13-24


    ELVEŢIA

      Campionat:

        Nume oficial: Swiss Super League (Raiffeisen Super League), ediţia a 117-a
        Perioada: 13 iulie 2013 – mai 2014.
        Format:

          Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Swiss Challenge League).

      Cupa:

        Nume oficial: Swiss Cup, ediţia a 89-a.
        Perioada: 14 august 2013 – mai 2014

          Sferturi (4 decembrie 2013 / 5 februarie 2014):

            F.C. Thun – Grasshopper Zürich = 0-0 (4-3 după pen.)
            F.C. Luzern – F.C. Lausanne-Sport = 2-0
            F.C. St. Gallen – F.C. Zürich = 0-1
            F.C. Le Mont (2) – F.C. Basel = 1-6

          Semifinale (26 martie 2014):

            F.C. Basel – F.C. Luzern = 1-0
            F.C. Zürich – F.C. Thun = 0-0 (5-4 după pen.)

          Finala (21 aprilie 2014):

            F.C. Zürich – F.C. Basel = 2-0 (după prelungiri)

              Gavranović(100′, 114′)

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Campioana – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 2-lea – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 3-lea – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 4-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Câştigătoarea Cupei – Europa League (Play-Off)


    CIPRU

      Campionat:

        Nume oficial: First Division, ediţia a 76-a
        Perioada: 31 august 2013 – 18 mai 2014.
        Format:

          Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califică în Play-Off, cele de pe locurile 7-12 în Play-Out (ultimele două retrogradează în liga a 2-a), iar cele de pe locurile 13-14 retrogradează în liga a 2-a (B1 Division).

      Clasamentul sezonului regulat

          1 A.E.L. Limassol 26 19 5 2 48-16 62p
          2 Apollon Limassol 26 19 2 5 47-19 59p
          3 APOEL Nicosia 26 18 5 3 56-18 59p
          4 Ermis Aradippou 26 15 7 4 44-28 52p
          5 Omonia Nicosia 26 13 8 5 45-22 47p
          6 Anorthosis Famagusta 26 11 5 10 46-36 38p
          7 A.E.K. Larnaca 26 10 7 9 37-28 37p
          8 Nea Salamis Famagusta * 26 12 2 12 26-31 35p
          9 Doxa Katokopias 26 7 7 12 33-45 28p
          10 Ethnikos Achna 26 6 5 15 27-38 23p
          11 A.E.K. Kouklia 26 6 3 17 27-64 21p
          12 Aris Limassol 26 3 11 12 29-40 20p
          13 Enosis Neon Paralimni * 26 5 7 14 29-45 19p
          14 Alki Larnaca * 26 0 2 24 14-78 -39p

          * Nea Salamis Famagusta si Enosis Neon Paralimni au fost penalizate cu 3 puncte, iar Alki Larnaca cu 41 de puncte.

    Cupa:

      Nume oficial: Cypriot Cup, ediţia a 72-a.
      Perioada: 23 octombrie 2013 – 21 mai 2014

        Sferturi (12/19 februarie – 19 februarie/12 martie 2014, tur-retur):

          Alki Larnaca – APOEL Nicosia = 2-0 0-3
          A.E.K. Larnaca – Ermis Aradippou = 0-0 0-2
          Doxa Katokopias – Enosis Neon Paralimni = 1-0 1-0
          Omonia Nicosia – Apollon Limassol = 2-1 0-1

        Semifinale (2-9 aprilie 2014, tur-retur):

          Apollon Limassol – Ermis Aradippou = 2-1 1-4 (după prelungiri)
          APOEL Nicosia – Doxa Katokopias = 4-1 4-0

        Finala (21 mai 2014):

          APOEL Nicosia – Ermis Aradippou

              Nicosia, stad. GSP

      Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

        Campioana – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 2-lea – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 3-lea – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
        Locul al 4-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
        Câştigătoarea Cupei – Europa League (Play-Off)


      DANEMARCA

        Campionat:

          Nume oficial: Danish Superliga, ediţia a 24-a
          Format:

            Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (First Division).

        Cupa:

          Nume oficial: Danish Cup (DBU Pokalen), ediţia a 60-a.
          Perioada: 28 iulie 2013 – mai 2014

            Sferturi (18 noiembrie 2013 / 15 martie 2014):

              Hobro I.K. (2) – F.C. Nordsjælland = 1-3
              Lyngby Boldklub (2) – F.C. Copenhagen = 1-2
              AGF Aarhus – Aalborg B.K. = 1-4
              A.C. Horsens (2) – Vejle B.K. = 5-0

            Semifinale (26/27 martie – 9/10 aprilie 2014, tur-retur):

              F.C. Copenhagen – F.C. Nordsjælland = 1-0 1-1
              A.C. Horsens (2) – Aalborg B.K. = 1-3 2-1

            Finala :

              F.C. Copenhagen – Aalborg B.K.

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Campioana – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
          Locul al 2-lea – Champions League (Turul al III-lea Preliminar)
          Locul al 3-lea – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)
          Locul al 4-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Play-Off)


      AUSTRIA

        Campionat:

          Nume oficial: Bundesliga, ediţia a 102-a
          Format:

            Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (First League).

        Clasamentul final al sezonului 2013-2014

            1 Red Bull Salzburg 36 25 5 6 110-35 80p
            2 Rapid Viena 36 17 11 8 63-40 62p
            3 S.V. Grödig 36 15 9 12 68-71 54p
            4 Austria Viena 36 14 11 11 58-44 53p
            5 Sturm Graz 36 13 9 14 55-55 48p
            6 S.V. Ried 36 10 13 13 55-66 43p
            7 Wolfsberger A.C. 36 11 8 17 50-68 41p
            8 Wiener Neustadt 36 10 9 17 43-84 39p
            9 Admira Wacker Mödling * 36 11 9 16 51-67 37p
            10 Wacker Innsbruck 36 5 14 17 42-70 29p

          A retrogradat: Wacker Innsbruck
          A promovat: Rheindorf Altach (locul 1 in First League).

        Cupa:

          Nume oficial: ÖFB-Samsung-Cup, ediţia a 80-a.
          Perioada: 12 iulie 2013 – mai 2014

            Sferturi (15-16 aprilie 2014):

              S.V. Ried – S.N.K. St. Pölten (2) = 1-2
              Wolfsberger A.C. – Red Bull Salzburg = 0-6
              S.V. Horn (2) – S.K.U. Amstetten (3) = 2-0
              Admira Wacker Mödling – Sturm Graz = 0-1

            Semifinale (7 mai 2014):

              S.V. Horn (2) – Red Bull Salzburg = 0-7
              S.N.K. St. Pölten (2) – Sturm Graz = 1-0 (după prelungiri)

            Finala (18 mai 2014) – Klagenfurt:

              Red Bull Salzburg – S.N.K. St. Pölten (2)

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Red Bull Salzburg – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Rapid Viena – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          S.V. Grödig – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Play-Off)


      CEHIA

        Campionat:

          Nume oficial: Gambrinus liga, ediţia a 21-a
          Format:

            Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Echipele de pe ultimele două locuri retrogradează în liga a II-a (2. liga).
            Perioada: 19 iulie 2013 – mai 2014.

        Cupa:

          Nume oficial: Czech Cup, ediţia a 21-a.
          Perioada: 13 iulie 2013 – mai 2014

            Sferturi (26 martie/1 aprilie – 2/9 aprilie 2014, tur-retur):

              Viktoria Plzeň – Vysočina Jihlava = 1-0 2-3
              Slavia Praga – Zbrojovka Brno = 0-1 1-0 (4-5 după pen.)
              Baumit Jablonec – Mladá Boleslav = 2-0 0-1
              Dukla Praga – Sparta Praga = 2-1 0-2

            Semifinale (16/17 – 30 aprilie 2014, tur-retur):

              Baumit Jablonec – Sparta Praga = 3-1 0-4
              Viktoria Plzeň – Zbrojovka Brno = 2-0 0-0

            Finala (17 mai 2014):

              Viktoria Plzeň – Sparta Praga

        Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

          Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
          Locul al 2-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Locul al 3-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
          Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)


      ISRAEL

        Campionat:

          Nume oficial: Premier League, ediţia a 71-a
          Format:

            Participă 14 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 26 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 se califica in Play-Off, iar cele de pe locurile 7-14 in Play-Out. Ultimele doua locuri din Play-Out retrogradeaza in liga a 2-a (Liga Leumit).
            Perioada: 24 august 2013 – mai 2014.

        Clasamentul sezonului regulat

            1 Maccabi Tel Aviv 26 21 3 2 58-18 66p
            2 Hapoel Be’er Sheva 26 18 5 3 48-19 59p
            3 Ironi Kiryat Shmona 26 12 8 6 38-26 44p
            4 Maccabi Haifa 26 13 5 8 39-30 44p
            5 Bnei Sakhnin 26 11 7 8 30-25 40p
            6 Hapoel Tel Aviv 26 11 6 9 51-38 39p
            7 F.C. Ashdod 26 8 7 11 28-35 31p
            8 Hapoel Haifa 26 8 7 11 27-34 31p
            9 Beitar Jerusalem 26 8 6 12 21-28 30p
            10 Hapoel Ironi Acre 26 6 9 11 24-37 27p
            11 Hapoel Ra’anana 26 6 8 12 20-33 26p
            12 Maccabi Petah Tikva 26 5 8 13 28-45 23p
            13 Bnei Yehuda 26 4 8 14 26-39 20p
            14 Hapoel Ramat HaSharon 26 5 5 16 21-52 20p

        Cupa:

          Nume oficial: Israel State Cup, ediţia a 75-a.
          Perioada: august 2013 – mai 2014

            Semifinale (16 aprilie 2014):

              Maccabi Petah Tikva – Maccabi Netanya = 1-2
              Ironi Kiryat Shmona – Hapoel Be’er Sheva = 2-1

            Finala (7 mai 2014) – Tel Aviv, stad. Ramat Gan, spectatori: 30.000:

              Ironi Kiryat Shmona – Maccabi Netanya = 1-0

                Abed(97′)

          Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

            Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
            Locul al 2-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Locul al 3-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al III-lea Preliminar)


        BELARUS

          Campionat:

            Nume oficial: Belarusian Premier League, ediţia a 23-a
            Perioada: aprilie – noiembrie 2013.
            Format: Sezonul regulat: au participat 12 echipe care au jucat fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 22 de meciuri. Primele 6 echipe s-au calificat in Play-Off, iar ultimele 6 in Play-Out, unde au intrat cu punctele obtinute in sezonul regulat. Play-Off si Play-Out: echipele au jucat fiecare cu fiecare, un total de 10 meciuri. Echipa de pe ultimul loc in Play-Out a retrogradat in liga a II-a (First League), iar cea de pe penultimul loc a jucat baraj cu locul 2 din First League.
            Campionatul s-a disputat în sistem primăvara-toamnă.

            Sezonul regulat:

            Clasamentul sezonului regulat

              1 Shakhtyor Soligorsk 22 15 4 3 35-13 49p
              2 BATE Borisov 22 15 3 4 46-17 48p
              3 Dinamo Minsk 22 9 7 6 30-26 34p
              4 F.C. Gomel 22 9 7 6 25-20 34p
              5 Neman Grodno 22 8 6 8 23-23 30p
              6 Torpedo-BelAZ Zhodino 22 8 4 10 26-28 28p
              7 Belshina Bobruisk 22 7 7 8 24-28 28p
              8 F.C. Minsk 22 6 7 9 21-27 25p
              9 Dinamo Brest 22 6 6 10 18-30 24p
              10 Dnepr Mogilev 22 6 5 11 20-29 23p
              11 Naftan Novopolotsk 22 4 9 9 19-29 21p
              12 F.C. Slavia-Mozyr 22 3 7 12 16-33 16p

            Play-Off:

            Clasament final Play-Off

              1 BATE Borisov 32 21 4 7 61-25 67p
              2 Shakhtyor Soligorsk 22 17 7 8 44-26 58p
              3 Dinamo Minsk 32 15 9 8 44-33 54p
              4 Neman Grodno 32 13 8 11 34-30 47p
              5 Torpedo-BelAZ Zhodino 32 12 6 14 33-38 42p
              6 F.C. Gomel 32 11 7 14 34-40 40p

            Play-Out:

            Clasament final Play-Out

              7 Belshina Bobruisk 32 15 8 9 42-38 53p
              8 Dinamo Brest 32 11 7 14 32-41 40p
              9 F.C. Minsk 32 10 8 14 36-40 38p
              10 Naftan Novopolotsk 32 9 10 13 29-41 37p
              11 Dnepr Mogilev 32 9 6 17 28-42 33p
              12 F.C. Slavia-Mozyr 32 5 8 19 24-47 23p

            Baraj promovare/retrogradare (4-8 decembrie 2013, tur-retur):

              Dnepr Mogilev – F.C. Gorodeya = 3-1 0-0

            A retrogradat: F.C. Slavia-Mozyr (ultimul loc in Play-Out).
            A promovat: F.C. Slutsk (primul loc in First League).

          Cupa:

            Nume oficial: Belarusian Cup, ediţia a 23-a.
            Perioada: 29 mai 2013 – 2014

              Sferturi (22 martie 2014):

                F.C. Minsk – F.C. Gorodeya (2) = 3-1
                Shakhtyor Soligorsk – Belshina Bobruisk = 3-1
                F.C. Gomel – Dnepr Mogilev = 1-2
                Neman Grodno – BATE Borisov = 2-1 (după prelungiri)

              Semifinale (15 aprilie 2014):

                F.C. Minsk – Neman Grodno = 1-3
                Dnepr Mogilev – Shakhtyor Soligorsk = 1-3 (după prelungiri)

              Finala (3 mai 2014) – Borisov, Borisov Arena):

                Shakhtyor Soligorsk – Neman Grodno = 1-0

                  Starhorodskyi(35′)

          Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

            BATE Borisov – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
            Shakhtyor Soligorsk – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Dinamo Minsk – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


        POLONIA

          Campionat:

            Nume oficial: Ekstraklasa (T-Mobile Ekstraklasa), ediţia a 80-a
            Perioada: 19 iulie 2013 – mai 2014.
            Format:

              Participă 16 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Primele opt echipe se califică în Play-Off, iar ultimele opt în Play-Out, unde vor intra cu jumătate din punctele obtinute în sezonul regulat. Echipele de pe ultimele două locuri în Play-Out retrogradează în liga a II-a (I Liga).

            Sezonul regulat:

            Clasamentul sezonului regulat

              1 Legia Varsovia 30 20 3 7 60-30 63p
              2 Lech Poznań 30 15 8 7 56-34 53p
              3 Ruch Chorzów 30 14 8 8 40-38 50p
              4 Pogoń Szczecin 30 11 14 5 57-38 47p
              5 Wisła Cracovia 30 12 9 9 38-30 45p
              6 Zawisza Bydgoszcz 30 11 9 10 43-37 42p
              7 Górnik Zabrze 30 11 9 10 42-46 42p
              8 Lechia Gdańsk 30 10 10 10 38-37 40p
              9 K.S. Cracovia 30 11 6 13 37-43 39p
              10 Jagiellonia Białystok 30 10 9 11 46-43 39p
              11 Korona Kielce 30 9 10 11 36-41 37p
              12 Śląsk Wrocław 30 7 13 10 38-40 34p
              13 Piast Gliwice 30 8 10 12 29-47 34p
              14 Podbeskidzie Bielsko-Biała 30 6 13 11 27-39 31p
              15 Zagłębie Lubin 30 7 8 15 31-40 29p
              16 Widzew Łódź 30 5 7 18 26-51 22p

          Cupa:

            Nume oficial: Polish Cup, ediţia a 60-a.
            Perioada: 13 iulie 2013 – 21 mai 2014

              Sferturi (11/19 – 25/26 martie 2014, tur-retur):

                Zagłębie Lubin – Sandecja Nowy Sącz = 2-0 5-0
                Jagiellonia Białystok – Lechia Gdańsk = 2-1 1-1
                Zawisza Bydgoszcz – Górnik Zabrze = 2-1 3-0
                Arka Gdynia – Miedź Legnica = 1-1 3-2 (după prelungiri)

              Semifinale (8/9 – 15/16 aprilie 2014):

                Zagłębie Lubin – Arka Gdynia = 3-0 0-0
                Jagiellonia Białystok – Zawisza Bydgoszcz = 0-2 1-1

              Finala (2 mai 2014) – Varsovia, stad. National):

                Zawisza Bydgoszcz – Zagłębie Lubin = 0-0 (6-5 după pen.)

          Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

            Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
            Locul al 2-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Locul al 3-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
            Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


        CROAŢIA

          Campionat:

            Nume oficial: Prva HNL (MAXtv Prva Lig), ediţia a 23-a.
            Perioada: 13 iulie 2013 – 17 mai 2014.
            Format:

              Participă 10 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 4 ori, în total 36 de meciuri. Echipa de pe locul 9 va juca un baraj cu echipa de pe locul secund din liga a 2-a (Druga HNL). Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a ( Druga HNL).

          Cupa:

            Nume oficial: Croatian Cup, ediţia a 23-a.
            Perioada: 28 august 2013 – 7/13 mai 2014

              Semifinale (12/19 – 26 martie 2014):

                Slaven Belupo – Dinamo Zagreb = 0-2 1-2
                H.N.K. Rijeka – N.K. Istra 1961 = 2-1 1-0

              Finala (7-13 mai 2014, tur-retur):

                Dinamo Zagreb – H.N.K. Rijeka

                      Zagreb, stad. Maksimir, 07.05.2014
                      Rijeka, stad. Kantrida, 13.05.2014

              Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

                Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
                Locul al 2-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
                Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
                Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)



            SUEDIA

              Campionat:

                Nume oficial: Allsvenskan, ediţia a 89-a
                Perioada: 31 martie – 3 noiembrie 2013.
                Format: Au participat 16 echipe care au jucat fiecare cu fiecare de 2 ori, în total 30 de meciuri. Campionatul s-a disputat în sistem primăvara-toamnă.

              Clasamentul final al sezonului 2013

                  1 Malmö F.F. 30 19 6 5 56-30 63p
                  2 A.I.K. Stockholm 30 17 7 6 54-32 58p
                  3 I.F.K. Göteborg 30 16 6 8 49-31 54p
                  4 Kalmar F.F. 30 14 10 6 35-26 52p
                  5 Helsingborgs I.F. 30 14 7 9 61-41 49p
                  6 I.F. Elfsborg 30 12 10 8 49-34 46p
                  7 Djurgårdens I.F. 30 12 8 10 38-44 44p
                  8 Åtvidabergs F.F. 30 11 7 12 37-37 12p
                  9 I.F.K. Norrköping 30 11 6 13 45-47 39p
                  10 B.K. Häcken 30 10 7 13 37-41 37p
                  11 Mjällby A.I.F. 30 10 6 14 46-47 36p
                  12 Gefle I.F. 30 7 13 10 34-42 34p
                  13 I.F. Brommapojkarna 30 8 8 14 33-54 32p
                  14 Halmstads B.K. 30 7 10 13 32-46 31p
                  15 Östers I.F. 30 6 10 14 27-43 28p
                  16 Syrianska F.C. 30 3 5 22 26-63 14p

                Baraj promovare/retrogradare (6-10 noiembrie 2013, tur-retur):

                  G.I.F. Sundsvall – Halmstads B.K. = 1-1 1-2

                Au retrogradat: Östers I.F. şi Syrianska F.C. (ultimele două locuri în clasament).
                Au promovat: Falkenbergs F.F. şi Örebro S.K. (primele două locuri în Superettan).

              Cupa:

                Nume oficial: Svenska Cupen, ediţia a 58-a.
                Perioada: 21 mai 2013 – 18 mai 2014

                  Sferturi: (22-23 martie 2014)

                    Helsingborgs I.F. – Göteborgs A.I.S. (2) = 2-1
                    Malmö F.F. – I.F. Brommapojkarna = 2-0
                    I.F.K. Göteborg – I.K. Sirius (2) = 0-1
                    I.F. Elfsborg – B.K. Häcken = 1-0

                  Semifinale: (1 mai 2014)

                    Malmö F.F. – Helsingborgs I.F. = 0-2
                    I.K. Sirius (2) – I.F. Elfsborg = 1-4

                  Finala (18 mai 2014) – Stockholm, Friends Arena

                    Helsingborgs I.F. – I.F. Elfsborg

              Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

                Malmö F.F. – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
                A.I.K. Stockholm – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
                I.F.K. Göteborg – Europa League (Turul I Preliminar)
                Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


            SCOŢIA

              Campionat:

                Nume oficial: Scottish Premiership, prima ediţie.
                Perioada: 2 august 2013 – 11 mai 2014.
                Format:

                  Participă 12 echipe care joacă fiecare cu fiecare de 3 ori, în total 33 de meciuri. Echipele de pe locurile 1-6 vor juca un Play-Off (fiecare cu fiecare, 5 meciuri în total), iar cele de pe locurile 7-12 un Play-Out. Echipa de pe ultimul loc retrogradează în liga a II-a (Scottish Championship), iar cea de pe locul 11 va juca un baraj cu câştigătoarea barajului din Scotish Championship.

              Clasamentul Play-Off

                  1 Celtic Glasgow 38 31 6 1 102-25 99p
                  2 Motherwell F.C. 38 22 4 12 64-60 70p
                  3 Aberdeen F.C. 38 20 8 10 53-38 68p
                  4 Dundee United 38 16 10 12 65-50 58p
                  5 Inverness Caledonian Thistle 38 16 9 13 44-44 57p
                  6 St Johnstone 38 15 8 15 48-42 53p

              Clasamentul Play-Out

                  7 Ross County F.C. 38 11 7 20 44-62 40p
                  8 St. Mirren F.C. 38 10 9 19 39-58 39p
                  9 Kilmarnock F.C. 38 11 6 21 45-66 39p
                  10 Partick Thistle F.C. 38 8 14 16 46-65 38p
                  11 Hibernian F.C. 38 8 11 19 31-51 35p
                  12 Heart of Midlothian * 38 10 8 20 45-65 23p

                  * Heart of Midlothian a fost penalizata cu 15 puncte.

                A retrogradat: Heart of Midlothian.
                A promovat: Dundee F.C. (locul 1 in Scottish Championship).

              Cupa:

                Nume oficial: Scottish Cup, ediţia a 129-a.
                Perioada: 14 septembrie 2013 – 17 mai 2014

                  Sferturi (8-9 martie 2014):

                    Raith Rovers (2) – St. Johnstone F.C. = 1-3
                    Aberdeen F.C. – Dumbarton F.C. (2) = 1-0
                    Inverness C.T. – Dundee United = 0-5
                    Glasgow Rangers – Albion Rovers (4) = 1-1 (2-0 dupa rejucarea din 17 martie 2014)

                  Semifinale (12-13 aprilie 2014):

                    Glasgow Rangers – Dundee United = 1-3
                    St. Johnstone F.C. – Aberdeen F.C. = 2-1

                  Finala (17 mai 2014):

                    Dundee United – St. Johnstone F.C.

                        Glasgow, stad. Celtic Park

                Echipe în Cupele Europene 2013-2014:

                  Campioana – Champions League (Turul al II-lea Preliminar)
                  Locul al 2-lea – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)
                  Locul al 3-lea – Europa League (Turul I Preliminar)
                  Câştigătoarea Cupei – Europa League (Turul al II-lea Preliminar)


            Anunțuri

            Lasă un răspuns

            Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

            Logo WordPress.com

            Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

            Poză Twitter

            Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

            Fotografie Facebook

            Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

            Fotografie Google+

            Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

            Conectare la %s