultimele şase în Play-out (pentru retrogradare), echipele intrând cu numărul de puncte înjumătăţite. Ultima echipă din Play-out retrogradează direct în liga a doua (First Division).
        Sezonul regulat:

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Valletta F.C. 22 13 7 2 49-15 46p
            2 Hibernians F.C. 22 14 3 5 47-24 45p
            3 Birkirkara F.C. 22 12 7 3 47-19 43p
            4 Tarxien Rainbows 22 11 5 6 39-32 38p
            5 Sliema Wanderers 22 11 4 7 34-22 37p
            6 Mosta F.C. 22 11 1 10 39-33 34p
            7 Qormi F.C. 22 9 3 10 32-34 30p
            8 Balzan Youths 22 7 6 9 34-36 27p
            9 Floriana F.C. 22 5 9 8 26-31 24p
            10 Ħamrun Spartans 22 4 4 14 24-58 16p
            11 Melita F.C. 22 3 5 14 18-56 14p
            12 Rabat Ajax 22 1 8 13 16-45 11p

      Cupa:

        Nume oficial: FA Trophy, ediţia a 76-a.
        Perioada: 5 septembrie 2012 – 19 mai 2013.

          Semifinale: 10-11 mai 2013

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    LIECHTENSTEIN

      Campionat: Liechtenstein nu are un campionat propriu. Echipele joacă în campionatul Elveţiei, cea mai sus în sistemul de divizii fiind F.C. Vaduz, în liga a doua.

      Cupa:

        Nume oficial: Liechtenstein Cup, ediţia a 68-a.
        Perioada: 21 august 2012 – mai 2013.

          Semifinale (30 martie/17 aprilie 2013):

            F.C. Balzers – F.C. Triesenberg = 2-0
            USV Eschen/Mauren – F.C. Vaduz = 0-2

          Finala: (1 mai 2013, Vaduz, stad. Rheinpark)

            F.C. Vaduz – F.C. Balzers = 1-1 3-0 (dupa pen.)

              Afonso(22′) / Akyer(30′)

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014: F.C. Vaduz – Europa League (Turul I Preliminar)


    LUXEMBURG

      Campionat:

        Nume oficial: Luxembourg National Division, ediţia a 99-a
        Perioada: 5 august 2012 – 11 mai 2013.
        Format: Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Ultimele două echipe retrogradează direct în liga a doua (Division of Honour), iar echipa de pe locul al 12-lea joacă baraj cu ocupanta locului al treilea din Division of Honour.

      Cupa:

        Nume oficial: Luxembourg Cup, ediţia a 91-a.
        Perioada: 2 septembrie 2012 – mai 2013.

          Semifinale, 8-9 mai 2013:

            UN Käerjeng 97 – Jeunesse Esch = 0-2
            F.C. Differdange 03 – C.S. Grevenmacher = 1-0

        Finala, 17 mai 2013, Luxembourg, stad. Josy Barthel:

          Jeunesse Esch – F.C. Differdange 03

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Campioana – Champions League (Turul I Preliminar)
        Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
        Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    IRLANDA DE NORD

      Campionat:

        Nume oficial: IFA Premiership, ediţia a 112-a
        Perioada: 11 august 2012 – aprilie 2013.
        Format: Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori (33 de meciuri), după care fiecare echipă mai joacă cate un meci cu echipele din jumătatea lor de clasament, în total 38 de meciuri. Ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (IFA Premiership 1), iar echipa de pe locul al 11-lea joacă baraj cu ocupanta locului al doilea din IFA Premiership 1.

      Cupa:

        Nume oficial: Irish Cup, ediţia a 133-a.
        Perioada: 15 septembrie 2012 – 4 mai 2013.

          Semifinale (6 aprilie 2013):

            Portadown F.C. – Glentoran Belfast = 0-1
            Crusaders F.C. – Cliftonville F.C. = 0-2

          Finala (4 mai 2013), Belfast, stad. Windsor Park:

            Glentoran Belfast – Cliftonville F.C.

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Campioana – Champions League (Turul I Preliminar)
          Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    ŢARA GALILOR

      Campionat:

        Nume oficial: Welsh Premier League, ediţia a 21-a
        Perioada: 17 august 2012 – mai 2013.
        Format: Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 22 de meciuri, apoi primele şase echipe joacă în Play-off (pentru campioană), iar ultimele şase în Play-out (pentru retrogradare). Ultimele 2 echipe din Play-out retrogradează direct în liga a doua.

      Clasamentul final al sezonului 2012-2013

          1 The New Saints F.C. 32 24 4 4 86-22 76p
          2 Airbus UK Broughton 32 17 3 12 76-42 54p
          3 Bangor City 32 14 9 9 65-53 51p
          4 Port Talbot Town 32 13 8 11 51-52 47p
          5 Prestatyn Town 32 11 7 14 62-49 40p
          6 Carmarthen Town 32 10 7 15 36-50 37p
          7 Bala Town 32 17 5 10 62-41 56p
          8 Gap Connah’s Quay 32 12 5 15 62-69 40p
          9 Newtown A.F.C. 32 10 7 15 44-54 37p
          10 Aberystwyth Town 32 9 10 13 37-58 37p
          11 Llanelli A.F.C. 32 10 6 16 41-68 36p
          12 Afan Lido F.C. 22 8 3 21 43-79 27p
        A retrogradat: Llanelli A.F.C. , din cauza datoriilor.

        Play-Off pentru Europa League:

          Sferturi (4 mai 2013):

            Bala Town – Gap Connah’s Quay = 1-0

          Semifinale (11 mai 2013):

            Bangor City – Bala Town = 2-4
            Port Talbot Town – Carmarthen Town = 1-0

          Finala (18 mai 2013):

            Port Talbot Town – Bala Town = 0-1

          Bala Town s-a calificat in Turul I Preliminar al Europa League.

      Cupa:

        Nume oficial: FAW Welsh Cup, ediţia a 126-a.
        Perioada: 18 august 2012 – mai 2013.

          Semifinale (6 aprilie 2013):

            Bangor City – The New Saints = 1-0
            Barry Town – Prestatyn Town = 1-2

          Finala (5 mai 2013):

            Bangor City – Prestatyn Town

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          The New Saints F.C. – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Airbus UK Broughton – Europa League (Turul I Preliminar)
          Câştigătoarea barajului pentru UEFA – Europa League (Turul I Preliminar)
          Prestatyn Town – Europa League (Turul I Preliminar)


    ESTONIA

      Campionat:

        Nume oficial: Meistriliiga, ediţia a 22-a
        Perioada: 10 martie – 3 noiembrie 2012.
        Format: ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (Esiliiga), iar echipa de pe locul al 9-lea joacă baraj cu ocupanta locului secund din Liga a 2-a. Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 Nõmme Kalju 36 29 5 2 106-17 92p
          2 Levadia Tallinn 36 25 8 3 85-22 83p
          3 Flora Tallinn 36 26 3 7 87-24 81p
          4 Narva Trans 36 16 7 13 52-44 55p
          5 Sillamäe Kalev 36 15 10 11 51-43 55p
          6 Paide Linnameeskond 36 11 9 16 34-52 42p
          7 F.C. Viljandi 36 6 8 22 33-88 26p
          8 F.C. Kuressaare 36 5 11 20 31-80 26p
          9 Tallinna Kalev 36 4 9 23 27-87 21p
          10 Tammeka Tartu 36 4 8 24 30-79 20p

          Baraj pentru promovare/retrogradare: 11-17 noiembrie 2012

            Rakvere Tarvas – Tallinna Kalev = 1-2 0-1

              Tallinna Kalev a rămas în prima ligă.

        A retrogradat:Tammeka Tartu
        A promovat: F.C. Infonet

      Cupa:

        Nume oficial: Eesti Karikas, ediţia a 23-a.
        Perioada: 5 iunie 2012 – mai 2013

          Sferturi (16-17 aprilie 2013)

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Nõmme Kalju – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Levadia Tallinn – Europa League (Turul I Preliminar)
        Flora Tallinn – Europa League (Turul I Preliminar)
        Căştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    ARMENIA

      Campionat:

        Nume oficial: Premier League, ediţia a 21-a
        Perioada: 24 martie 2012 – 18 mai 2013.
        Format: Participă 8 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 6 ori, în total 42 de meciuri, datorită trecerii de la sistemul primăvara-toamnă la cel folosit de majoritatea campionatelor europene (toamnă-primăvară). Ultima echipă retrogradează direct în liga a doua (First League).

      Clasamentul final al sezonului 2012-2013

        1 Shirak F.C. 42 26 10 6 70-38 88p
        2 F.C. Mika 42 24 7 11 57-39 79p
        3 Gandzasar Kapan 42 18 13 11 48-37 67p
        4 Pyunik Erevan 42 19 6 17 67-51 63p
        5 Impulse Dilijan 42 18 6 18 66-65 60p
        6 Ulisses F.C. 42 11 12 19 41-50 45p
        7 Ararat Erevan 42 9 6 27 27-70 33p
        8 F.C. Banants 42 5 16 21 37-64 31p

        A retrogradat: F.C. Banants
        A promovat: Alashkert F.C. (locul I in First League).

      Cupa:

        Nume oficial: Armenian Independence Cup, ediţia a 22-a.
        Perioada: 14 noiembrie 2012 – mai 2013.

          Semifinale (2/3 – 16/17 aprilie 2013), tur-retur:

            Gandzasar F.C. – Pyunik Erevan = 0-1 1-1
            F.C. Mika – Shirak Gyumri = 0-1 0-0

          Finala , 7 mai 2013, Erevan, stad. Hrazdan, spectatori: 2.500 :

            Pyunik Erevan – Shirak Gyumri = 1-0

              Voskanyan(39′)

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Shirak F.C. – Champions League (Turul I Preliminar)
        Mika F.C. – Europa League (Turul I Preliminar)
        Gandzasar Kapan – Europa League (Turul I Preliminar)
        Pyunik Erevan – Europa League (Turul I Preliminar)


    FEROE

      Campionat:

        Nume oficial: Effodeildin, ediţia a 70-a
        Perioada: 24 martie – 6 octombrie 2012.
        Format: Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de trei ori, în total 27 de meciuri. Ultimele două echipe retrogradează direct în liga a doua (1.deild). Campionatul se dispută în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2012

          1 EB/Streymur 27 17 7 3 51-25 58p
          2 ÍF Fuglafjørður 27 16 6 5 55-23 54p
          3 HB Tórshavn 27 13 6 8 56-34 45p
          4 KÍ Klaksvík 27 13 6 9 59-44 45p
          5 Víkingur Gøta 27 12 9 6 43-35 45p
          6 B36 Tórshavn 27 10 8 9 42-36 38p
          7 NSÍ Runavík 27 9 4 14 36-43 31p
          8 TB Tvøroyri 27 5 9 13 30-50 24p
          9 B68 Toftir 27 6 6 15 23-43 24p
          10 F.C. Suðuroy 27 2 3 22 16-78 9p

        Au retrogradat: B68 Toftir şi F.C. Suðuroy.
        Au promovat: 07 Vestur şi AB Argir.

      Cupa:

        Nume oficial: Løgmanssteypið, ediţia a 58-a.
        Perioada: 24 martie – 25 august 2012

          Finala: 25 august 2012, Tórshavn, stad. Tórsvøllur, spectatori: 2.579

            Víkingur Gøta – EB/Streymur = 3-3 (5-4 după pen.)

              Djurhuus(55′), Gregersen(77′), H.Hansen(111′) / Frederiksberg(31′), Hanssen(70′), Niclasen(95′)

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          EB/Streymur – Champions League (Turul I Preliminar)
          ÍF Fuglafjørður – Europa League (Turul I Preliminar)
          HB Tórshavn – Europa League (Turul I Preliminar)
          Víkingur Gøta – Europa League (Turul I Preliminar)


    ANDORRA

      Campionat:

        Nume oficial: Primera Divisió, ediţia a 18-a
        Perioada: septembrie 2012 – aprilie 2013.
        Format: Participă 8 echipe care joacă fiecare cu fiecare de două ori, în total 14 meciuri. Primele patru echipe se califică în Play-Off, iar ultimele patru vor juca în Play-Out. Echipa de pe ultimul loc în Play-Out retrogradează direct în liga a doua, iar cea de pe penultimul loc va juca baraj.

        Sezonul regulat

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 F.C. Lusitanos 14 10 3 1 55-11 33p
            2 UE Santa Coloma 14 9 3 2 39-14 30p
            3 UE Sant Julià 14 9 3 2 32-9 30p
            4 F.C. Santa Coloma 14 8 5 1 25-12 29p
            5 CE Principat 14 3 3 8 17-30 12p
            6 F.C. Encamp 14 3 1 10 14-49 10p
            7 UE Engordany 14 2 2 10 14-47 8p
            8 Inter Club d’Escaldes 14 2 0 12 14-38 6p

        Play-Off:

        Clasamentul final Play-Off

            1 F.C. Lusitanos 20 13 5 2 64-16 44p
            2 F.C. Santa Coloma 20 10 9 1 30-15 39p
            3 U.E. Santa Coloma 20 11 4 5 47-25 37p
            4 U.E. Sant Julià 20 10 4 6 38-18 34p
        Play-Out:

        Clasament final Play-Out

            5 C.E. Principat 20 6 3 11 23-35 21p
            6 Inter Club d’Escaldes 20 6 0 14 22-42 18p
            7 F.C. Encamp 20 5 2 13 18-55 17p
            8 U.E. Engordany 20 4 3 13 20-56 15p

            U.E. Engordany a retrogradat în Segona Divisió.

        Meci de baraj pentru promovare/retrogradare (20-26 mai 2013, tur-retur): Au participat echipa de pe locul al treilea din Play-Out si echipa de pe locul secund din liga a doua.

          F.C. Encamp – Atlètic Club d’Escaldes

        A retrogradat: U.E. Engordany
        A promovat: F.C. Ordino (locul 1 din liga a doua).

      Cupa:

        Nume oficial: Copa Constitució, ediţia a 21-a.
        Perioada: 13 ianuarie – 19 mai 2013

          Semifinale (12 – 19 mai 2013, tur-retur):

            U.E. Santa Coloma – F.C. Santa Coloma = 3-0
            U.E. Sant Julià – F.C. Lusitanos = 0-0

          Finala (26 mai 2013):

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          F.C. Lusitanos – Champions League (Turul I Preliminar)
          F.C. Santa Coloma – Europa League (Turul I Preliminar)
          Căştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)


    SAN MARINO

      Campionat:

        Nume oficial: Campionato Sammarinese di Calcio, ediţia a 27-a
        Perioada: 14 septembrie 2012 – mai 2013.
        Format: Participă 15 echipe împărţite în două grupe, una de 8 echipe, cealaltă de 7, iar primele trei echipe din fiecare grupă se califică în Play-Off. Nu retrogradează nici o echipă.

        Sezonul regulat:

          Grupa A

              1 A.C. Libertas 20 13 6 1 36-13 45p
              2 S.P. La Fiorita 20 13 3 4 35-21 42p
              3 S.S. Murata 20 11 3 6 31-19 36p
              4 S.P. Cailungo 20 6 5 9 30-37 23p
              5 S.C. Faetano 20 5 6 9 20-26 21p
              6 A.C. Juvenes/Dogana 20 5 3 12 24-36 18p
              7 S.S. Virtus 20 3 3 14 15-35 12p

          Grupa B

              1 Folgore Falciano Calcio 21 10 9 2 25-17 39p
              2 S.P. Tre Penne 21 11 2 8 25-18 35p
              3 S.S. Cosmoc 21 9 8 4 27-19 35p
              4 F.C. Fiorentino 21 7 8 6 36-26 29p
              5 S.S. San Giovanni 21 6 9 6 35-39 27p
              6 F.C. Domagnano 21 5 8 8 24-30 23p
              7 S.S. Pennarossa 21 5 5 11 23-38 20p
              8 S.P. Tre Fiori 21 5 2 14 22-34 17p
        Play-Off

          Turul I (6 mai 2013): Participă ocupantele locurilor 2 şi 3 din cele două grupe.

            S.P. La Fiorita – S.S. Cosmos = 1-1 (6-5 după pen.)
            S.P. Tre Penne – S.S. Murata = 1-2 (după prelungiri)

          Turul al II-lea (10-11 mai 2013): Echipele învinse în Turul I joacă între ele, iar echipa care pierde este eliminată din Play-Off. Echipele câştigătoare Turul I joacă între ele, iar echipa care câştigă se califică direct în Turul al IV-lea.

            S.P. La Fiorita – S.S. Murata = 1-1 (5-3 după pen.)
            S.P. Tre Penne – S.S. Cosmos = 0-0 (4-3 după pen.)
              S.S. Cosmos a fost eliminată din Play-Off.

          Turul al III-lea (13-14 mai 2013): Ocupantele locurilor 1 din grupe joacă între ele; cele două echipe calificate din Turul al II-lea joacă între ele, iar echipa care pierde este eliminată din Play-Off.

            A.C. Libertas – Folgore Falciano Calcio = 2-0
            S.P. Tre Penne – S.S. Murata = 2-0
              S.S. Murata a fost eliminată din Play-Off.

          Turul al IV-lea (17-18 mai 2013):

            A.C. Libertas – S.P. La Fiorita = 1-0
            S.P. Tre Penne – Folgore Falciano Calcio = 2-0
              Folgore Falciano Calcio a fost eliminată din Play-Off.

          Turul al V-lea (23 mai 2013):

            S.P. Tre Penne – S.P. La Fiorita

          Finala (27 mai 2013):

            A.C. Libertas – S.P. Tre Penne/S.P. La Fiorita

      Cupa:

        Nume oficial: Coppa Titano, ediţia a 53-a.
        Perioada: 1 septembrie 2012 – mai 2013

          Finala, 29 aprilie 2013, Serravalle, Stadio Olimpico

            S.P. La Fiorita – S.S. San Giovanni = 1-0

              S.Aruta(47′)

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Locul al 2-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
          Căştigătoarea Cupei – Europa League (Turul I Preliminar)

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s