Liga a IV-a judeţe din Muntenia



Liga a IV-a ARGEŞ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Atletic Bradu este campioana sezonului 2012-2013. Ea promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa F.C. Bolintin Malu Spart (Liga a IV-a Giurgiu) cu 6-0 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        A retrogradat în Liga a V-a echipa Stâlpeni Rădeşti 2007 (care s-a retras din campionatul trecut).
        A promovat în Liga a IV-a echipa Viitorul Cireşu (primul locul în seria Centru 2 a ligii a V-a).
        Echipe noi: Atletic II Bradu.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 17 echipe. Prima etapă s-a disputat în 10 august 2013.

        Ultima etapă, a 34-a (7 iunie 2014):

          C.S.Ş. Dinicu Golescu Câmpulung – Dinamic Curtea de Argeş = 3-0
          A.S. Valea Ursului – Olimpia Suseni = 5-0
          Unirea Costeşti – C.S. Mioveni II = 0-3

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 C.S.Ş. Dinicu Golescu Câmpulung 32 26 4 2 101-20 82p
        2 A.S. Valea Ursului 32 25 5 2 97-22 80p
        3 C.S. Mioveni II 32 23 3 6 94-28 72p
        4 Dinamic Curtea de Argeş 32 21 6 5 106-45 69p
        5 A.S. Bâscov 32 18 8 6 88-54 62p
        6 Viitorul Ştefăneşti 2007 32 18 7 7 72-34 61p
        7 Victoria Buzoieşti 32 16 9 7 71-47 57p
        8 A.S. Miroşi 32 14 5 13 75-81 47p
        9 Sporting Piteşti 32 13 6 13 86-67 45p
        10 Atletic II Bradu 32 12 1 19 100-102 37p
        11 Olimpia Suseni 32 9 6 17 55-86 33p
        12 D.L.R. Piteşti 32 9 5 18 39-68 32p
        13 Viitorul Cireşu 32 8 6 18 60-109 30p
        14 C.S. Domneşti 32 6 3 26 43-109 21p
        15 Rapid Piteşti * 31 1 4 26 21-95 7p
        16 Unirea Costeşti * 31 1 2 28 15-106 5p

        * Rapid Piteşti şi Unirea Costeşti s-au retras.

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Argeş: Prima etapă s-a disputat în 26 septembrie 2013.

      Sferturi (7 mai 2014):

        A.S. Oarja 2011 (Liga a V-a) – A.S. Valea Ursului = 2-4
        A.S. Godeni (Liga a V-a) – C.S.Ş. Dinicu Golescu Câmpulung = 2-2 (4-5 după pen.)
        Atletic III Bradu (Liga a V-a) – Vulturii Priboieni (Liga a V-a) = 1-4
        Progresul Raca (Liga a V-a) – C.S. Mioveni II = 6-0

      Semifinale (28 mai 2014):

        Progresul Raca (Liga a V-a) – A.S. Valea Ursului = 1-2
        Vulturii Priboieni (Liga a V-a) – C.S.Ş. Dinicu Golescu Câmpulung = 2-1

      Finala (17 iunie 2014) – Piteşti, stad. Nicolae Dobrin:

        A.S. Valea Ursului – Vulturii Priboieni (Liga a V-a) = 2-2 (6-4 după pen.)



Liga a IV-a BRĂILA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Avântul Conpet Cireşu este campioana sezonului 2012-2013. Ea promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Izbânda Hagilarea Mihail Kogălniceanu (Liga a IV-a Tulcea) cu 6-5 după pen. (2-2 la sfârşitul timpului regulamentar) în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014: A promovat în Liga a IV-a echipa Victoria Old Boys Însurăţei (primul locul în seria a 2-a a ligii a V-a).

        Nu s-au mai înscris în Liga a IV-a echipele: F.C. Tufeşti, Dunărea Gropeni, Gloria Movila Miresii şi Voinţa Şuţeşti.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 12 echipe. Campionatul se va disputa în două părţi: sezonul regulat (22 de etape), după care primele şase echipe vor juca în Play-Off, iar ultimele şase în Play-Out.
      Prima etapă s-a disputat în 24 august 2013.

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 22-a (19 aprilie 2014):

          Victoria Old Boys Însurăţei – Viitorul Însurăţei = 1-1
          Pandurii Tudor Vladimirescu – Victoria Cazaşu = 6-1
          Victoria Traian – Viitorul Galbenu = 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat)

      Clasamentul final al sezonului regulat

          1 Viitorul Însurăţei 22 19 1 2 81-23 58p
          2 Victoria Traian 22 16 4 2 82-27 52p
          3 Pandurii Tudor Vladimirescu 22 16 1 5 86-31 49p
          4 Sportul Chişcani 22 13 2 7 65-32 41p
          5 C.S. Făurei 22 12 2 8 57-43 38p
          6 Viitorul Ianca 22 10 6 6 53-28 36p
          7 Voinţa Vişani 22 9 1 12 57-56 28p
          8 Victoria Cazaşu 22 8 2 12 54-58 26p
          9 Victoria Old Boys Însurăţei 22 7 2 13 43-67 23p
          10 Avântul Mircea Vodă 22 5 4 13 44-63 19p
          11 Viitorul Galbenu * 22 3 0 19 18-121 9p
          12 Voinţa Găiseanca 22 1 1 20 16-107 4p

          * Viitorul Galbenu s-a retras din campionat.

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 10-a (31 mai 2014):

          Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Însurăţei = 2-2
          Victoria Traian – Viitorul Ianca = 2-2
          Sportul Chişcani – C.S. Făurei = 0-1

    Clasament final Play-Off

          1 Viitorul Însurăţei 20 16 1 3 66-27 49p
          2 Victoria Traian 20 11 4 5 40-36 37p
          3 Pandurii Tudor Vladimirescu 20 9 5 6 43-37 32p
          4 Viitorul Ianca 20 4 6 10 20-31 18p
          5 C.S. Făurei 20 5 3 12 29-44 18p
          6 Sportul Chişcani 20 4 3 13 21-44 15p

      Play-Out:

        Ultima etapă, a 10-a (31 mai 2014):

          Victoria Cazaşu – Voinţa Vişani = 1-3
          Victoria Old-Boys Însurăţei – Viitorul Galbenu = 3-0
          Avântul Mircea Vodă – Voinţa Găiseanca = 3-1

      Clasament final Play-Out

          1 Voinţa Vişani 20 14 3 3 67-26 45p
          2 Avântul Mircea Vodă 20 13 3 4 72-26 42p
          3 Victoria Cazaşu 20 11 1 8 60-52 34p
          4 Victoria Old-Boys Însurăţei 20 9 1 10 45-49 28p
          5 Voinţa Găiseanca 20 5 2 13 29-62 17p
          6 Viitorul Galbenu 20 3 0 17 17-76 9p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Brăila: Prima etapă s-a disputat în 24 august 2013.

      Sferturi (7 mai 2014) :

        Victoria Traian – Viitorul Însurăţei = 1-0
        Pandurii Tudor Vladimirescu – C.S. Făurei = 4-1
        Viitorul Ianca – Sportul Chişcani = 1-2
        Victoria Cazaşu – Victoria Old-Boys Însurăţei = 1-2

      Semifinale(21 mai 2014) :

        Victoria Old-Boys Însurăţei – Victoria Traian = 4-1 (după prelungiri)
        Sportul Chişcani – Pandurii Tudor Vladimirescu = 3-1

      Finala(7 iunie 2014) – Ianca, stad. Ştefan Vrăbioru :

        Sportul Chişcani – Victoria Old-Boys Însurăţei = 2-1

          Zărnescu(52′), Stoian(80′) / Sava(73′)



Liga a IV-a BUCUREŞTI

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C. Chitila este campioana sezonului 2012-2013, însă a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa Gloria Corneşti (Liga a IV-a Dâmboviţa) cu scorul de 0-1. Prima etapă s-a disputat în 19 septembrie 2013.
      Sezonul se va disputa în două părţi: Sezonul regulat (două grupe) şi Play-off (primele patru echipe din cele două grupe). Ultima echipă din fiecare grupă va retrograda în Liga a V-a.

      Sezonul regulat:

        Seria Nord:

          Ultima etapă, a 26-a (6-7 mai 2014):

            C.S. Corbeanca – F.C. Chitila = 1-4
            F.C. Juniorul – Progresul II Cernica = 3-0 (oaspeţii s-au retras)
            F.C. Voluntari – C.S. Pantelimon = 9-0

        Clasamentul final al Seriei Nord

            1 F.C. Chitila 22 19 2 1 121-10 59p
            2 F.C. Juniorul 22 19 1 2 129-21 58p
            3 F.C. Voluntari 22 17 2 3 102-16 53p
            4 GVD 22 13 2 7 49-43 41p
            5 C.S. Corbeanca 22 10 2 10 43-58 32p
            6 C.S. Pantelimon 21 9 0 12 31-68 27p
            7 Concordia II Chiajna * 21 8 2 11 54-40 26p
            8 Speranța Săbăreni 21 7 3 11 38-64 24p
            9 Voința Buftea 22 7 1 14 41-82 22p
            10 Victoria 21 6 1 14 25-106 19p
            11 V.K. Soccer 21 5 1 15 36-88 16p
            12 Progresul II Cernica * 21 0 1 20 10-83 1p

            Sportul Studențesc II și Frăția I s-a retras în tur, iar Progresul II Cernica şi Concordia II Chiajna înainte de începutul returului.
            F.C. Chitila e renunţat la participarea in Play-Off din cauza problemelor financiare. Locul ei a fost luat de echipa de pe locul 5, C.S. Corbeanca.

        Seria Sud:

          Ultima etapă, a 26-a (6-7 mai 2014):

            Progresul Bucureşti – C.S. Electrica = 0-3
            Comprest GIM – Frăţia = 2-2
            Athletico Floreasca – Romprim = 5-0

        Clasamentul final al Seriei Sud

            1 C.S. Electrica 26 18 7 1 57-18 61p
            2 Comprest GIM 26 17 5 4 73-24 56p
            3 Athletico Floreasca 26 17 4 5 96-47 55p
            4 Electroaparataj 26 17 4 5 90-41 55p
            5 A.C.S. Ilie Oană 26 14 4 8 69-40 46p
            6 Unirea Tricolor 26 14 3 9 62-40 45p
            7 Progresul Bucureşti 26 12 5 9 63-51 41p
            8 F.C. 1 Decembrie 26 12 1 13 64-69 37p
            9 Metaloglobus II 26 10 4 12 58-75 34p
            10 Frăția 26 8 7 11 47-56 31p
            11 Romprim 26 9 0 17 64-86 27p
            12 Spicul Rompan * 25 5 3 17 47-89 18p
            13 FC Juniorul 26 4 1 21 32-95 13p
            14 Șoimii IMUC 25 0 0 25 14-105 0p

            * Șoimii IMUC s-a retras înainte de începutul returului, iar Spicul Rompan în timpul returului.

      Play-Off:

        Faza grupelor

          Grupa 1

            Etapa 1 (19 mai 2014):

              F.C. Juniorul – Electroaparataj = 4-0
              C.S. Corbeanca – Comprest GIM = 0-6
            Etapa a 2-a (21 mai 2014):

              F.C. Juniorul – C.S. Corbeanca = 3-1
              Electroaparataj – Comprest GIM
            Etapa a 3-a (23 mai 2014):

              F.C. Juniorul – Comprest GIM = 0-0
              Electroaparataj – C.S. Corbeanca = 5-3

          Grupa a 2-a

            Etapa 1 (20 mai 2014):

              Electrica – GVD = 1-2
              F.C. Voluntari – Athletico Floreasca = 1-1 (3-5 dupa pen.)
            Etapa a 2-a (22 mai 2014):

              Electrica – F.C. Voluntari = 0-3
              GVD – Athletico Floreasca = 2-1
            Etapa a 3-a (24 mai 2014):

              GVD – F.C. Voluntari = 2-3
              Electrica – Athletico Floreasca = 3-4

        Semifinale (27 mai 2014):

          F.C. Juniorul – F.C. Voluntari = 1-1 (5-4 după pen.)
          Comprest GIM – GVD = 2-2 (6-5 după pen.)

        Finala (30 mai 2014) – Bucureşti, stad. Dinamo:

          Comprest GIM – F.C. Juniorul = 2-1

            Militaru(33′), Mărgescu(75′) / Cîrjan(15′)

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Bucureşti: Prima etapă a avut loc în 28 octombrie 2013.

      Sferturi (28 februarie – 1 martie 2014):

        C.S. LSM (L5) – Spicului Rompan = 6-2
        A.C.S. Ilie Oană – Unirea Tricolor 3-2
        Athletico Floreasca – Progresul Bucureşti = 3-3 (5-7 după pen.)
        F.C. Voluntari – V.K. Soccer = 7-0

      Semifinale (1 aprilie 2014):

        A.C.S. Ilie Oană – C.S. LSM (L5) = 1-2
        F.C. Voluntari – Progresul Bucureşti = 1-4

      Finala (14 mai 2014):

        C.S. LSM (L5) – Progresul Bucureşti = 2-2 (4-1 după pen.)



Liga a IV-a BUZĂU

    Campionat:

      Liga a IV-a: Voinţa Lanuri este campioana sezonului 2012-2013, însă a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut cu scorul de 0-6 meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa C.S.M. Câmpina (Liga a IV-a Prahova).
      Modificări în sezonul 2013-2014: S-a trecut la o singură serie de 16 echipe care se numeşte Superliga (sezonul anterior au fost trei serii de Liga a IV-a, din care s-au înscris în Superliga patru din Seria 1, 4 din seria a 2-a şi 6 din Seria a 3-a). Echipe noi: Gloria II Buzău şi Olimpia 2010 Râmnicu-Sărat.
      Prima etapă s-a disputat în 31 august 2013.

        Ultima etapă, a 30-a (4-5 iunie 2014):

          Locomotiva-Viitorul 2010 Buzău – Metalul L.P.S. Buzău = 2-1
          Viitorul 08 Verneşti – Voinţa Lanuri = 0-1
          F.C. Puieşti – A.S. Săgeata = 4-1

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Locomotiva-Viitorul 2010 30 25 3 2 108-23 78p
        2 Voinţa Lanuri 30 23 4 3 73-29 73p
        3 F.C. Puieşti 30 22 2 6 109-41 68p
        4 Olimpia 2010 Râmnicu-Sărat 30 20 5 5 84-31 65p
        5 Avântul Spartac Zărneşti 30 19 5 6 78-33 62p
        6 Metalul L.P.S. Buzău 30 17 6 7 80-37 57p
        7 Petrolul Berca 30 11 7 12 60-53 40p
        8 Steaua Săhăteni 30 9 7 14 52-86 34p
        9 Recolta Sălcioara 30 10 2 18 54-80 32p
        10 Viitorul 08 Verneşti 30 8 5 17 44-84 29p
        11 Tricolorul Gălbinaşi 30 9 2 19 42-86 29p
        12 Carpaţi Nehoiu 30 8 4 18 46-60 28p
        13 A.S. Săgeata 30 8 4 18 55-85 28p
        14 Pescăruşul Luciu 30 8 2 20 55-107 26p
        15 Gloria II Buzău 30 8 1 21 66-92 25p
        16 Victoria Boboc 30 3 5 22 38-117 14p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Buzău: Prima etapă a avut loc în 24 august 2013.

      Sferturi (6-7 iunie 2014):

        Metalul Buzău – F.C. Puieşti = 0-1
        A.S. Săgeata – Voinţa Lanuri = 0-1
        Voinţa Căldăreşti (L5) – Avântul Spartac Zărneşti
        Petrolul Berca – Locomotiva-Viitorul 2010 Buzău = 1-4

      Semifinale (11 iunie 2014):

        Voinţa Lanuri – F.C. Puieşti = 3-4
        Locomotiva-Viitorul 2010 Buzău – Avântul Spartac Zărneşti = 6-5

      Finala (14 iunie 2014) – Buzău, stad. Gloria:

        Locomotiva-Viitorul 2010 Buzău – F.C. Puieşti = 2-0


Liga a IV-a CĂLĂRAŞI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Venus Independenţa este campioana sezonului 2012-2013, însă a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut cu scorul de 2-3 meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa C.S. Corbeanca (Liga a IV-a Ilfov).
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat în Liga a V-a echipele Viitorul Plătăreşti, Fortuna Tămădău şi C.S. Curcani .
        Au promovat în Liga a IV-a echipele C.S.M. Olteniţa şi Dunărea Grădiştea.
        Echipe noi: Victoria Chirnogi.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 24 august 2013.

        Ultima etapă, a 30-a (7 iunie 2014):

          Steaua Radovanu – Înainte Modelu = 0-3 (nu s-a disputat)
          Victoria Lehliu – Venus Independenţa = 2-2
          Victoria Chirnogi – Victoria Dragoș Vodă = 3-0

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Înainte Modelu 30 27 3 0 127-15 84p
        2 Venus Independenţa 30 20 3 7 84-37 63p
        3 Victoria Chirnogi 30 20 3 7 79-32 63p
        4 Dunărea Ciocănești 30 19 4 7 65-27 61p
        5 Unirea Mânăstirea 30 15 5 10 55-35 50p
        6 C.S.M. Oltenița 30 13 6 11 54-50 45p
        7 Agricola Borcea 30 13 5 12 61-51 44p
        8 Victoria Lehliu 30 13 4 13 55-53 43p
        9 Progresul Fundulea 30 12 5 13 49-55 41p
        10 Rapid Ulmeni 30 11 5 14 53-59 38p
        11 Avântul Dor Mărunt 30 9 3 18 46-71 30p
        12 Victoria Dragoș Vodă 30 8 5 17 39-83 29p
        13 Dunărea Grădiștea 30 9 1 20 51-83 28p
        14 Steaua Radovanu 30 7 5 18 39-72 23p
        15 Viitorul Curcani 30 7 5 18 33-63 26p
        16 Dinamo Sărulești 30 5 2 23 37-141 17p

        Au retrogradat în Liga a IV-a:

          Viitorul Curcani și Dinamo Sărulești. Ocupantele locurilor 13 și 14 vor juca baraj cu locurile secunde din cele două serii ale Ligii a V-a.
        Au promovat în Liga a IV-a:

          Câștigătoarele celor două serii ale Ligii a V-a: Partizan Crivăţ (Seria A) și Spicul Roseți (Seria B). Ocupantele locurilor secunde (Unirea Frăsinet și Avântul Pietroiu) vor juca baraj cu locurile 13 și 14 din Liga a IV-a.

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Călăraşi: Prima etapă s-a disputat în 18 august 2013.

      Sferturi (14 mai 2014):

        C.S.M. Oltenița – Dunărea Grădiștea = 5-0
        Victoria Chirnogi – Venus Independența = 2-0
        Dunărea Ciocănești – Progresul Fundulea = 2-2 (2-4 după prelungiri)
        Înainte Modelu s-a calificat direct în Semifinale.

      Semifinale (21-28 mai 2014, tur-retur):

        Progresul Fundulea – Înainte Modelu = 0-3 0-3 (neprezentare)
        Victoria Chirnogi – C.S.M. Oltenița = 0-0 2-2

      Finala (11 iunie 2014) – Călăraşi, stad. Ion Comşa:

        Înainte Modelu – Victoria Chirnogi = 5-1

          Dumitrescu(9′, 26′, 32′, 74′), Mitrea(27′) / Munteanu(21′)



Liga a IV-a CONSTANŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Callatis 2012 Mangalia este campioana sezonului 2012-2013. Ea promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Voinţa Cocora (Liga a IV-a Ialomiţa) cu 9-1 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Campionatul se desfăşoară în două părţi: întâi sezonul regulat (două serii de câte 11 echipe), apoi Play-Off şi Play-Out (primele patru echipe din fiecare serie se califică în Play-Off, celelalte vor juca în Play-Out).
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Seria Est: C.S.O. Ovidiu s-a mutat în Seria Vest. Au promovat: Litoral Corbu şi Unirea Topraisar (câştigătoarele seriilor Nord, respectiv Est din Liga a V-a).
        Seria Vest: Danubius Raşova şi Tineretul Valea Dacilor s-au înscris în Liga a V-a. Echipe noi: Voinţa Valu lui Traian.

      Prima etapă s-a disputat în 24 august 2013.

      Sezonul regulat:

        Seria Est:

            Ultima etapă (a 22-a) (5 aprilie 2014):

              Sparta Techirghiol – C.F.R. Constanţa = 2-2
              C.S. Eforie – Aurora 23 August = 3-0
              Unirea Topraisar – Portul Constanţa = 1-0

          Clasamentul final al seriei Est

            1 C.F.R. Constanţa 20 18 1 1 89-23 55p
            2 C.S. Eforie 20 16 1 3 63-27 49p
            3 Portul Constanţa 20 12 3 5 48-17 39p
            4 Unirea Topraisar 20 11 3 6 43-25 36p
            5 Sparta Techirghiol 20 9 5 6 49-38 32p
            6 C.S. Agigea 20 8 4 8 52-42 28p
            7 Litoral Corbu 20 7 2 11 32-44 23p
            8 Victoria Cumpăna 20 5 2 13 31-55 17p
            9 Vulturii Cazino Constanţa 20 4 4 12 40-66 16p
            10 A.S. Cogealac 20 4 3 13 33-55 15p
            11 Aurora 23 August 20 1 2 17 31-119 5p

        Seria Vest:

            Ultima etapă (a 22-a) (5 aprilie 2014):

              C.S. Mihail Kogălniceanu – Progresul Medgidia = 4-4
              C.S.O. Ovidiu – Gloria Băneasa = 5-1
              Recolta Nicolae Bălcescu – Perla Murfatlar = 3-2

          Clasamentul final al seriei Vest

            1 C.S. Mihail Kogălniceanu 18 13 3 2 62-34 42p
            2 C.S.O. Ovidiu 18 12 4 2 55-19 40p
            3 Gloria Băneasa 18 10 2 6 48-26 32p
            4 Perla Murfatlar 18 9 4 5 39-30 31p
            5 Axiopolis Cernavodă 18 7 3 8 42-24 24p
            6 Ştiinţa Poarta Albă 18 6 4 8 28-43 22p
            7 Progresul Medgidia 18 4 8 6 45-39 20p
            8 Recolta Nicolae Bălcescu 18 5 2 11 39-77 17p
            9 Carsium Hârşova 18 4 4 10 28-61 16p
            10 Voinţa Valu lui Traian 18 3 0 15 29-62 9p

            Carvăn Lipniţa s-a retras din campionat.

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 12-a (7 iunie 2014):

          C.S. Eforie – Ştiinţa Poarta Albă = 2-3
          C.F.R. Constanţa – C.S. Mihail Kogălniceanu = 9-1
          C.S. Agigea – C.S.O. Ovidiu = 5-3

      Clasament final Play-Off

          1 C.S. Eforie 12 9 1 2 44-17 28p
          2 C.S. Agigea 12 9 1 2 48-26 28p
          3 C.F.R. Constanţa 12 9 0 3 46-13 27p
          4 Unirea Topraisar 12 7 3 2 31-15 24p
          5 Axiopolis Cernavodă 12 5 4 3 19-15 19p
          6 Sparta Techirghiol 12 6 1 5 30-28 19p
          7 Gloria Băneasa 12 6 0 6 26-28 18p
          8 Portul Constanţa 11 3 3 5 18-23 12p
          9 Ştiinţa Poarta Albă 12 3 1 8 18-35 10p
          10 C.S. Mihail Kogălniceanu 12 2 3 7 24-45 9p
          11 C.S.O. Ovidiu 11 2 1 8 17-30 7p
          12 Perla Murfatlar 12 1 0 11 18-64 1p

      Play-Out:

        Ultima etapă, a 10-a (7 iunie 2014):

          Litoral Corbu – Progresul Medgidia = 2-3
          Aurora 23 August – Recolta Nicolae Bălcescu = 6-5
          A.S. Cogealac – Carsium Hârşova = 3-0

      Clasament final Play-Out

          1 Progresul Medgidia 10 9 1 0 68-26 28p
          2 Voinţa Valu lui Traian 10 5 1 4 28-23 16p
          3 Recolta Nicolae Bălcescu 9 5 0 4 32-26 15p
          4 Carsium Hârşova 10 4 2 4 29-22 14p
          5 Litoral Corbu 7 3 1 3 14-15 10p
          6 Vulturii Cazino Constanţa 8 3 1 4 26-34 10p
          7 A.S. Cogealac 8 3 0 5 27-30 9p
          8 Victoria Cumpăna 8 2 2 4 10-16 8p
          9 Aurora 23 August 8 1 0 7 20-62 3p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Constanţa:

      Finala (29 iunie 2014):

        Dunărea Ostrov (L5) – Victoria Mihai Viteazu = 3-2



Liga a IV-a DÂMBOVIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Gloria Corneşti este campioana sezonului 2012-2013. Ea promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa F.C. Chitila (Liga a IV-a Bucureşti) cu 1-0 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat în Liga a V-a echipele C.S. Conteşti, Utchim Găeşti şi Comerţul Viişoara (toate trei s-au retras în timpul desfăşurării campionatului trecut).
        Au promovat în Liga a IV-a echipele Luceafărul Dragomireşti, Unirea Cobia (primele locuri în seriile 1 şi 2 ale ligii a V-a) şi Voinţa Crevedia şi Avicola Tărtăşeşti (locurile 1 şi 2 în seria 3 a ligii a V-a).

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 18 echipe. Prima etapă s-a disputat în 17 august 2013.

        Ultima etapă, a 34-a (7 iunie 2014):

          F.C. Aninoasa – Petrolul Târgovişte = 9-1
          Comerţul Brezoaele – Bradul Moroeni = 5-2
          Atletic Fieni – A.S. Doiceşti = 4-3
          Flacăra Moreni a stat.

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 F.C. Aninoasa 32 25 4 3 128-30 79p
        2 Flacăra Moreni 32 26 1 5 118-21 79p
        3 Bradul Moroeni 32 22 3 7 90-34 69p
        4 Atletic Fieni 32 19 5 8 95-43 62p
        5 Recolta Gura Şuţii 31 18 4 9 79-58 58p
        6 Voinţa Pierşinari 31 18 3 10 77-59 57p
        7 Petrolul Târgovişte 32 16 3 13 78-79 51p
        8 Comerţul Brezoaele 32 14 5 13 87-73 47p
        9 Luceafărul Dragomireşti 32 12 2 18 68-95 38p
        10 Voinţa Crevedia 32 11 3 18 64-103 36p
        11 Voinţa Steaua Pietroşiţa 32 11 3 18 63-102 36p
        12 Avântul Produleşti 32 10 5 17 51-68 35p
        13 PAS Pucioasa 32 10 5 17 48-75 35p
        14 Unirea Cobia 32 10 4 18 52-93 34p
        15 Avicola Tărtăşeşti 32 10 1 21 48-87 31p
        16 A.S. Doiceşti 32 5 5 22 44-108 20p
        17 Petrolul Valea Mare 32 6 0 26 30-92 18p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Dâmboviţa: Prima etapă a avut loc în 17 noiembrie 2013.

      Sferturi (20 mai 2014):

        F.C.M. II Târgovişte (L6) – Bradul Moroeni = 3-2
        Gaz Metan II Finta (L6) – Voinţa Crevedia = 4-3 (după prelungiri)
        Petrolul Răscăieţi (L5) – Atletic Fieni = 1-4
        Ştiinţa Odobeşti (L5) – Flacăra Moreni = 1-3

      Semifinale (10 iunie 2014):

        F.C.M. II Târgovişte (L6) – Atletic Fieni = 1-1 (6-4 după pen.)
        Gaz Metan II Finta (L6) – Flacăra Moreni = 0-1

      Finala (14 iunie 2014) – Fieni:

        Flacăra Moreni – F.C.M. II Târgovişte (L6) = 3-0

          Iliescu(25′, 33′), Vlădescu(90′)


Liga a IV-a DOLJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: A.S. Podari este campioana sezonului 2012-2013. Ea promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Recolta Dănceu (Liga a IV-a Mehedinţi) cu 9-2 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat în Liga a V-a echipele Dynamik Craiova şi Energia Craiova. Avântul Pieleşti şi Ştiinţa U. Craiova nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a câştigătoarele celor trei serii ale Ligii a V-a: Vânătorul Desa (seria 1), Avocaţii Craiova (seria a 2-a), Victoria Celaru (seria a 3-a).
        Echipe noi: C.S. Universitatea II Craiova, Danubius Bechet şi Dunărea Bistreţ.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 16 echipe. Primele patru echipe din clasament se vor califica în Play-Off.
      Prima etapă s-a disputat în 25 august 2013.

      Sezonul regulat:

          Ultima etapă, a 30-a (26 aprilie 2014):

            Unirea Leamna – C.S.O. Filiaşi = 2-2
            Prometeu Craiova – Dunărea Bistreţ = 1-5
            Progresul Segarcea – Şcoala de Fotbal Gică Popescu = 2-3
            Dunărea Calafat a stat.

      Clasamentul final al sezonului regulat

          1 C.S.O. Filiaşi 28 20 6 2 82-21 66p
          2 Dunărea Calafat 28 19 5 4 92-32 62p
          3 Dunărea Bistreţ 28 19 4 5 73-37 61p
          4 Progresul Segarcea 28 16 4 8 73-46 52p
          5 Prometeu Craiova 28 15 6 7 74-45 51p
          6 Recolta Ostroveni 28 15 4 9 59-51 49p
          7 Viitorul Cârcea 28 14 3 11 61-44 45p
          8 Danubius Bechet 28 10 8 10 54-59 38p
          9 C.S.U. II Craiova 28 10 5 13 62-54 35p
          10 Amaradia Melineşti 28 7 9 12 46-78 30p
          11 C.S. Işalniţa 28 8 4 16 41-60 28p
          12 Şc.de Fot. Gică Popescu 28 7 5 16 51-62 26p
          13 Vânătorul Desa 28 8 2 18 49-141 26p
          14 Victoria Celaru 28 7 2 19 63-81 23p
          15 Unirea Leamna 28 1 1 26 40-109 4p

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 6-a (7 iunie 2014):

          C.S.O. Filiaşi – Dunărea Calafat = 5-1
          Dunărea Bistreţ – Progresul Segarcea = 8-1

      Clasament final Play-Off

          1 C.S.O. Filiaşi 12 7 4 1 24-10 25p
          2 Dunărea Calafat 12 6 3 3 22-17 21p
          3 Dunărea Bistreţ 12 4 1 7 19-21 13p
          4 Progresul Segarcea 12 2 2 8 14-31 8p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Dolj: Prima etapă a avut loc în 2 martie 2014.

      Sferturi (14 mai 2014):

        Avântul Rast (L5) – Viitorul Cârcea = 1-4
        Viitorul Coşoveni (L5) – Dunărea Bistreţ = 1-4
        Unirea Ţâmbureşti (L5) – Dunărea Calafat = 3-2
        Sic Pan Unirea (L5) – Ştiinţa Malu Mare (L5) = 0-2

      Semifinale (28 mai 2014):

        Unirea Ţâmbureşti (L5) – Viitorul Cârcea = 1-2
        Ştiinţa Malu Mare (L5) – Dunărea Bistreţ = 2-4

      Finala (12 iunie 2014) – Craiova, stad. Ion Oblemenco:

        Viitorul Cârcea – Dunărea Bistreţ = 1-0



Liga a IV-a GIURGIU

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C. Bolintin Malu Spart este campioana sezonului 2012-2013, însă a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa Atletic Bradu (Liga a IV-a Argeş) cu scorul de 0-6.

      Sezonul regulat:

        Zona Sud:

          Ultima etapă,a 22-a (24 mai 2014):

            Real Colibaşi – Viitorul Vedea = 3-3
            Dunărea Giurgiu – Voinţa Slobozia = 5-0
            Dunărea Oiancu – A.S. Prundu = 1-5

        Clasamentul final al Seriei Sud

            1 Viitorul Vedea 22 15 6 1 61-24 51p
            2 Dunărea Giurgiu 22 14 2 6 58-23 44p
            3 A.S. Prundu 22 13 3 6 75-47 42p
            4 Spicul Izvoru 22 13 3 6 57-34 42p
            5 Real Vărăşti 22 11 2 9 58-56 35p
            6 Real Colibaşi 22 11 1 10 49-64 32p
            7 Voinţa Slobozia 22 9 1 12 69-77 28p
            8 Arsenal Malu 22 8 2 12 60-44 26p
            9 Nova Force Giurgiu * 22 7 2 13 30-44 23p
            10 Dunărea Oinacu 22 6 3 13 26-49 21p
            11 Argeşul Hotarele * 22 5 2 15 37-71 15p
            12 A.S. Scărişoara * 22 6 1 15 44-75 10p

            * Nova Force Giurgiu s-a retras înainte de începerea returului.
            * Argeşul Hotarele au fost penalizată cu 2 puncte, iar A.S. Scărişoara cu 9 puncte.

        Zona Nord:

          Ultima etapă, a 22-a (24 mai 2014):

            Petrolul Roata Cârtojani – Unirea Coşoba = 2-1
            Avântul Floreşti – F.C. Bolintin Malu Spart = 5-5
            Mihai Viteazu Călugăreni stat.

        Clasamentul final al Seriei Nord

            1 Petrolul Roata Cârtojani 22 15 5 2 56-18 50p
            2 Mihai Viteazu Călugăreni 22 15 4 3 64-26 49p
            3 F.C. Bolintin Malu Spart 22 11 4 7 64-55 37p
            4 Argeşul Mihăileşti 22 10 6 6 44-26 36p
            5 Unirea Izvoarele 22 9 7 6 56-46 34p
            6 Avântul Floreşti 22 9 4 9 52-49 31p
            7 Unirea Coşoba * 22 8 5 9 42-33 27p
            8 A.S. Crevedia Mare 22 7 4 11 38-70 25p
            9 Silver Inter Zorile 22 6 4 12 56-56 22p
            10 Zmeii Ogrezeni 22 6 3 13 59-77 21p
            11 Luceafărul Trestieni 22 5 5 12 44-86 20p
            12 A.S. Buturugeni 22 4 3 15 39-63 15p

            * Unirea Coşoba a fost penalizată cu 2 puncte.

      Play-Off:

        Semifinale (31 mai – 1 iunie 2014):

          Petrolul Roata Cârtojani – Dunărea Giurgiu = 2-0
          Viitorul Vedea – Mihai Viteazu Călugăreni = 0-1

        Finala (4 iunie 2014) – Izvoarele:

          Petrolul Roata Cârtojani – Mihai Viteazu Călugăreni = 1-1 (7-6 după pen.)

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Giurgiu: Prima etapă a avut loc în 16 octombrie 2013.

      Sferturi (30 aprilie 2014):

        Luceafărul Trestieni – Spicul Izvoru

      Semifinale (14 mai 2014):

        Arsenal Malu – F.C. Bolintin Malu Spart = 4-1
        Progresul Valea Dragului (L5) – Spicul Izvoru = 5-1

      Finala (14 mai 2014):

        Arsenal Malu – Progresul Valea Dragului (L5) = 2-0



Liga a IV-a GORJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Ştiinţa Turceni este campioana sezonului 2012-2013 şi a promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa U. Petroşani (Liga a IV-a Hunedoara) cu 2-0 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Inter Bilteni şi Flacăra Roşia de Amaradia nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Echipă nouă: Ştiinţa II Turceni, A.S. Stejari şi Pandurii Padeş.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 14 echipe. Prima etapă s-a disputat în 8 septembrie 2013.

        Ultima etapă, a 26-a (24 mai 2014):

          Ştiinţa II Turceni – Gilortul Târgu Cărbuneşti = 1-4
          Unirea Cruşeţ – A.S. Stejari = 2-1
          Viitorul Negomir – Vulturii Fărcăşeşti = 1-2

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Gilortul Târgu Cărbuneşti 26 23 2 1 109-18 71p
        2 Unirea Cruşeţ 26 21 1 4 81-37 64p
        3 Internaţional Băleşti 26 18 3 5 66-20 57p
        4 Vulturii Fărcăşeşti 26 16 3 7 51-39 51p
        5 Parângul Sadu 26 16 3 7 61-37 51p
        6 Petrofac Ţicleni 26 16 1 9 62-31 49p
        7 Minerul II Mătăsari 26 12 7 7 54-35 43p
        8 Petrolul Stoina 26 6 7 13 34-54 25p
        9 Ştiinţa Hurezani 26 7 2 17 41-64 23p
        10 Viitorul Negomir 26 7 2 17 41-65 23p
        11 Ştiinţa II Turceni 26 6 3 17 41-83 21p
        12 Energetica Tismana 26 6 1 19 37-83 19p
        13 A.S. Stejari 26 5 2 19 34-77 17p
        14 Pandurii Padeş 26 4 1 21 29-98 13p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Gorj: Prima etapă va avea loc în 20 noiembrie 2013.

      Sferturi (30 aprilie 2014):

        Unirea Cruşeţ – Minerul II Mătăsari = 4-0
        Viitorul Negomir – Gilortul Târgu Cărbuneşti = 1-4
        Vulturii Fărcăşeşti – Petrofac Ţicleni = 6-5 (după pen.)
        A.S. Aninoasa – Internaţional Băleşti = 1-0

      Semifinale (28 mai 2014, tur-retur):

        Gilortul Târgu Cărbuneşti – Unirea Cruşeţ = 2-1
        Vulturii Fărcăşeşti – A.S. Aninoasa = 4-0

      Finala (8 iunie 2014) – Bustuchin:

        Gilortul Târgu Cărbuneşti – Vulturii Fărcăşeşti = 2-0



Liga a IV-a IALOMIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Voinţa Cocora este campioana sezonului 2012-2013, însă a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa Callatis 2012 Mangalia (Liga a IV-a Constanţa) cu scorul de 1-9.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Unirea Manasia nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Echipe noi: Unirea Sărăţeni, Andrias Andrăşeşti, Viitorul Platoneşti şi Unirea Fierbinţi.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 23-24 august 2013.

        Ultima etapă, a 30-a (7 iunie 2014):

          Unirea Fierbinţi – C.S. Amara = 10-2
          A.S. Căzăneşti – Victoria Ţăndărei = 4-6
          Recolta Gheorghe Doja – Recolta 2008 Gheorghe Lazăr = 6-1

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Unirea Fierbinţi 30 24 2 4 119-42 74p
        2 Victoria Ţăndărei 30 22 6 2 86-29 72p
        3 Recolta Gheorghe Doja 30 17 9 4 86-45 60p
        4 Voinţa Reviga 30 18 6 6 97-48 60p
        5 Victoria Munteni-Buzău 30 15 8 7 66-54 53p
        6 Recolta 2008 Gheorghe Lazăr 30 16 2 12 71-56 50p
        7 Abatorul Slobozia 30 13 4 13 89-71 43p
        8 Viticola Agrofam Feteşti 30 12 6 12 86-73 42p
        9 F.C. Răduleşti 30 13 2 15 75-86 41p
        10 C.S. Amara 30 11 2 17 75-93 35p
        11 Andrias Andrăşeşti 30 8 5 17 49-75 29p
        12 Spicul Colilia 30 8 4 18 60-87 28p
        13 Unirea Griviţa 30 7 5 18 52-111 26p
        14 A.S. Căzăneşti 30 6 7 17 45-103 25p
        15 Viitorul Platoneşti * 30 8 1 21 75-112 22p
        16 Unirea Sărăţeni 30 5 5 20 62-108 20p

        * Viitorul Platoneşti a fost penalizată cu 3 puncte.

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Ialomiţa: Prima etapă a avut loc în 25 august 2013.

      Sferturi (28 mai 2014):

        Unirea Mihail Kogălniceanu – Victoria Ţăndărei = 1-4
        Viitorul Axintele – Victoria Munteni-Buzău = 2-1
        Unirea Ion Roată – Recolta 2008 Gheorghe Lazăr = 4-2
        Abatorul Slobozia – F.C. Răduleşti = 5-1

      Semifinale (11/15 – 14/18 iunie 2014, tur-retur):

        Victoria Ţăndărei – Viitorul Axintele = 1-1 4-2
        Unirea Ion Roată – Abatorul Slobozia = 2-3 1-4

      Finala (22 iunie 2014) – Axintele:

        Victoria Ţăndărei – Abatorul Slobozia = 2-0



Liga a IV-a ILFOV

    Campionat:

      Liga a IV-a: C.S. Corbeanca este campioana sezonului 2012-2013 şi a promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Venus Independenţa (Liga a IV-a Călăraşi) cu 3-2 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        C.S. Popeşti-Leordeni, C.S. Ştefăneşti II şi A.S. Petrăchioaia nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Echipă nouă: F.C. Sineşti.

      Primele patru echipe în sezonul regulat se califică în Play-Off.
      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 12 echipe. Prima etapă s-a disputat în 23-24 august 2013.

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 22-a (22 mai 2014):

          Voinţa Snagov – Viitorul Domneşti = 7-0
          Vulturul Pasărea – Pescăruşul Grădiştea = 1-0
          Viitorul Dragomireşti Vale – A.S.C. Măgurele = 11-2

      Clasamentul final al sezonului regulat

          1 Voinţa Snagov 22 19 1 2 94-23 58p
          2 Vulturul Pasărea 22 18 2 2 91-23 56p
          3 Viitorul Dragomireşti Vale 22 15 3 4 88-33 48p
          4 A.S. Ciorogârla 22 11 5 6 68-34 38p
          5 Pescăruşul Grădiştea 22 11 2 9 43-32 35p
          6 Viitorul Domneşti 22 9 7 6 49-46 34p
          7 A.S.C. Măgurele 22 10 3 9 51-50 33p
          8 Moara Vlăsiei 22 6 2 14 36-64 20p
          9 Viitorul Găneasa 22 6 2 14 36-85 20p
          10 A.S. Glina 22 5 2 15 39-114 17p
          11 Voinţa Periş 22 4 0 18 27-71 12p
          12 F.C. Sineşti 22 3 1 18 21-63 10p

      Play-Off:

        Cele patru echipe au intrat cu următoarele puncte: Voinţa Snagov cu 3p, Vulturul Pasărea cu 2p, Viitorul Dragomireşti Vale cu 1p, A.S. Ciorogârla cu 0p.

        Ultima etapă, a 3-a (7 iunie 2014):

          Voinţa Snagov – Viitorul Dragomireşti Vale = 1-0
          A.S. Ciorogârla – Vulturul Pasărea = 4-4

      Clasament final Play-Off

          1 Voinţa Snagov 3 3 0 0 5-0 9p
          2 Viitorul Dragomireşti Vale 3 2 0 1 2-1 7p
          3 Vulturul Pasărea 3 0 1 2 4-7 3p
          4 A.S. Ciorogârla 3 0 1 2 4-7 1p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Ilfov: Prima etapă a avut loc în 16 octombrie 2013.

      Finala (11 iunie 2014) – Buftea:

        C.S. Snagov – A.S. Ciorogârla = 7-2


Liga a IV-a MEHEDINŢI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Recolta Dănceu este campioana sezonului 2012-2013, însă a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa F.C. Podari (Liga a IV-a Dolj) cu scorul de 2-9.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Blahniţa Pătulele nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Echipe noi: A.S. Severin Team.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 14 echipe. Prima etapă s-a disputat în 13-15 septembrie 2013.

        Ultima etapă, a 26-a (7-8 iunie 2014):

          Minerul Mehedinţi 2010 – Agromec Şimian = 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat)
          A.S. Baia de Aramă – Recolta Dănceu = 1-5
          C.S. Strehaia – A.S. Drobeta 2013 = 3-0 (neprezentare)

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Minerul Mehedinţi 2010 26 24 2 0 99-9 74p
        2 Recolta Dănceu 26 20 2 4 113-32 62p
        3 A.S. Drobeta 2013 26 18 2 6 84-31 56p
        4 Dunărea Gruia 26 15 1 10 49-42 46p
        5 A.S. Baia de Aramă 26 14 2 10 47-53 44p
        6 C.S. Strehaia 26 12 3 11 53-46 39p
        7 Pandurii Cerneţi 26 12 3 11 61-58 39p
        8 A.S. Corcova 26 13 0 13 57-55 39p
        9 Phoenix Izvoru Bârzii * 26 12 3 11 43-45 39p
        10 Real Vânju Mare 26 8 3 15 48-75 27p
        11 Viitorul Cujmir 26 7 5 14 28-58 26p
        12 Agromec Şimian * 26 7 1 18 28-72 22p
        13 Dunărea Pristol * 26 2 1 23 17-77 7p
        14 Kladova Drobeta * 26 2 0 24 16-102 6p

        * Phoenix Izvoru Bârzii, Agromec Şimian, Dunărea Pristol şi Kladova Drobeta s-au retras din campionat.

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Mehedinţi: Prima etapă a avut loc în 2 noiembrie 2013.

      Sferturi (6-7 mai 2014):

        Minerul Mehedinţi 2010 – A.S. Drobeta 2013 = 2-1
        Recolta Dănceu – A.S. Corcova = 5-1
        Pandurii Cerneţi – Real Vânju Mare = 5-4
        Dunărea Gruia – Phoenix Izvorul Bîrzii = 3-0

      Semifinale (20 mai 2014):

        Minerul Mehedinţi 2010 – Dunărea Gruia = 4-0
        Pandurii Cerneţi – Recolta Dănceu = 0-1

      Finala (12 iunie 2014) – Gruia, stad. Dunărea:

        Minerul Mehedinţi 2010 – Recolta Dănceu = 4-2

          Enea(27′), Marinaş(52′), Porcesu(55′, 79′) / Tăerel(41′), Chirfot(59′)



Liga a IV-a OLT

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C. Balş 2007 este campioana sezonului 2012-2013 şi a promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Sporting Roşiorii de Vede (Liga a IV-a Teleorman) cu 1-0 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Nu s-a mai înscris în Liga a IV-a echipele: Recolta Stoicăneşti, Avântul Coteana, Inter Brebeni, A.S. Iancu Jianu, Gloria Vişina şi Recolta Urzica.
        Echipe noi: Petrolul Potcoava, Victoria Dobrun, Oltul Curţişoara, Victoria Dăneasa şi Viitorul Vlădila.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 15 echipe. Prima etapă s-a disputat în 18 august 2013.

        Ultima etapă, a 30-a (1 iunie 2014):

          Viitorul Rusăneşti – Inter Markus Coteana = 0-3
          A.S. Milcov – Oltul Scorniceşti = 3-0
          Victoria Dobrun – Petrolul Potcoava = 2-1

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Inter Markus Coteana 28 24 4 0 97-14 76p
        2 A.S. Milcov 28 24 2 2 90-24 74p
        3 Valea Văleni 28 15 8 5 72-36 53p
        4 Petrolul Potcoava 28 17 2 9 47-37 53p
        5 Viitorul Grădinile 28 15 6 7 75-39 51p
        6 Voinţa Babiciu 28 14 4 10 68-54 46p
        7 Victoria Dobrun 28 13 7 8 43-43 46p
        8 Olimpia Rotunda 28 13 6 9 68-50 45p
        9 Oltul Drăgăneşti 28 11 2 15 45-61 35p
        10 Viitorul Rusăneşti 28 9 2 17 49-73 29p
        11 Oltul Curţişoara 28 8 2 18 58-78 26p
        12 Unirea Turia 28 8 2 18 39-64 26p
        13 Viitorul Vlădila 28 6 3 19 48-85 21p
        14 Oltul Scorniceşti 28 6 2 20 32-85 20p
        15 Victoria Dăneasa 28 1 0 27 19-107 3p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Olt:

      Sferturi (12 iunie 2014):

        Unirea Stoeneşti (L5) – Recolta Stoicăneşti (L5) = 1-5
        Viitorul Vlădila – Inter Markus Slatina = 2-7
        Viitorul Grădinile – A.S. Milcov = 2-4
        Vediţa Coloneşti (L5) – Victoria Dobrun = 2-0

      Semifinale (18-19 iunie 2014):

        Recolta Stoicăneşti (L5) – Inter Markus Slatina = 2-2 (6-5 după pen.)
        Vediţa Coloneşti (L5) – A.S. Milcov = 0-3 (la masa verdeul>

      Finala:

        Recolta Stoicăneşti (L5) – A.S. Milcov = 0-0 (1-4 după pen.)



Liga a IV-a PRAHOVA

    Campionat:

      Liga a IV-a: C.S.M. Câmpina este campioana sezonului 2012-2013 şi a promovat în Liga a III-a după ce a învins echipa Voinţa Lanuri (Liga a IV-a Buzău) cu 6-0 în barajul disputat la 19 iunie 2013.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat din Liga a IV-a echipele: Brădetul Ştefeşti şi Voinţa Vadu Părului. Chimia Brazi nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a câştigătoarele celor patru serii ale Ligii a V-a: Fortuna II Brazi (seria Prahova), Teleajenul Vălenii de Munte (seria Nord), C.S. Cornu (seria Vest), Rapid Sălciile (locul 2 în seria Est)

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 18 echipe. Prima etapă s-a disputat în 17 august 2013.

        Ultima etapă, a 34-a (7 iunie 2013):

          Astra II Ciorani – C.S. Blejoi = 3-1
          Progresul Drăgăneşti – Petrolistul Boldeşti = 8-1
          C.S. Cornu – Avântul Măneciu = 5-4

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Astra II Ciorani 34 30 3 1 122-27 93p
        2 Petrolistul Boldeşti 34 25 5 4 87-30 80p
        3 Avântul Măneciu 34 20 3 11 86-53 63p
        4 A.F.C. Băneşti-Urleta 34 19 3 12 73-51 60p
        5 C.S. Păuleşti 34 18 5 11 63-41 59p
        6 C.S.O. Plopeni 34 17 6 11 69-55 57p
        7 Teleajenul Vălenii de Munte 34 17 5 12 62-46 56p
        8 Fortuna II Poiana Câmpina 34 16 6 12 62-53 54p
        9 A.S. Ploieşti 34 15 5 14 56-54 49p
        10 C.S. Blejoi 34 15 4 15 73-53 49p
        11 Progresul Drăgăneşti 34 14 4 16 66-66 46p
        12 Tricolorul Breaza 34 13 4 17 58-83 43p
        13 C.S. Ceptura 34 13 4 17 60-80 43p
        14 A.F.C. Brebu 34 13 4 17 36-52 43p
        15 C.S. Cornu 34 13 3 18 63-77 42p
        16 Unirea Urlaţi 34 10 3 21 45-76 33p
        17 Caraimanul Buşteni 34 2 1 31 33-119 7p
        18 Rapid Sălciile 34 2 0 32 29-127 6p

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Prahova: Prima etapa a avut loc in 17-18 august 2013.

      Sferturi (23 aprilie 2014):

        C.S. Păuleşti – Avântul Măneciu = 2-1
        Oţelul Larissa Dobrota (L6) – Petrolistul Boldeşti = 1-8
        Astra II Ciorani – C.S. Blejoi = 3-0
        Fortuna II Poiana Câmpina – C.S.M. II Câmpina (L5) = 3-0 (la masa verde)

      Semifinale (23 aprilie 2014):

        Petrolistul Boldeşti – C.S. Păuleşti = 4-0
        Fortuna II Poiana Câmpina – Astra II Ciorani = 1-3

      Finala (11 iunie 2014) – Strejnic, stad. Conpet :

        Astra II Ciorani – Petrolistul Boldeşti = 1-0



Liga a IV-a TELEORMAN

    Campionat:

      Liga a IV-a: Sporting Roşiorii de Vede este campioana sezonului 2012-2013, însă a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa F.C. Balş 2007 (Liga a IV-a Olt) cu scorul de 0-1.
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat în Liga a V-a echipele Dunărea Turris Turnu Măgurele, Flacăra Talpa şi Tineretul Ciolăneşti (toate trei s-au retras în timpul campionatului s-au au fost excluse). C.S. Vârtoape şi Atletic Orbeasca nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a câştigătoarele celor trei serii ale Ligii a V-a: Vânătorul Desa (seria 1), Avocaţii Craiova (seria a 2-a), Victoria Celaru (seria a 3-a).
        Echipe noi: F.C.M. Alexandria (care a retrogradat din Liga a III-a), Astra Plosca, Unirea Brânceni, Tineretul Suhaia şi Ajax Botoroaga.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 31 august 2013.

        Ultima etapă, a 30-a (7 iunie 2014):

          Astra Plosca – Sporting Roşiorii de Vede = 1-4
          Unirea Ţigăneşti – F.C.M. Alexandria = 0-5
          Viaţa Nouă Olteni – Pamimai Videle = 7-0

    Clasamentul final al sezonului 2013-2014

        1 Sporting Roşiorii de Vede 30 24 6 0 93-15 78p
        2 F.C.M. Alexandria 30 21 5 4 98-23 68p
        3 Pamimai Videle 30 16 5 9 65-36 53p
        4 Viaţa Nouă Olteni 30 14 7 9 54-48 49p
        5 Unirea Brânceni 30 12 11 7 42-35 47p
        6 Unirea Ţigăneşti 30 13 7 10 56-51 46p
        7 Voinţa Saelele 30 13 5 12 53-52 44p
        8 Ajax Botoroaga 30 12 7 11 47-41 43p
        9 Astra Plosca 30 12 4 14 46-48 40p
        10 Udinese Uda Clocociov 30 11 7 12 40-43 40p
        11 Spicpo Poroşchia 30 10 7 13 53-62 37p
        12 Dunărea Zimnicea 30 10 6 14 40-63 36p
        13 Metalul Peretu 30 9 7 14 41-65 34p
        14 Rapid Buzescu 30 10 3 17 58-81 33p
        15 Tineretul Suhaia 30 3 4 23 29-95 13p
        16 F.C. Traian * 30 2 5 22 23-83 11p

        * F.C. Traian s-a retras după etapa a 22-a.

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Teleorman: Prima etapă s-a disputat în 25 septembrie 2013.

      Sferturi (9 aprilie 2014):

        Sporting Roşiorii de Vede – F.C.M. Alexandria = 1-1 (4-6 după pen.)
        Metalul Frăsinet (L6) – Unirea Brânceni = 1-3
        Rapid Buzescu – Udinese Uda Clocociov = 2-3
        C.S. Vităneşti (L5) – Pamimai Videle = 2-7

      Semifinale (14 mai 2014):

        Udinese Uda Clocociov – F.C.M. Alexandria = 0-3
        Unirea Brânceni – Pamimai Videle = 2-0

      Finala (14 iunie 2014) – Roşiorii de Vede, stad. Municipal :

        Unirea Brânceni – F.C.M. Alexandria = 1-0



Liga a IV-a TULCEA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Unirea Casimcea este campioana sezonului 2012-2013, însă nu a avut dreptul de participare la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, din cauza faptului că nu s-a înscris sezonul trecut în Liga III-a după câştigarea barajului. Judeţul Tulcea a fost reprezentat la baraj de ocupanta locului secund, Izbânda Hagilarea Mihail Kogălniceanu care a a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa Avântul Conpet Cireşu (Liga a IV-a Brăila) cu scorul de 2-2 (5-6 după pen).
      Modificări în sezonul 2013-2014:

        Au retrogradat în Liga a V-a echipa Gloria Agighiol (care s-a retras în timpul campionatului). Unirea Casimcea şi Săgeata Stejaru nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Echipe noi: C.S. Delta 2013 Tulcea şi Şoimii Topolog.

      În sezonul 2013-2014 s-au înscris 15 echipe. Prima etapă s-a disputat în 1 septembrie 2013.

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 30-a (11 mai 2014):

          Şoimii Topolog – Delta Dobrogea Tulcea = 0-10
          Noua Generaţie Măcin – Naţional Somova = 3-0 (oaspeţii s-au retras din campionat)
          Granitul Babadag a stat.

      Clasamentul final al sezonului regulat

          1 Granitul Babadag 24 21 2 1 103-20 65p
          2 Delta Dobrogea Tulcea 24 19 3 2 137-19 60p
          3 Noua Generaţie Măcin 24 17 1 6 93-33 52p
          4 Luceafărul Slava Cercheză 24 15 3 6 82-43 48p
          5 Şoimii Topolog 24 15 1 8 57-41 46p
          6 Izbanda Mihail Kogălniceanu 24 12 3 9 69-36 39p
          7 Viitorul Frecăţei 24 12 2 10 54-43 38p
          8 Hamangia Baia 24 12 1 11 43-50 37p
          9 Triumf Cerna 22 10 2 12 45-52 32p
          10 Razim Jurilovca * 24 9 1 14 53-54 28p
          11 Pescăruşul Sarichioi 24 8 2 14 56-65 26p
          12 Sarica Niculiţel 24 3 2 19 33-141 11p
          13 Tractorul Horia 24 3 1 20 30-141 10p
          14 Naţional Somova * 24 1 0 23 12-126 3p

          * Razim Jurilovca şi Naţional Somova s-au retras din campionat.

      Play-Off:

        Semifinale (29 mai 2014):

          Delta Dobrogea Tulcea – Noua Generaţie Măcin = 5-1
          Granitul Babadag – Șoimii Topolog = 2-0

        Finala mică (8 iunie 2014) – Tulcea, stad. Cozma Zaiţ:

          Șoimii Topolog – Noua Generaţie Măcin = 3-1

        Finala campionatului (1 iunie 2014) – Tulcea, stad. Cozma Zaiţ:

          Delta Dobrogea Tulcea – Granitul Babadag = 2-1

            Cazacu(11′), Chelaru(14′) / Crecan(22′)

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Tulcea: Prima etapă s-a disputat în 24 august 2013.

      Sferturi (15 decembrie 2013):

        Granitul Babadag – Troesmis Turcoaia = 3-0
        Sarica Niculiţel – Luceafărul Slava Cercheză = 1-7
        Hamangia Baia – Noua Generaţie Măcin = 0-3
        Razim Jurilovca – Izbanda Mihail Kogălniceanu = 3-0

      Semifinale (8 iunie 2014):

        Granitul Babadag – Luceafărul Slava Cercheză = 4-2
        Noua Generaţie Măcin s-a calificat direct în finală deoarece Razim Jurilovca s-a retras.

      Finala (15 iunie 2014) – Tulcea, stad. Cozma Zaiţ:

        Granitul Babadag – Noua Generaţie Măcin = 3-2

          Caraman(32′, 52), Lupu(85′) / Cazan(48′), Boariu(88′)



Liga a IV-a VÂLCEA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Hidro Râmnicu Vâlcea este campioana sezonului 2012-2013, însă a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a pierdut meciul de baraj disputat la 19 iunie 2013 cu echipa F.C. Avrig (Liga a IV-a Sibiu) cu 1-3.
      Campionatul este format din două serii, una de 14 echipe, cealaltă de 15. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off unde se joacă semifinale şi finala.
      Prima etapă s-a disputat în 1 septembrie 2013.

      Sezonul regulat:

        Seria Nord:

          Ultima etapă (24-25 mai 2013):

            Cozia Călimăneşti – Flacăra Horezu = 6-0
            Posada Perişani – Unirea Păuşeşti Măglaşi = 5-2
            Hidro Râmnicu Vâlcea – Viitorul Dăeşti = 1-3

        Clasamentul după etapa a 20-a

            1 Flacăra Horezu 19 18 1 0 93-18 55p
            2 Posada Perişani 19 17 0 2 82-14 51p
            3 Cozia Călimăneşti 19 14 3 1 55-17 48p
            4 Hidro Râmnicu Vâlcea 19 15 2 4 61-28 41p

        Seria Sud:

          Ultima etapă (24-25 mai 2013):

            C.S. Şirineasa – C.S.M. II Rm.Vâlcea = 0-1
            A.S. Creţeni – F.C. Băbeni = 1-0
            Unirea Tomşani – Unirea Drăgăşani = 3-0 (neprezentare)

        Clasamentul după etapa a 18-a

            1 C.S. Şirineasa 20 18 1 1 92-12 55p
            2 F.C. Băbeni 19 18 1 0 88-12 55p
            3 Unirea Drăgăşani 19 16 0 3 56-7 48p
            4 Experţii 2000 Popeşti 19 13 3 3 66-33 42p

      Play-Off:

        Semifinale (27/28 – 31 mai 2014, tur-retur):

          C.S. Şirineasa – Flacăra Horezu = 2-2 1-3
          Posada Perişani – F.C. Băbeni = 1-1 3-2

        Finala (7 iunie 2014) – Râmnicu Vâlcea, stad. Zăvoi, arbitru: Alexandru Tudor, spectatori 1.500:

          Flacăra Horezu – Posada Perişani = 2-1

            Milosteanu(33′), Ciortan(118′) / Bunescu(75′)

    Cupa României 2013-2014 – Faza Judeţeană Vâlcea:

      Sferturi (20 noiembrie 2013):

        Posada Perișani – A.S. Creţeni = 3-2
        Flacăra Horezu – Viitorul Dăeşti = 3-1
        C.S. Mădulari – Unirea Tomşani = 3-2
        A.S. Bărbăteşti – Cozia Călimăneşti = 1-3

      Semifinale (2-9 aprilie 2014, tur-retur):

        C.S. Mădulari – Flacăra Horezu = 0-4
        Cozia Călimăneşti – Posada Perișani = 2-0 1-3

      Finala (11 iunie 2014, Şirineasa):

        Flacăra Horezu – Cozia Călimăneşti = 2-1


Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s