13-24


    GRECIA

      Campionat:
        Nume oficial: Superleague, ediţia a 80-a
        Perioada: 22 august 2015 – mai 2016
        Format:
          Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (Football league). Echipele de pe locurile 2-5 vor juca un Play-Off pentru desemnarea participantelor în Cupele Europene.

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Olympiacos Pireu 30 28 1 1 81-16 85p
          2 A.E.K. Atena 30 17 6 7 43-21 57p
          3 Panathinaikos Atena * 30 18 4 8 52-26 55p
          4 P.A.O.K. Salonic * 30 13 9 8 45-32 45p
          5 Panionios F.C. 30 12 8 10 33-27 44p
          6 PAS Giannina 30 12 6 12 36-40 42p
          7 Atromitos F.C. 30 12 6 12 26-31 42p
          8 Asteras Tripoli 30 11 8 11 31-30 41p
          9 Platanias F.C. 30 10 9 11 32-30 39p
          10 Levadiakos F.C. 30 9 10 11 27-36 37p
          11 Panetolikos F.C. 30 9 8 13 30-46 35p
          12 Iraklis Salonic 30 8 11 11 24-32 35p
          13 Skoda Xanthi 30 6 15 9 27-32 33p
          14 Veria F.C. 30 5 12 13 19-33 27p
          15 Panthrakikos F.C. 30 3 8 19 18-58 17p
          16 A.E.L. Kalloni 30 3 7 20 19-53 16p

          * Panathinaikos Atena şi P.A.O.K. Salonic au fost penalizate cu 3 puncte.

          Au retrogradat: Panthrakikos F.C. şi A.E.L. Kalloni.
          Au promovat: A.E. Larissa şi P.A.E. Kerkyra (ocupantele primelor două locuri din Football League).

      Clasament final Play-Off

          1 P.A.O.K. Salonic 6 3 3 0 8-3 12p
          2 Panathinaikos Atena 6 2 3 1 8-6 11p
          3 A.E.K. Atena 6 2 1 3 5-7 9p
          4 Panionios F.C. 6 1 1 4 2-7 4p

      Cupa:
        Nume oficial: Greek Football Cup, ediţia a 73-a.
        Perioada: 9 septembrie 2015 – 23 aprilie 2016

          Sferturi (27/28 ianuarie – 10/11 februarie 2016, tur-retur):
            Panionios F.C. – P.A.O.K. Salonic = 1-1 0-0
            Olympiacos Pireu – Asteras Tripoli = 5-0 1-1
            A.E.K. Atena – Iraklis Salonic = 4-1 1-0
            Panathinaikos Atena – Atromitos F.C. = 0-0 0-1

          Semifinale (2/3 martie – 6/7 aprilie 2016, tur-retur):
            P.A.O.K. Salonic – Olympiacos Pireu = 1-2 (meci întrerupt în minutul 90)
            A.E.K. Atena – Atromitos F.C.

        Ca urmare a violenţelor fanilor după prima semifinală, Federaţia de Fotbal din Grecia a decis anularea competiţiei.

      Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
        Olympiacos Pireu – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        P.A.O.K. Salonic – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Panathinaikos Atena – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        A.E.K. Atena – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Panionios F.C. – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


    CEHIA

      Campionat:
        Nume oficial: Czech First League (Synot liga), ediţia a 23-a
        Format:
          Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (FNL).

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Viktoria Plzeň 30 23 2 5 57-25 71p
          2 Sparta Praga 30 20 4 6 61-24 64p
          3 Slovan Liberec 30 17 7 6 51-35 58p
          4 F.K. Mladá Boleslav 30 16 9 5 63-37 57p
          5 Slavia Praga 30 14 10 6 48-26 52p
          6 Zbrojovka Brno 30 14 5 11 37-38 47p
          7 F.K. Jablonec 30 10 11 9 46-39 41p
          8 1. F.C. Slovácko 30 12 4 14 37-51 40p
          9 Bohemians 1905 Praga 30 8 13 9 35-37 37p
          10 Dukla Praga 30 8 11 11 44-41 35p
          11 Vysočina Jihlava 30 8 7 15 31-54 31p
          12 F.K. Teplice 30 7 9 14 37-52 30p
          13 Fastav Zlín 30 7 9 14 34-50 30p
          14 F.K. Příbram 30 7 6 17 33-53 27p
          15 Sigma Olomouc 30 6 9 15 35-49 27p
          16 Baník Ostrava 30 4 2 24 27-65 14p

        Au retrogradat: Sigma Olomouc şi Baník Ostrava.
        Au promovat: M.F.K. Karviná şi F.C. Hradec Králové Segunda (primele două locuri din NFL).

      Cupa:
        Nume oficial: Czech Cup (Mol Cup), ediţia a 23-a.
        Perioada: 18 iulie 2015 – mai 2016

          Sferturi (2/16 – 15/30 martie 2016, tur-retur):
            Hradec Králové (2) – Mladá Boleslav = 1-4 1-1
            Slovan Liberec – Sparta Praga = 2-1 0-2
            Dukla Praga – F.K. Jablonec = 0-0 1-2
            Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc = 4-2 1-1

          Semifinale (5/27 aprilie – 13 aprilie/4 mai 2016, tur-retur):
            Mladá Boleslav – Viktoria Plzeň = 1-0 0-0
            F.K. Jablonec – Sparta Praga = 2-0 2-1

          Finala (18 mai 2016):
            Mladá Boleslav – F.K. Jablonec = 2-0
              Chramosta(71′), Ščuk(74′)

      Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
        Viktoria Plzeň – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Sparta Praga – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        F.K. Mladá Boleslav – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Slovan Liberec – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Slavia Praga – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


    AUSTRIA

      Campionat:
        Nume oficial:Austrian Football Bundesliga, ediţia a 104-a
        Format:
          Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (First League).

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Red Bull Salzburg 36 21 11 4 71-33 74p
          2 Rapid Viena 36 20 5 11 66-42 65p
          3 Austria Viena 36 17 8 11 65-48 59p
          4 Admira Wacker Mödling 36 13 11 12 45-51 50p
          5 Sturm Graz 36 12 12 12 40-40 48p
          6 Wolfsberger A.C. 36 11 10 15 33-36 43p
          7 S.V. Ried 36 11 9 16 36-52 42p
          8 Rheindorf Altach 36 11 7 18 39-49 40p
          9 S.V. Mattersburg 36 10 9 17 40-70 39p
          10 S.V. Grödig 36 9 8 19 42-56 35p

          A retrogradat: S.V. Grödig.
          A promovat: S.K.N. St.Pölten (primul loc din Erste Liga).

      Cupa:
        Nume oficial: ÖFB-Samsung-Cup, ediţia a 82-a.
        Perioada: 17 iulie 2015 – 20 mai 2016

          Sferturi (9/10 februarie 2016):
            S.V. Mattersburg – S.K.N. St.Pölten (2) = 1-2
            Austria Viena – LASK Linz (2) = 1-0
            Rapid Viena – Admira Wacker Mödling = 0-1
            Sturm Graz – Red Bull Salzburg = 0-1

          Semifinale (19/20 aprilie 2016):
            Admira Wacker Mödling – S.K.N. St.Pölten (2) = 2-1
            Red Bull Salzburg – Austria Viena = 5-2

          Finala (19 mai 2016):
            Red Bull Salzburg – Admira Wacker Mödling = 5-0
                Klagenfurt, stad. Wörthersee

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          Red Bull Salzburg – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Rapid Viena – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Austria Viena – Europa League (Turul I Preliminar)
          Admira Wacker Mödling – Europa League (Turul I Preliminar)


      CROAŢIA

        Campionat:
          Nume oficial: First Football League (MAXtv Prva Liga), ediţia a 25-a
          Perioada: 10 iulie 2015 – 14 mai 2016
          Format:
            Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Second Football League), iar cea de pe locul 9 va juca un baraj cu ocupanta locului secund din Liga a II-a.

        Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 Dinamo Zagreb 36 26 7 3 67-19 85p
            2 H.N.K. Rijeka 36 21 14 1 56-20 77p
            3 Hajduk Split 36 17 10 9 46-28 61p
            4 Lokomotiva Zabreb 36 16 4 16 56-53 52p
            5 Inter Zaprešić 36 11 14 11 39-48 47p
            6 R.N.K. Split 36 10 16 10 28-29 46p
            7 Slaven Belupo 36 10 12 14 41-42 42p
            8 N.K. Osijek 36 7 13 16 27-49 34p
            9 N.K. Istra 1961 36 4 12 20 23-58 24p
            10 N.K. Zagreb 36 3 8 25 27-64 17p

            Baraj promovare/retrogradare (29 mai – 1 iunie 2016, tur-retur):
              H.N.K. Šibenik – N.K. Istra 1961 = 1-1 1-1 (4-5 după pen)
              N.K. Istra 1961 a rămas în prima ligă.

            A retrogradat: N.K. Zagreb.
            A promovat: H.N.K. Cibalia (primul loc din 2. HNL).

        Cupa:
          Nume oficial: Hrvatski kup, ediţia a 25-a.
          Perioada: 26 august 2015 – 10 mai 2016

            Sferturi (2 decembrie 2015):
              Inter Zaprešić – Dinamo Zagreb = 0-1
              N.K. Zagreb – Hajduk Split = 1-2
              Lokomotiva Zagreb – H.N.K. Rijeka = 0-1
              Slaven Belupo – N.K. Osijek = 1-1 (4-1 după pen.)

            Semifinale (15/16 martie – 5/6 aprilie 2016, tur-retur):
              H.N.K. Rijeka – Slaven Belupo = 2-1 0-3
              Hajduk Split – Dinamo Zagreb = 0-2 0-4

            Finala (10 mai 2016):
              Dinamo Zagreb – Slaven Belupo = 2-1
                Pjaca(31′ pen.), Rog(77′) / Ejupi(61′)
                Osijek, stad. Gradski vrt, spectatori: 2.280

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          H.N.K. Rijeka – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
          Hajduk Split – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Lokomotiva Zagreb – Europa League (Turul I Preliminar)


      CIPRU

        Campionat:
          Nume oficial: First Division, ediţia a 78-a
          Perioada: 22 august 2015 – 15 mai 2016
          Format:
            Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califica în Play-Off, cele de pe locurile 7-12 în Play-Out, iar cele de pe locurile 13-14 retrogradează în liga a II-a (Second Division). Echipa de pe ultimul loc în Play-Out retrogradează şi ea în liga a II-a.

          Play-Off:

          Clasament final Play-Off

              1 A.P.O.E.L. Nicosia 36 26 5 5 91-26 83p
              2 AEK Larnaca 36 23 6 7 61-34 75p
              3 Apollon Limassol 36 19 11 6 61-36 68p
              4 Omonia Nicosia 36 20 7 9 63-34 67p
              5 Anorthosis Famagusta 36 16 11 9 57-41 59p
              6 Nea Salamis Famagusta 36 9 10 17 44-72 37p

          Play-Out:

          Clasament final Play-Out

              7 A.E.L. Limassol * 36 14 7 15 38-48 47p
              8 Ermis Aradippou 36 11 9 16 36-52 42p
              9 Doxa Katokopias 36 10 11 15 46-59 41p
              10 Aris Limassol 36 10 11 15 43-46 41p
              11 Ethnikos Achna 36 9 12 15 43-57 39p
              12 Pafos F.C. 36 8 12 16 41-58 36p

              * A.E.L. Limassol a fost penalizata cu 2 puncte.

          Sezonul regulat

          Clasamentul final al sezonului regulat

              1 A.P.O.E.L. Nicosia 26 20 2 4 72-18 62p
              2 A.E.K. Larnaca 26 19 4 3 47-17 61p
              3 Anorthosis Famagusta 26 15 7 4 48-22 52p
              4 Omonia Nicosia 26 14 7 5 46-24 49p
              5 Apollon Limassol 26 14 7 5 41-24 49p
              6 Nea Salamis Famagusta 26 8 9 9 37-52 33p
              7 Aris Limassol 26 8 7 11 29-31 31p
              8 A.E.L. Limassol 26 9 4 13 22-32 31p
              9 Doxa Katokopias 26 7 9 10 31-41 30p
              10 Pafos F.C. 26 6 9 11 35-47 27p
              11 Ethnikos Achna 26 5 9 12 27-43 24p
              12 Ermis Aradippou 26 6 6 14 22-40 24p
              13 Enosis Neon Paralimni 26 4 8 14 28-47 20p
              14 Ayia Napa 26 0 6 20 17-64 6p

            Au retrogradat: Enosis Neon Paralimni, Ayia Napa şi Pafos F.C. (ultimul loc in Play-Out).
            Au promovat: Karmiotissa Pano Polemidia, AEZ Zakakiou şi Anagennisi Deryneia (ocupantele primelor trei locuri din Second Division).

        Cupa:
          Nume oficial: Cypriot Cup, ediţia a 74-a.
          Perioada: 28 octombrie 2015 – 18 mai 2016

            Sferturi (3/10 – 17/24 februarie 2016, tur-retur):
              Omonia Nicosia – Pafos F.C. = 4-0 4-0
              Apollon Limassol – A.E.L. Limassol = 2-0 1-0
              A.P.O.E.L. Nicosia – Aris Limassol = 1-1 3-1
              A.E.K. Larnaca – Anorthosis Famagusta = 3-0 2-2

            Semifinale (6-20 aprilie 2016, tur-retur):
              A.P.O.E.L. Nicosia – Apollon Limassol = 1-1 1-1 (4-5 după pen.)
              A.E.K. Larnaca – Omonia Nicosia = 0-0 0-0 3-5 după pen.)

            Finala (18 mai 2016):
              Apollon Limassol – Omonia Nicosia = 2-1
                Papoulis(5′), Angeli(72′) / Margaça(51′)
                Limassol, stad. Tsirion, spectatori: 12.000

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          A.P.O.E.L. Nicosia – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Apollon Limassol – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
          A.E.K. Larnaca – Europa League (Turul I Preliminar)
          Omonia Nicosia – Europa League (Turul I Preliminar)


      POLONIA

        Campionat:
          Nume oficial: Ekstraklasa, ediţia a 82-a
          Format:
            Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-8 se califica în Play-Off, iar cele de pe locurile 9-16 în Play-Out, unde vor intra cu punctele înjumătăţite, cu rotunjire în sus. Echipele de pe ultimele două locuri în Play-Out retrogradează în liga a II-a (I Liga).

          Play-Off:

          Clasament final Play-Off

              1 Legia Varşovia 37 21 10 6 70-32 43p
              2 Piast Gliwice 37 20 9 8 60-45 40p
              3 Zagłębie Lubin 37 17 9 11 55-42 38p
              4 K.S. Cracovia 37 16 10 11 66-50 36p
              5 Lechia Gdańsk 37 14 10 13 53-44 32p
              6 Pogoń Szczecin 37 12 17 8 43-43 30p
              7 Lech Poznań 37 14 6 17 42-47 27p
              8 Ruch Chorzów * 37 11 8 18 40-60 21p

              * Ruch Chorzów a fost penalizată cu un punct.

          Play-Out:

          Clasament final Play-Out

              9 Wisła Cracovia * 37 12 15 10 61-45 32p
              10 Śląsk Wrocław 37 12 12 13 41-46 31p
              11 Jagiellonia Białystok 37 13 6 18 46-62 28p
              12 Korona Kielce 37 10 15 12 39-45 27p
              13 L.K.S. Nieciecza 37 10 12 15 39-50 26p
              14 Górnik Łęczna 37 10 9 18 40-53 24p
              15 Górnik Zabrze * 37 6 18 13 38-51 23p
              16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 37 9 12 16 45-63 20p

              * Wisła Cracovia şi Górnik Zabrze au fost penalizate cu un punct.

              Au retrogradat: Górnik Zabrze şi Podbeskidzie Bielsko-Biała.
              Au promovat: Arka Gdynia şi Wisła Płock (primele doua locuri din I Liga).

          Sezonul regulat:

          Clasamentul final al sezonului regulat

              1 Legia Varşovia 30 17 9 4 58-28 60p
              2 Piast Gliwice 30 17 7 6 49-36 58p
              3 Pogoń Szczecin 30 10 16 4 36-30 46p
              4 Zagłębie Lubin 30 12 9 9 41-37 45p
              5 K.S. Cracovia 30 12 9 9 57-42 45p
              6 Lech Poznań 30 13 4 13 37-38 43p
              7 Lechia Gdańsk * 30 10 9 11 45-37 38p
              8 Ruch Chorzów * 30 11 6 13 37-46 38p
              9 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 9 11 10 37-46 38p
              10 Korona Kielce 30 9 10 11 32-37 37p
              11 Wisła Cracovia * 30 8 13 9 45-35 36p
              12 Jagiellonia Białystok 30 10 5 15 37-54 35p
              13 Śląsk Wrocław 30 8 10 12 28-37 34p
              14 L.K.S. Nieciecza 30 8 9 13 33-43 33p
              15 Górnik Łęczna 30 8 7 15 30-43 31p
              16 Górnik Zabrze 30 4 14 12 33-46 25p

              Lechia Gdańsk, Ruch Chorzów, Wisła Cracovia şi Górnik Zabrze au fost penalizate cu un punct.

        Cupa:
          Nume oficial: Polish Cup, ediţia a 62-a.
          Perioada: 18 iulie 2015 – 2 mai 2016

            Sferturi (27/28 octombrie – 18/19 noiembrie 2015, tur-retur):
              Zagłębie Lubin – Lech Poznań = 0-1 0-1
              Zawisza Bydgoszcz (2) – Śląsk Wrocław = 0-0 2-1
              Chojniczanka Chojnice (2) – Legia Varşovia = 1-2 1-4
              Zagłębie Sosnowiec (2) – K.S. Cracovia = 1-2 2-0

            Semifinale (15/16 martie – 5/6 aprilie 2016, tur-retur):
              Lech Poznań – Zagłębie Sosnowiec (2) = 1-0 1-1
              Legia Varşovia – Zawisza Bydgoszcz (2) = 4-0 2-1

            Finala (2 mai 2016):
              Legia Varşovia – Lech Poznań = 1-0
                Prijović(69′)
                Varşovia, stad. PGE Narodowy, spectatori: 48.500

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          Legia Varşovia – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Piast Gliwice – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Zagłębie Lubin – Europa League (Turul I Preliminar)
          K.S. Cracovia – Europa League (Turul I Preliminar)


      ISRAEL

        Campionat:
          Nume oficial: Ligat Ha’al, ediţia a 74-a
          Perioada: 22 august 2015 – mai 2016
          Format:
            Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califica în Play-Off, iar cele de pe locurile 7-14 în Play-Out, unde vor intra cu punctele obţinute în sezonul regulat. Echipele de pe ultimele două locuri în Play-Out retrogradează în liga a II-a (Liga Leumit).

          Play-Off:

          Clasament final Play-Off

              1 Hapoel Be’er Sheva 36 25 8 3 66-24 83p
              2 Maccabi Tel Aviv 36 24 9 3 76-24 81p
              3 Beitar Jerusalem * 36 18 6 12 46-37 58p
              4 Maccabi Haifa 36 14 11 11 45-42 53p
              5 Bnei Sakhnin F.C. 36 13 9 14 46-40 48p
              6 Hapoel Ra’anana 36 11 9 16 38-48 42p

              * Beitar Jerusalem a fost penalizată cu 2 puncte.

          Play-Out:

          Clasament final Play-Out

              7 Maccabi Petah Tikva 33 13 7 13 34-35 46p
              8 Bnei Yehuda Tel Aviv 33 13 7 13 37-43 46p
              9 Hapoel Tel Aviv 33 10 12 11 30-37 42p
              10 Hapoel Kfar Saba 33 9 11 13 23-37 38p
              11 Ironi Kiryat Shmona 33 8 12 13 32-39 36p
              12 Hapoel Haifa 33 7 13 13 38-48 34p
              13 Hapoel Acre 33 9 7 17 27-48 34p
              14 Maccabi Netanya 33 1 9 23 14-50 12p

            Au retrogradat: Hapoel Acre şi Maccabi Netanya .
            Au promovat: F.C. Ashdod şi Hapoel Ashkelon (primele două locuri din Ligat Ha’al).

          Sezonul regulat

          Clasamentul final al sezonului regulat

              1 Hapoel Be’er Sheva 26 20 4 2 48-17 64p
              2 Maccabi Tel Aviv 26 19 4 3 59-20 61p
              3 Beitar Jerusalem 26 15 6 5 38-19 51p
              4 Maccabi Haifa 26 10 8 8 33-25 38p
              5 Bnei Sakhnin 26 10 6 10 32-25 36p
              6 Hapoel Ra’anana 26 10 6 10 29-31 36p
              7 Bnei Yehuda 26 9 6 11 27-35 33p
              8 Maccabi Petah Tikva 26 8 6 12 23-30 30p
              9 Hapoel Kfar Saba 26 7 8 11 19-31 29p
              10 Hapoel Acre 26 8 5 13 18-36 29p
              11 Ironi Kiryat Shmona 26 6 10 10 25-31 28p
              12 Hapoel Tel Aviv 26 6 9 11 17-31 27p
              13 Hapoel Haifa 26 5 10 11 27-37 25p
              14 Maccabi Netanya 26 1 8 17 10-37 11p

        Cupa:
          Nume oficial: Gvia HaMedina, ediţia a 77-a.
          Perioada: 4 septembrie 2015 – mai 2016

            Sferturi (tur-retur) :
              Bnei Yehuda – Maccabi Haifa = 2-2 1-4
              Hapoel Kfar Saba – Maccabi Tel Aviv = 0-3 0-2
              Hapoel Be’er Sheva – Beitar Tel Aviv Ramla (2) = 2-0 2-0
              Bnei Sakhnin – Hapoel Ashkelon (2) = 3-0 0-2

            Semifinale (20-21 aprilie 2016):
              Hapoel Be’er Sheva – Maccabi Haifa = 1-3
              Bnei Sakhnin – Maccabi Tel Aviv = 2-3

            Finala (24 mai 2016):
              Maccabi Haifa – Maccabi Tel Aviv = 1-0
                Obraniak(36′)
                Ierusalim, stad. Teddy

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          Hapoel Be’er Sheva – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Maccabi Tel Aviv – Europa League (Turul I Preliminar)
          Beitar Jerusalem – Europa League (Turul I Preliminar)
          Maccabi Haifa – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


      BELARUS

        Campionat:
          Nume oficial: Premier League, ediţia a 25-a
          Perioada: 10 aprilie – 8 noiembrie 2015 (primăvara-toamnă).
          Format:
            Din acest sezon s-a trecut la un sistem cu 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri, fară Play-Off şi Play-Out. Echipa de pe ultimul loc a retrogradat în liga a II-a (First League) şi, datorită extinderii la 16 echipe, au promovat primele trei echipe din First League.

        Clasamentul final al sezonului 2015

            1 BATE Borisov 26 20 5 1 44-11 65p
            2 Dinamo Minsk 26 15 8 3 36-13 53p
            3 Shakhtyor Soligorsk 26 14 7 5 47-27 49p
            4 Belshina Bobruisk 26 12 7 7 39-19 43p
            5 Granit Mikashevichi 26 12 6 8 30-32 42p
            6 F.C. Minsk 26 12 4 10 29-28 40p
            7 Torpedo-BelAZ Zhodino 26 10 6 10 31-29 36p
            8 Neman Grodno 26 8 8 10 21-32 32p
            9 Naftan Novopolotsk 26 8 6 12 34-35 30p
            10 F.C. Slavia-Mozyr 26 7 5 14 33-50 26p
            11 F.C. Slutsk 26 6 7 13 26-30 25p
            12 Dinamo Brest 26 7 3 16 23-42 24p
            13 F.C. Vitebsk 26 4 9 13 21-47 21p
            14 F.C. Gomel 26 5 3 18 22-41 18p

            A retrogradat: F.C. Gomel
            Au promovat: Isloch Minsk Raion, F.C. Gorodeya şi Krumkachy Minsk (ocupantele primelor trei locuri din First League).

        Cupa:
          Nume oficial: Kубoк Беларуси, ediţia a 25-a.
          Perioada: 23 mai 2015 – mai 2016

            Sferturi (19-31 martie 2016, tur-retur):
              F.C. Minsk – Shakhtyor Soligorsk = 2-0 0-0
              Naftan Novopolotsk – Belshina Bobruisk = 1-1 3-1 (după prelungiri)
              BATE Borisov – F.C. Slutsk = 1-0 2-0
              Dinamo Minsk – Torpedo-BelAZ Zhodino = 1-0 0-2 (după prelungiri)

            Semifinale (20 aprilie – 4 mai 2016, tur-retur):
              Naftan Novopolotsk – BATE Borisov = 2-2 0-0
              Torpedo-BelAZ Zhodino – F.C. Minsk = 1-1 1-0

            Finala (21 mai 2016):
              Torpedo-BelAZ Zhodino – BATE Borisov = 0-0 (3-2 după pen.)
                Brest, stad. OSK Brestsky

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          BATE Borisov – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Dinamo Minsk – Champions League (Turul I Preliminar)
          Shakhtyor Soligorsk – Europa League (Turul I Preliminar)
          Torpedo-BelAZ Zhodino – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


      DANEMARCA

        Campionat:
          Nume oficial: Superliga, ediţia a 26-a
          Format:
            Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (1st Division); vor promova primele trei echipe din 1st Division.

        Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 F.C. Copenhaga 33 21 8 4 62-28 71p
            2 SønderjyskE 33 19 5 9 56-36 62p
            3 F.C. Midtjylland 33 17 8 8 57-33 59p
            4 Brøndby I.F. 33 16 6 11 43-37 54p
            5 Aalborg B.K. 33 15 5 13 56-44 50p
            6 Randers F.C. 33 13 8 12 45-43 47p
            7 Odense B.K. 33 14 4 15 50-52 46p
            8 Viborg F.F. 33 11 7 15 34-42 40p
            9 F.C. Nordsjælland 33 11 5 17 35-51 38p
            10 A.G.F. Aarhus 33 8 13 12 47-49 37p
            11 Esbjerg fB 33 7 9 17 38-64 30p
            12 Hobro I.K. 33 4 6 23 26-70 18p

            A retrogradat: Hobro I.K.
            Au promovat: Lyngby Boldklub, Silkeborg I.F. şi A.C. Horsens (primele trei locuri din 1st Division).

        Cupa:
          Nume oficial: DBU Pokalen, ediţia a 62-a.
          Perioada: 4 august 2015 – mai 2016

            Sferturi (1 martie – 5 aprilie 2016):
              SønderjyskE Fodbold – A.G.F. Aarhus = 0-3
              Skive I.K. (2) – Brøndby I.F. = 0-3
              F.C. Copenhagen – Randers F.C. = 2-1 (după prelungiri)
              F.C. Roskilde (2) – Aalborg B.K. = 0-4

            Semifinale (6/13 – 20/21 aprilie 2016, tur-retur):
              F.C. Copenhagen – Brøndby I.F. = 1-1 1-0
              Aalborg B.K. – A.G.F. Aarhus = 0-2 2-2

            Finala (5 mai 2016):
              F.C. Copenhagen – A.G.F. Aarhus = 2-1
                Jørgensen(29′), Kvist(78′) / Rasmussen(45′)
                Copenhaga, stad. Telia Parken, spectatori: 35.800

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          F.C. Copenhaga – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          SønderjyskE – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          F.C. Midtjylland – Europa League (Turul I Preliminar)
          Brøndby I.F. – Europa League (Turul I Preliminar)


      SCOŢIA

        Campionat:
          Nume oficial: Scottish Premiership (Ladbrokes Scottish Premiership), ediţia a 3-a
          Perioada: 1 august 2015 – mai 2016.
          Format:
            Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri, apoi încă 5 meciuri cu echipele din jumătatea lor de clasament. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Championship), iar cea de pe locul 11 va juca baraj cu castigătoarea unui Play-Off la care participă locurile 2-4 din Championship.

        Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 Celtic Glasgow 38 26 8 4 93-31 86p
            2 Aberdeen F.C. 38 22 5 11 62-48 71p
            3 Heart of Midlothian 38 18 11 9 59-40 65p
            4 St. Johnstone F.C. 38 16 8 14 58-55 56p
            5 Motherwell F.C. 38 15 5 18 47-53 50p
            6 Ross County F.C. 38 14 6 18 55-61 48p
            7 Inverness Caledonian Thistle 38 14 10 14 54-48 52p
            8 Dundee F.C. 38 11 15 12 53-57 48p
            9 Partick Thistle 38 12 10 16 41-50 46p
            10 Hamilton Academical F.C. 38 11 10 17 42-63 43p
            11 Kilmarnock F.C. 38 9 9 20 41-64 36p
            12 Dundee United * 38 8 7 23 45-70 28p

            * Dundee United a fost penalizată cu 3 puncte.

          Baraj promovare/retrogradare:
            Finala (19-22 mai 2016, tur-retur):
              Falkirk F.C. – Kilmarnock F.C. = 1-0 0-4
              Kilmarnock F.C. a rămas în prima ligă.

            Semifinale (10-13 mai 2016, tur-retur):
              Hibernian F.C. – Falkirk F.C. = 2-2 2-3

            Sferturi (4-7 mai 2016, tur-retur):
              Raith Rovers – Hibernian F.C. = 1-0 0-2 (după prelungiri)

          A retrogradat: Dundee United
          A promovat: Glasgow Rangers (primul loc din Scottish Championship).

        Cupa:
          Nume oficial: Scottish Cup, ediţia a 131-a.
          Perioada: 15 august 2015 -21 mai 2016

            Sferturi (5-6 martie 2016):
              Hibernian F.C. (2) – Inverness Caledonian Thistle = 1-1 (2-1 după rejucarea din 16 martie)
              Celtic Glasgow – Greenock Morton (2) = 3-0
              Ross County – Dundee United = 2-3
              Glasgow Rangers (2) – F.C. Dundee = 4-0

            Semifinale (16/17 aprilie 2016):
              Hibernian F.C. (2) – Dundee United = 0-0 (4-2 după pen.)
              Glasgow Rangers (2) – Celtic Glasgow = 2-2 (5-4 după pen.)

            Finala (21 mai 2016):
              Hibernian F.C. (2) – Glasgow Rangers (2) = 3-1
                Stokes(3′, 80′), Gray(90+2′) / Miller(27′), Halliday(64′)
                Glasgow, stad. Hampden Park, spectatori: 50.700

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          Celtic Glasgow – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Aberdeen F.C. – Europa League (Turul I Preliminar)
          Heart of Midlothian – Europa League (Turul I Preliminar)
          Hibernian F.C. – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


      SUEDIA

        Campionat:
          Nume oficial: Allsvenskan, ediţia a 91-a
          Perioada: 4 aprilie – 31 octombrie 2015.
          Format: Au participat 16 echipe care au jucat fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri au retrogradat direct în liga a doua (Superettan), iar echipa de pe locul 14 a jucat baraj cu echipa de pe locul 3 din Superettan. Campionatul s-a disputat în sistem primăvara-toamnă.

        Clasamentul final al sezonului 2015

            1 IFK Norrköping 30 20 6 4 60-33 66p
            2 I.F.K. Göteborg 30 18 9 3 52-22 63p
            3 A.I.K. Stockholm 30 18 7 5 54-34 61p
            4 I.F. Elfsborg 30 16 7 7 59-42 55p
            5 Malmö F.F. 30 15 9 6 54-34 54p
            6 Djurgårdens I.F. 30 14 9 7 52-37 51p
            7 B.K. Häcken 30 13 6 11 45-39 45p
            8 Helsingborgs I.F. 30 11 4 15 43-45 37p
            9 Örebro S.K. 30 9 10 11 36-50 37p
            10 Gefle I.F. 30 10 6 14 35-50 36p
            11 Hammarby I.F. 30 8 9 13 35-39 33p
            12 G.I.F. Sundsvall 30 9 5 16 34-52 32p
            13 Kalmar F.F. 30 8 7 15 31-42 31p
            14 Falkenbergs F.F. 30 7 4 19 38-56 25p
            15 Halmstads B.K. 30 4 9 17 21-44 21p
            16 Åtvidabergs F.F. 30 2 9 19 25-55 15p

          Baraj pentru promovare/retrogradare (5-8 noiembrie 2015):
            I.K. Sirius – Falkenbergs F.F. = 2-2 1-1
              Falkenbergs F.F. a rămas în prima ligă.

          Au retrogradat: Halmstads B.K. şi Åtvidabergs F.F..
          Au promovat: Jönköpings Södra I.F. şi Östersunds F.K. (ocupantele primelor două locuri din Superettan).

        Cupa:
          Nume oficial: Svenska Cupen, ediţia a 60-a.
          Perioada: 5 august 2015 – 5 mai 2016

            Sferturi (12-13 martie 2016):
              B.K. Häcken – Halmstads B.K. (2) = 1-0
              Malmö F.F. – I.F.K. Norrköping = 1-0
              Kalmar F.F. – Helsingborgs I.F. = 0-0 (5–4 după pen.)
              A.I.K. Stockholm – Hammarby I.F. = 1-1 (2-4 după pen.)

            Semifinale (19-20 martie 2016):
              Kalmar F.F. – Malmö F.F. = 2-3
              Hammarby I.F. – B.K. Häcken = 2-3

            Finala (5 mai 2016):
              B.K. Häcken – Malmö F.F. = 2-2 (6-5 dupa pen.)
                Savage(61′), Mohammed(66′) / Rosenberg(39′), Eikrem(44′)
                Malmö, stad. Swedbank, spectatori: 22.300

        Echipe în Cupele Europene 2016-2017:
          I.F.K. Norrköping – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          I.F.K. Göteborg – Europa League (Turul I Preliminar)
          A.I.K. Stockholm – Europa League (Turul I Preliminar)
          B.K. Häcken – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)