13-24


    ELVEŢIA

      Campionat:

        Nume oficial: Swiss Super League, ediţia a 118-a
        Perioada: 19 iulie 2014 – 5 iunie 2015
        Format:

          Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Swiss Challenge League).

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 F.C. Basel 36 24 6 6 84-41 78p
          2 Young Boys Berna 36 19 9 8 64-45 66p
          3 F.C. Zürich 36 15 8 13 55-48 53p
          4 F.C. Thun 36 13 13 10 47-45 52p
          5 F.C. Luzern 36 12 11 13 54-46 47p
          6 F.C. St.Gallen 36 13 8 15 54-44 47p
          7 F.C. Sion 36 12 9 15 47-48 45p
          8 Grasshopper Zürich 36 11 10 15 50-56 43p
          9 F.C. Vaduz 36 7 10 19 28-59 31p
          10 F.C. Aarau 36 6 12 18 31-64 30p

        A retrogradat: F.C. Aarau.
        A promovat: F.C. Lugano (primul loc din Swiss Challenge League).

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa Elveţiei, ediţia a 90-a.
        Perioada: 23 august 2014 – 7 iunie 2015

          Semifinale (7-8 aprilie 2015) :

            F.C. Zürich – F.C. Sion = 0-1
            F.C. St. Gallen – F.C. Basel = 1-3

          Finala (7 iunie 2015):

            F.C. Sion – F.C. Basel = 3-0

              Konaté(18′), Fernandes(50′), Carlitos(60′)
              Basel, stad. St.Jakob-Park, spectatori: 35.600

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        F.C. Basel – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Young Boys Berna – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        F.C. Sion – Europa League (Grupe)
        F.C. Zürich – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        F.C. Thun – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


    AUSTRIA

      Campionat:

        Nume oficial: Bundesliga, ediţia a 103-a
        Format:

          Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (First League).

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 Red Bull Salzburg 36 22 7 7 99-42 73p
          2 Rapid Viena 36 19 10 7 68-38 67p
          3 S.C. Rheindorf Altach 36 17 8 11 50-49 59p
          4 Sturm Graz 36 16 10 10 77-41 58p
          5 Wolfsberger A.C. 36 16 4 16 44-50 52p
          6 S.V. Ried 36 12 8 16 49-51 44p
          7 Austria Viena 36 10 13 13 45-51 43p
          8 S.V. Grödig 36 10 7 19 46-65 37p
          9 Admira Wacker 36 7 13 16 32-61 34p
          10 Wiener Neustadt 36 7 8 21 37-79 29p

        A retrogradat: Wiener Neustadt.
        A promovat: S.V. Mattersburg (primul loc din First League).

      Cupa:

        Nume oficial: ÖFB-Samsung-Cup, ediţia a 81-a.
        Perioada: 11 iulie 2014 – 4 iunie 2015

          Semifinale (28-29 aprilie 2015) :

            Wolfsberger A.C. – Austria Viena = 0-3
            S.V. Grödig – Red Bull Salzburg = 0-2

          Finala (3 iunie 2015) :

            Red Bull Salzburg – Austria Viena = 2-0 (după prelungiri)

              Soriano(95′), Pires(108′)
              Klagenfurt, stad. Wörthersee

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Red Bull Salzburg – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Rapid Viena – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        S.C. Rheindorf Altach – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Sturm Graz – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Wolfsberger A.C. – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


    CEHIA

      Campionat:

        Nume oficial: First League (Synot liga), ediţia a 22-a
        Perioada: 25 iulie 2014 – mai 2015
        Format:

          Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (2. liga).

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 Viktoria Plzeň 30 23 3 4 70-24 72p
          2 Sparta Praga 30 21 4 5 57-20 67p
          3 Baumit Jablonec 30 19 7 4 58-22 64p
          4 F.K. Mladá Boleslav 30 13 7 10 43-34 46p
          5 1. F.K. Příbram 30 12 7 11 40-45 43p
          6 Dukla Praga 30 11 8 11 34-40 41p
          7 F.K. Teplice 30 9 11 10 41-37 38p
          8 Bohemians 1905 Praga 30 10 8 12 35-41 38p
          9 1. F.C. Slovácko 30 10 7 13 43-46 37p
          10 Vysočina Jihlava 30 10 6 14 33-38 36p
          11 Slavia Praga 30 9 7 14 40-45 34p
          12 Slovan Liberec 30 7 12 11 39-43 33p
          13 Zbrojovka Brno 30 9 6 15 34-45 33p
          14 Baník Ostrava 30 8 9 13 23-41 33p
          15 Hradec Králové 30 6 7 17 26-52 25p
          16 Dynamo České Budějovice 30 5 7 18 29-72 22p

        A retrogradat: Hradec Králové şi Dynamo České Budějovice.
        A promovat: Sigma Olomouc şi Fastav Zlín (locurile 1 şi 3 din National Football League; locul al doilea, F.K. Varnsdorf nu a primit dreptul de participare în prima ligă).

      Cupa:

        Nume oficial: Česká Pošta Cup, ediţia a 22-a.
        Perioada: 20 iulie 2014 – 26 mai 2015

          Semifinale (28/29 aprilie – 12/13 mai 2015, tur-retur):

            Slovan Liberec – F.K. Teplice = 3-0 1-3
            Mladá Boleslav – Baumit Jablonec = 1-2 0-1

          Finala (27 mai 2015):

            Slovan Liberec – Baumit Jablonec = 1-1 3-1 (după pen.)

              Bakoš(86′) / Doležal(38′)
              Mladá Boleslav, stad. Mladá Boleslav

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Viktoria Plzeň – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Sparta Praga – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Baumit Jablonec – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Slovan Liberec – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        F.K. Mladá Boleslav – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


    ROMÂNIA

      Campionat:

        Nume oficial: Liga I, ediţia a 96-a
        Perioada: 25 iulie 2014 – 30 mai 2015
        Format:

          Participă 18 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 34 de meciuri. Echipele de pe ultimele şase locuri retrogradează în Liga a II-a.

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

            1 Steaua Bucureşti 34 22 5 7 59-23 71p
            2 A.S.A. Târgu Mureş 34 20 8 6 51-25 68p
            3 C.F.R. Cluj-Napoca 34 16 9 9 46-29 57p
            4 Astra Ploieşti 34 15 12 7 53-27 57p
            5 C.S. U. Craiova 34 14 11 9 40-34 53p
            6 Petrolul Ploieşti 34 14 10 10 42-30 52p
            7 Dinamo Bucureşti 34 13 9 12 47-47 48p
            8 F.C. Botoşani 34 12 11 11 40-43 47p
            9 Pandurii Târgu Jiu 34 12 9 13 47-42 45p
            10 C.S.M.S. Iaşi 34 11 10 13 31-39 43p
            11 Viitorul Voluntari 34 11 10 13 44-54 43p
            12 Concordia Chiajna 34 9 14 11 39-44 41p
            13 Gaz Metan Mediaş 34 8 15 11 29-34 39p
            14 F.C. Braşov 34 9 9 16 33-46 36p
            15 U. Cluj 34 8 11 15 29-41 35p
            16 Rapid Bucureşti 34 8 9 17 21-42 33p
            17 Oţelul Galaţi 34 7 11 16 24-45 32p
            18 Ceahlăul Piatra Neamţ 34 6 9 19 25-58 27p

            Petrolul Ploieşti, Dinamo Bucureşti, C.F.R. Cluj-Napoca, U. Cluj, F.C. Braşov, Oţelul Galaţi şi Rapid Bucureşti sunt în insolvenţă şi nu au drept de participare în Cupele Europene.
            C.S. U. Craiova nu are drept de participare în Cupele Europene pentru că nu este membru F.R.F. de minim 3 ani.

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa României, ediţia a 77-a.
        Perioada: 16 iulie 2014 – 31 mai 2015

          Semifinale (4/5 martie – 1/2 aprilie 2015, tur-retur):

            C.F.R. Cluj-Napoca – Universitatea Cluj-Napoca = 0-0 0-0 (2-4 după pen.)
            Petrolul Ploiești – Steaua București = 1-1 1-3

          Finala (31 mai 2015):

            Steaua București – Universitatea Cluj-Napoca = 3-0

              Popa(9′, 53′), Rusescu(48′)
              București, stad. Arena Națională, arbitru: Alexandru Tudor, spectatori: 37.700

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Steaua București – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        A.S.A. Târgu Mureș – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Astra Giurgiu – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        F.C. Botoșani – Europa League (Turul I Preliminar)


    ISRAEL

      Campionat:

        Nume oficial: Premier League, ediţia a 72-a
        Perioada: august 2014 – mai 2015
        Format:

          Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califică în Play-Off, iar cele pe locurile 7-14 în Play-Out. Echipele de pe ultimele două locuri în Play-Out retrogradează în liga a II-a (Liga Leumit).

        Play-Off

        Clasament final Play-Off

            1 Maccabi Tel Aviv 36 21 9 6 67-32 70p
            2 Ironi Kiryat Shmona 36 18 10 8 53-38 64p
            3 Hapoel Be’er Sheva 36 17 11 8 63-40 62p
            4 Beitar Ierusalim 36 13 13 10 48-43 51p
            5 Maccabi Haifa 36 14 8 14 51-37 50p
            6 Maccabi Petah Tikva 36 12 12 12 34-41 48p

            * Maccabi Tel Aviv și Beitar Jerusalem au fost penalizate cu un punct.

        Play-Out

        Clasament final Play-Out

            1 Bnei Sakhnin 33 11 11 11 43-44 44p
            2 Hapoel Tel Aviv 33 12 8 13 36-40 42p
            3 Maccabi Netanya 33 11 8 14 46-54 41p
            4 Hapoel Ra’anana 33 10 9 14 35-36 39p
            5 Hapoel Ironi Acre 33 9 11 13 28-42 38p
            6 Hapoel Haifa 33 9 7 17 25-47 34p
            7 Hapoel Petah Tikva 33 8 8 17 43-59 32p
            8 F.C. Ashdod 33 6 13 14 32-51 31p

            * Hapoel Tel Aviv a fost penalizată cu un punct.

          Au retrogradat: Hapoel Petah Tikva și F.C. Ashdod.
          Au promovat: Bnei Yehuda Tel Aviv și Hapoel Kfar Saba (primele două locuri din Play-Off Liga Leumit).

        Sezonul regulat:

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Maccabi Tel Aviv 26 17 5 4 53-20 54p
            2 Hapoel Be’er Sheva 26 14 7 5 47-24 49p
            3 Ironi Kiryat Shmona 26 13 8 5 40-27 47p
            4 Beitar Ierusalim 26 10 10 6 38-29 40p
            5 Maccabi Petah Tikva 26 10 9 7 28-30 39p
            6 Maccabi Haifa 26 11 4 11 38-29 37p
            7 Hapoel Ra’anana 26 9 7 10 24-23 34p
            8 Maccabi Netanya 26 9 6 11 37-45 33p
            9 Bnei Sakhnin 26 7 9 10 32-37 30p
            10 Hapoel Tel Aviv 26 8 7 11 27-33 29p
            11 F.C. Ashdod 26 6 9 11 29-41 27p
            12 Hapoel Haifa 26 7 5 14 20-41 26p
            13 Hapoel Petah Tikva 26 5 8 13 28-43 23p
            14 Hapoel Ironi Acre 26 4 10 12 20-39 22p

      Cupa:

        Nume oficial: Israel State Cup, ediţia a 76-a.
        Perioada: 10 septembrie 2014 – mai 2015

          Semifinale (29 aprilie 2015):

            Hapoel Afula (2) – Hapoel Be’er Sheva = 0-7
            Maccabi Tel Aviv – Maccabi Ahi Nazareth (2) = 3-0

          Finala (20 mai 2015)

            Maccabi Tel Aviv – Hapoel Be’er Sheva = 6-2

              Prica(21′, 47′, 52′), Ziv(28′), Zahavi(58′), Radi(62′) / Hoban(34′), Buzaglo(57′)
              Haifa, stad. Sammy Ofer, spectatori: 30.000

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Maccabi Tel Aviv – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Ironi Kiryat Shmona – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Hapoel Be’er Sheva – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Beitar Ierusalim – Europa League (Turul I Preliminar)


    CIPRU

      Campionat:

        Nume oficial: First Division, ediţia a 77-a
        Perioada: 23 august 2014 – 17 mai 2015
        Format:

          Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 22 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califică în Play-Off, iar cele pe locurile 7-14 în Play-Out. Echipa de pe ultimul loc în Play-Out retrogradează în liga a II-a (Second Division).

        Play-Off

        Clasament final Play-Off

            1 APOEL Nicosia 32 17 11 4 52-26 62p
            2 A.E.K. Larnaca 32 17 8 7 56-31 59p
            3 Apollon Limassol 32 18 5 9 59-41 59p
            4 Omonia Nicosia 32 17 5 10 52-34 56p
            5 Anorthosis Famagusta 32 16 4 12 50-37 52p
            6 Ermis Aradippou 32 11 7 14 38-55 40p

        Play-Out

        Clasamentul final Play-Out

            7 Ethnikos Achna 32 11 8 13 36-49 41p
            8 A.E.L. Limassol 32 9 12 11 42-42 39p
            9 Nea Salamis Famagusta 32 9 9 14 31-37 36p
            10 Ayia Napa 32 6 12 14 32-54 30p
            11 Doxa Katokopias 32 7 7 18 29-55 28p
            12 Othellos Athienou 32 5 10 17 26-42 25p

          A retrogradat: Othellos Athienou (ultimul loc din Play-Out).
          Au promovat: Enosis Neon Paralimni, Pafos F.C. și Aris Limassol (primele trei locuri din Second Division).

        Sezonul regulat:

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Apollon Limassol 22 15 3 4 49-26 48p
            2 APOEL Nicosia 22 13 7 2 34-13 46p
            3 Omonia Nicosia 22 12 3 7 32-22 39p
            4 A.E.K. Larnaca 22 11 6 5 41-23 39p
            5 Anorthosis Famagusta 22 12 2 8 32-22 38p
            6 Ermis Aradippou 22 10 5 7 29-28 35p
            7 A.E.L. Limassol 22 7 9 6 33-26 30p
            8 Ethnikos Achna 22 5 7 10 18-37 22p
            9 Nea Salamis Famagusta 22 4 7 11 16-29 19p
            10 Ayia Napa 22 3 7 12 21-42 16p
            11 Othellos Athienou 22 3 7 12 13-26 16p
            12 Doxa Katokopias 22 3 5 14 14-38 14p

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa Ciprului, ediţia a 73-a.
        Perioada: 29 octombrie 2014 – 20 mai 2015

          Semifinale (8-22 aprilie 2015, tur-retur):

            APOEL Nicosia – Omonia Nicosia = 3-0 0-0
            A.E.K. Larnaca – A.E.L. Limassol = 2-2 1-1

          Finala (20 mai 2015)

            APOEL Nicosia – A.E.L. Limassol = 4-2

              De Vincenti(31′), Efrem(45′, 53′), Riise(60′) / Sema(11′), Sielis(90′)
              Larnaca, stad. GSZ, spectatori: 10.100

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        APOEL Nicosia – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        A.E.K. Larnaca – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Apollon Limassol – Europa League (Turul I Preliminar)
        Omonia Nicosia – Europa League (Turul I Preliminar)


    DANEMARCA

      Campionat:

        Nume oficial: Superliga, ediţia a 25-a
        Format:

          Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (1st Division).

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 F.C. Midtjylland 33 22 5 6 64-34 71p
          2 F.C. Copenhaga 33 20 7 6 40-22 67p
          3 Brøndby I.F. 33 16 7 10 43-29 55p
          4 Randers F.C. 33 14 10 9 39-28 52p
          5 AaB Fodbold 33 13 9 11 39-31 48p
          6 F.C. Nordsjælland 33 13 5 15 39-44 44p
          7 Hobro I.K. 33 11 10 12 40-47 43p
          8 Esbjerg fB 33 10 10 13 47-45 40p
          9 Odense B.K. 33 11 7 15 35-43 40p
          10 SønderjyskE 33 7 16 10 35-44 37p
          11 F.C. Vestsjælland 33 9 6 18 31-52 33p
          12 Silkeborg I.F. 33 2 8 23 26-59 14p

        A retrogradat: F.C. Vestsjælland cSilkeborg I.F.
        A promovat: Viborg F.F. și A.G.F. Aarhus (primele două locuri din First Division).

      Cupa:

        Nume oficial: DBU Pokalen, ediţia a 61-a.
        Perioada: 2 august 2014 – 26 mai 2015

          Semifinale (15/16 – 29/30 aprilie 2015, tur-retur):

            F.C. Vestsjælland – SønderjyskE = 2-0 0-1
            F.C. Copenhagen – Esbjerg F.B. = 1-1 1-0

          Finala (14 mai 2015):

            F.C. Copenhagen – F.C. Vestsjælland = 3-2 (după prelungiri)

              Nilsson(46′), Sigurðarson(54′), Olsen(102′) / Vellios(31′), D.Sørensen(88′)
              Copenhaga, stad. Parken, spectatori: 24.000

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        F.C. Midtjylland – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        F.C. Copenhaga – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Brøndby I.F. – Europa League (Turul I Preliminar)
        Randers F.C. – Europa League (Turul I Preliminar)


    CROAŢIA

      Campionat:

        Nume oficial: Prva HNL (MAXtv Prva Liga), ediţia a 24-a
        Perioada: 18 iulie 2014 – 30 mai 2015
        Format:

          Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Druga HNL), iar cea de pe locul 9 va juca baraj cu locul 2 din Druga HNL.

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 Dinamo Zagreb 36 26 10 0 85-21 88p
          2 H.N.K. Rijeka 36 22 9 5 76-29 75p
          3 Hajduk Split 36 15 8 13 59-56 50p
          4 N.K. Lokomotiva Zagreb 36 13 7 16 59-68 46p
          5 N.K. Zagreb 36 13 7 16 45-54 46p
          6 F.K. Slaven Belupo 36 11 9 16 38-49 42p
          7 R.N.K. Split 36 9 14 13 42-49 41p
          8 N.K. Osijek 36 10 6 20 42-59 36p
          9 N.K. Istra 1961 36 7 14 15 36-59 35p
          10 N.K. Zadar 36 8 8 20 37-75 32p

          Hajduk Split a fost penalizată cu 3 puncte.

        Baraj promovare/retrogradare: N.K. Istra 1961 ar fi trebuit să joace un baraj cu N.K. Sesvete (locul al doilea în Second League), însă aceasta a renunţat.
        N.K. Istra 1961 a rămas în prima ligă.

        A retrogradat: N.K. Zadar.
        A promovat: Inter Zaprešić (primul loc din Second League).

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa Croaţiei, ediţia a 24-a.
        Perioada: 27 august 2014 – 20 mai 2015

          Semifinale (8-22 aprilie 2015, tur-retur):

            Dinamo Zagreb – H.N.K. Rijeka= 2-1 0-0
            Hajduk Split – R.N.K. Split = 1-1 0-1

          Finala (20 mai 2015)

            Dinamo Zagreb – R.N.K. Split = 0-0 4-2 (după pen.)

              Zagreb, stad. Maksimir, spectatori: 11.000

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Dinamo Zagreb – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        H.N.K. Rijeka – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Hajduk Split – Europa League (Turul I Preliminar)
        N.K. Lokomotiva Zagreb – Europa League (Turul I Preliminar)


    POLONIA

      Campionat:

        Nume oficial: Ekstraklasa (T-Mobile Ekstraklasa), ediţia a 24-a
        Perioada: 18 iulie 2014 – mai 2015
        Format:

          Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Primele opt echipe se califică în Play-Off, iar ultimele opt în Play-Out, unde vor intra cu jumătate din punctele din sezonul regulat. Echipele de pe ultimele două locuri în Play-Out retrogradează în liga a II-a (I liga).

        Play-Off:

        Clasament final Play-Off

            1 Lech Poznań 37 19 13 5 67-33 43p
            2 Legia Varșovia 37 21 7 9 64-33 42p
            3 Jagiellonia Białystok 37 19 8 10 59-44 41p
            4 Śląsk Wrocław 37 15 13 9 50-43 35p
            5 Lechia Gdańsk 37 13 10 14 45-47 29p
            6 Wisła Kraków 37 12 13 12 56-48 28p
            7 Górnik Zabrze 37 12 11 14 50-60 26p
            8 Pogoń Szczecin 37 11 9 17 45-52 22p

        Play-Out:

        Clasament final Play-Out

            9 K.S. Cracovia 37 15 9 13 50-44 36p
            10 Ruch Chorzów 37 12 10 15 44-46 30p
            11 Korona Kielce 37 12 11 14 44-55 28p
            12 Piast Gliwice 37 13 8 16 50-56 28p
            13 Podbeskidzie Bielsko-Biała 37 12 10 15 47-60 27p
            14 Górnik Łęczna 37 11 11 15 39-46 27p
            15 Zawisza Bydgoszcz 37 10 8 19 45-63 24p
            16 G.K.S. Bełchatów 37 9 9 19 35-60 21p

          A retrogradat: Zawisza Bydgoszcz şi G.K.S. Bełchatów.
          A promovat: Zagłębie Lubin şi Termalica Bruk-Bet Nieciecza (primele două locuri din I Liga).

        Sezonul regulat:

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Legia Varşovia 30 17 5 8 57-30 56p
            2 Lech Poznań 30 14 12 4 52-27 54p
            3 Jagiellonia Białystok 30 14 7 9 43-35 49p
            4 Śląsk Wrocław 30 12 10 8 43-36 46p
            5 Wisła Kraków 30 11 10 9 47-39 43p
            6 Górnik Zabrze 30 11 10 9 43-43 43p
            7 Pogoń Szczecin 30 11 8 11 40-38 41p
            8 Lechia Gdańsk 30 11 8 11 36-37 41p
            9 Korona Kielce 30 10 9 11 34-42 39p
            10 Piast Gliwice 30 11 6 13 38-43 39p
            11 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 10 9 11 40-48 39p
            12 K.S. Cracovia 30 10 7 13 35-41 37p
            13 Górnik Łęczna 30 8 10 12 31-37 34p
            14 Ruch Chorzów 30 8 9 13 33-38 33p
            15 GKS Bełchatów 30 8 7 15 24-42 31p
            16 Zawisza Bydgoszcz 30 8 5 17 32-52 29p

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa Poloniei, ediţia a 61-a.
        Perioada: 19 iulie 2014 – 2 mai 2015

          Semifinale (1-8/9 aprilie 2015, tur-retur):

            Błękitni Stargard Szczeciński – Lech Poznań = 3-1 1-5 (după prelungiri)
            Podbeskidzie Bielsko-Biała – Legia Varşovia = 1-4 0-2

          Finala (2 mai 2015) :

            Legia Varşovia – Lech Poznań = 2-1

              Jodłowiec(30′), Saganowski(54′) / Jodłowiec(20′, autogol)
              Varşovia, stad. Naţional, arbitru: Daniel Stefański, spectatori: 45.000

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Lech Poznań – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Legia Varşovia – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Jagiellonia Białystok – Europa League (Turul I Preliminar)
        Śląsk Wrocław – Europa League (Turul I Preliminar)


    BELARUS

      Campionat:

        Nume oficial: Premier League, ediţia a 24-a
        Perioada: martie – noiembrie 2014
        Format:

          Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 22 de meciuri. Primele 6 echipe se califică în Play-Off, iar ultimele 6 în Play-Out. Echipa de pe ultimul loc în Play-Out va juca baraj.

        Play-Off

        Clasament final Play-Off

            1 BATE Borisov 32 20 11 1 68-21 71p
            2 Dinamo Minsk 32 18 7 7 44-21 61p
            3 Shakhtyor Soligorsk 32 14 8 10 35-28 50p
            4 Torpedo-BelAZ Zhodino 32 13 11 8 38-30 50p
            5 Naftan Novopolotsk 32 11 10 11 40-43 43p
            6 F.C. Gomel 32 10 8 14 29-41 38p

        Play-Out

        Clasamentul final Play-Out

            7 F.C. Minsk 32 16 4 12 45-36 52p
            8 Neman Grodno 32 11 9 12 41-36 42p
            9 F.C. Slutsk 32 11 7 14 26-34 40p
            10 Belshina Bobruisk 32 8 8 16 42-56 32p
            11 Dinamo Brest 32 7 5 20 29-68 26p
            12 Dnepr Mogilev 32 2 4 16 19-42 20p

            Baraj pentru promovare/retrogradare (23-26 noiembrie 2014):

              F.C. Vitebsk – Dnepr Mogilev = 2-0 1-1
              Dnepr Mogilev a retrogradat în liga a doua.

            A retrogradat: Dnepr Mogilev (după baraj)
            Au promovat: Granit Mikashevichi şi F.C. Slavia-Mozyr (ocupantele primelor două locuri din First League) şi F.C. Vitebsk (locul al treilea din First League după baraj)

        Sezonul regulat:

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 BATE Borisov 22 15 6 1 46-12 51p
            2 Dinamo Minsk 22 15 4 3 33-8 49p
            3 Naftan Novopolotsk 22 10 7 5 30-20 37p
            4 F.C. Gomel 22 8 8 6 22-21 32p
            5 Shakhtyor Soligorsk 22 9 5 8 20-20 32p
            6 Torpedo-BelAZ Zhodino 22 8 7 7 21-20 31p
            7 Neman Grodno 22 7 6 9 25-24 27p
            8 F.C. Minsk 22 8 2 12 23-26 26p
            9 F.C. Slutsk 22 7 4 11 15-26 25p
            10 Dinamo Brest 22 6 4 12 23-52 22p
            11 Belshina Bobruisk 22 4 6 12 28-38 18p
            12 Dnepr Mogilev 22 1 9 12 11-29 12p

      Cupa:

        Nume oficial: Cupa Belarus, ediţia a 24-a.
        Perioada: 22 mai 2014 – 2 mai 2015

          Semifinale (15-29 aprilie 2015, tur-retur):

            Shakhtyor Soligorsk – Dinamo Brest = 0-0 2-1
            BATE Borisov – Dinamo Minsk = 0-0 3-1

          Finala (24 mai 2015) :

            BATE Borisov – Shakhtyor Soligorsk = 4-1

              Gordeichuk(52′), Rodionov(61′), Karnitsky(65′), Signevich(73′) / Kamarowski(72′)
              Gomel, stad. Central, spectatori: 9.100

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        BATE Borisov – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Dinamo Minsk – Champions League (Turul I Preliminar)
        Shakhtyor Soligorsk – Europa League (Turul I Preliminar)
        Torpedo-BelAZ Zhodino – Europa League (Turul I Preliminar)


    SCOŢIA

      Campionat:

        Nume oficial: Premiership, ediţia a 2-a
        Perioada: 9 august 2014 – mai 2015
        Format:

          Participă 11 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri, apoi încă 5 meciuri cu echipele din jumătatea lor de clasament. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Championship), iar cea de pe locul 11 va juca baraj cu castigătoarea unui Play-Off la care participă locurile 2-4 din Championship.

      Clasamentul final al sezonului 2014-2015

          1 Celtic Glasgow 38 29 5 4 84-17 92p
          2 Aberdeen F.C. 38 23 6 9 57-33 75p
          3 Inverness Caledonian Thistle 38 19 8 11 52-42 65p
          4 St. Johnstone F.C. 38 16 9 13 34-34 57p
          5 Dundee United 38 17 5 16 58-56 56p
          6 Dundee F.C. 38 11 12 15 46-57 45p
          7 Hamilton Academical F.C. 38 15 8 15 50-53 53p
          8 Partick Thistle 38 12 10 16 48-44 46p
          9 Ross County F.C. 38 12 8 18 46-63 44p
          10 Kilmarnock F.C. 38 11 8 19 44-59 41p
          11 Motherwell F.C. 38 10 6 22 38-63 36p
          12 St. Mirren F.C. 38 9 3 26 30-66 30p

        A retrogradat: St. Mirren F.C.
        A promovat: Heart of Midlothian (primul loc din Scottish Championship).

        Baraj pentru promovare/retrogradare

          Sferturi (9-17 mai 2015): echipele de pe locurile 3-4 din Championship

            Queen of the South – Glasgow Rangers = 1-2 1-1

          Semifinale (20-23 mai 2015): echipa calificată din Sferturi si echipa de pe locul 2 din Championship

            Glasgow Rangers – Hibernian F.C. = 2-0 0-1

          Finala (28-31 mai 2015): echipa calificată din Semifinale si echipa de pe locul 11 din Premiership

            Glasgow Rangers – Motherwell F.C. = 1-3 0-3

      Cupa:

        Nume oficial: Scottish Cup, ediţia a 130-a.
        Perioada: 16 august 2014 – 30 mai 2015

          Semifinale (18/19 aprilie 2015):

            Hibernian F.C. (2) – Falkirk F.C. (2) = 0-1
            Inverness Caledonian Thistle – Celtic Glasgow = 3-2 (după prelungiri)

          Finala (30 mai 2015)

            Inverness Caledonian Thistle – Falkirk F.C.(2) = 2-1

              Watkins(38′), Vincent(86′) / Grant(80′)
              Glasgow, stad. Hampden Park, spectatori: 37.100

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Celtic Glasgow – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        Aberdeen F.C. – Europa League (Turul I Preliminar)
        Inverness Caledonian Thistle F.C. – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        St.Johnstone F.C. – Europa League (Turul I Preliminar)


    SUEDIA

      Campionat:

        Nume oficial: Allsvenskan, ediţia a 90-a
        Perioada: 30 martie – 1 noiembrie 2014.
        Format: Au participat 16 echipe care au jucat fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri au retrogradat direct în liga a doua (Superettan), iar echipa de pe locul 14 a jucat baraj cu echipa de pe locul 3 din Superettan. Campionatul s-a disputat în sistem primăvara-toamnă.

      Clasamentul final al sezonului 2014

          1 Malmö F.F. 30 18 8 4 59-31 62p
          2 I.F.K. Göteborg 30 15 11 4 58-34 56p
          3 A.I.K. Stockholm 30 15 7 8 59-42 52p
          4 I.F. Elfsborg 30 15 7 8 40-31 52p
          5 B.K. Häcken 30 13 7 10 58-45 46p
          6 Örebro S.K. 30 13 7 10 54-44 46p
          7 Djurgårdens I.F. 30 11 10 9 47-33 43p
          8 Åtvidabergs F.F. 30 12 7 11 39-46 43p
          9 Helsingborgs I.F. 30 10 9 11 41-44 39p
          10 Halmstads B.K. 30 11 6 13 44-50 39p
          11 Kalmar F.F. 30 10 9 11 36-45 39p
          12 I.F.K. Norrköping 30 9 9 12 39-50 36p
          13 Falkenbergs F.F. 30 9 6 15 37-49 33p
          14 Gefle I.F. 30 8 8 14 34-42 32p
          15 Mjällby A.I.F. 30 8 5 17 29-47 29p
          16 I.F. Brommapojkarna 30 2 6 22 28-69 12p

        Baraj pentru promovare/retrogradare (23-26 noiembrie 2014):

          Ljungskile S.K. – Gefle I.F. = 1-3 0-1
          Gefle I.F. a rămas în prima ligă.

        Au retrogradat: Mjällby A.I.F. şi I.F. Brommapojkarna.
        Au promovat: Hammarby I.F. şi G.I.F. Sundsvall (ocupantele primelor două locuri din Superettan).

      Cupa:

        Nume oficial: Svenska Cupen, ediţia a 59-a.
        Perioada: 3 iunie 2014 – 17 mai 2015

          Semifinale (21-22 martie 2015)

            I.F.K. Göteborg – B.K. Häcken = 3-1
            Örebro S.K. – I.F. Elfsborg = 2-0

          Finala (17 mai 2015)

            I.F.K. Göteborg – Örebro S.K. = 2-1

              Vibe(67′), Rieks(77′) / Nkili(23′)
              Gothenburg, stad. Gamla Ullevi, spectatori: 16.700

      Echipe în Cupele Europene 2015-2016:

        Malmö F.F. – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
        I.F.K. Göteborg – Europa League (Turul I Preliminar)
        A.I.K. Stockholm – Europa League (Turul I Preliminar)
        I.F. Elfsborg – Europa League (Turul I Preliminar)


Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s