Liga a IV-a judeţe din Muntenia



Liga a IV-a ARGEŞ

    Campionat: Liga a IV-a: Unirea Bascov este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-2 1-2 (tur-retur) de echipa F.C. Aninoasa (Liga a IV-a Dâmboviţa) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
    În sezonul 2015-2016 s-au înscris 12 echipe. Campionatul se va desfăşura în două etape: sezonul regulat (în care cele 12 echipe joacă fiecare cu fiecare de două ori), apoi Play-Off (locurile 1-6) şi Play-Out (locurile 7-12).
    Prima etapă s-a disputat în 29 august 2015.
    Modificări în sezonul 2015-2016:
      Inter Gălăţeni, Udinese Uda Clocociov, C.S. Vârtoape şi Ajax Botoroaga s-au retras în timpul desfăşurării sezonului trecut.
      Au promovat în Liga a IV-a Atletic Orbeasca, Metalul Frăsinet (primele două locuri din Seria 1 a Ligii a V-a) şi Avântul Bragadiru, S.C. Seaca, C.S. Nanov (primele trei locuri din Seria a 2-a a Ligii a V-a).

    Play-Off:
      Ultima etapă, a 10-a (8-11 iunie 2016):
        Unirea Bascov – F.C. Argeş Piteşti 1953 = 1-4
        C.S. Mioveni II – Olimpia Suseni = 4-1
        Victoria Buzoieşti – Gloria Berevoeşti = 1-2

    Clasament final Play-Off

          1 F.C. Argeş Piteşti 1953 10 9 0 1 42-6 56p
          2 Unirea Bascov 10 8 1 1 33-6 54p
          3 C.S. Mioveni II 10 5 0 5 22-25 37p
          4 Gloria Berevoeşti 10 5 0 5 18-25 34p
          5 Victoria Buzoieşti 10 1 1 8 8-25 28p
          6 Olimpia Suseni 10 1 0 9 10-46 20p

    Play-Out:
      Ultima etapă, a 10-a (11 iunie 2016):
        C.S. Rucăr – Vulturii Priboieni = 3-0
        A.S. Miceşti 2002 – Viitorul Ştefăneşti 2007 = 7-2
        Sporting Piteşti – D.L.R. Piteşti (amânat)

    Clasament final Play-Out

          1 Vulturii Priboieni 10 7 1 2 41-13 37p
          2 A.S. Miceşti 2002 10 8 1 1 41-17 31p
          3 Sporting Piteşti 9 4 1 4 32-28 26p
          4 D.L.R. Piteşti 9 4 1 4 29-22 20p
          5 C.S. Rucăr 10 3 0 7 17-44 18p
          6 Viitorul Ştefăneşti 2007 10 1 0 9 11-47 17p

    Sezonul regulat:
      Etapa a 22-a, ultima a sezonului regulat (9 aprilie 2016):
        F.C. Argeş Piteşti 1953 – Olimpia Suseni = 4-1
        Unirea Bascov – C.S. Rucăr = 9-0
        Victoria Buzoieşti – Sporting Piteşti = 7-0

    Clasamentul final al sezonului regulat

          1 F.C. Argeş Piteşti 1953 22 19 1 2 94-14 58p
          2 Unirea Bascov 22 19 1 2 92-14 58p
          3 Victoria Buzoieşti 22 15 2 5 76-30 47p
          4 C.S. Mioveni II 22 13 5 4 78-27 44p
          5 Gloria Berevoeşti 22 11 4 7 45-26 37p
          6 Olimpia Suseni 22 11 1 10 58-55 34p
          7 Vulturii Priboieni 22 9 3 10 61-57 30p
          8 Sporting Piteşti 22 8 1 13 48-66 25p
          9 C.S. Rucăr 22 5 2 15 29-79 17p
          10 D.L.R. Piteşti 22 3 5 14 33-65 14p
          11 A.S. Miceşti 2002 22 3 2 17 25-88 11p
          12 Viitorul Ştefăneşti 2007 22 2 1 19 21-139 7p

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Argeş: Prima etapă a avut loc în 8 octombrie 2015.
      Sferturi (20 februarie 2016):
        A.S. Poiana Lacului (L5) – Unirea Bascov = 0-3
        C.S. Albota 2012 (L5) – C.S. Mioveni II = 0-3
        Atletic II Bradu (L5) – F.C. Argeş Piteşti 1953 = 1-2
        F.C. Dănuţ Coman (L5) – Gloria Berevoeşti = 4-3

      Semifinale (30 martie 2016) :
        F.C. Dănuţ Coman (Liga a V-a) – Unirea Bascov = 1-12
        C.S. Mioveni II – F.C. Argeş Piteşti 1953 = 0-1

      Finala (28 iunie 2016):
        Unirea Bascov – F.C. Argeş Piteşti 1953 = 1-1 (5-3 după pen.)
          Linte(39′) / Sanda(49′)
          Piteşti, stad. Nicolae Dobrin, arbitru: Robert Avram



Liga a IV-a BRĂILA

    Campionat:
      Liga a IV-a: Victoria Traian este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-1 3-6 (tur-retur) de echipa F.C. Panciu (Liga a IV-a Vrancea) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 12 echipe. Campionatul se va desfăşura în două etape: sezonul regulat (în care cele 12 echipe joacă fiecare cu fiecare de două ori), apoi Play-Off (locurile 1-6) şi Play-Out (locurile 7-12).
      Prima etapă s-a disputat în 22 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Academia de Fotbal Stars Brăila, Victoria Old-Boys Însurăţei şi Voinţa Găiseanca nu s-au mai înscris în Liga a IV-a, iar Avântul Mircea Vodă s-a retras în timpul desfăşurării sezonului trecut.
        Echipe noi: Voinţa Plopu, Voinţa Şuţeşti şi Dacia Unirea II Brăila.

      Play-Off:
        Ultima etapă, a 10-a (4 iunie 2016):
          Sportul Chişcani – Victoria Cazaşu = 3-4
          Viitorul Ianca – Dacia Unirea II Brăila = 4-2
          Viitorul Însurăţei – Victoria Traian = 2-5

      Clasament final Play-Off

            1 Sportul Chişcani 10 8 0 2 57-11 52p
            2 Viitorul Ianca 10 6 0 4 36-16 32p
            3 Victoria Cazaşu 10 6 2 2 37-22 29p
            4 Dacia Unirea II Brăila 10 5 1 4 37-17 27p
            5 Victoria Traian 10 2 1 7 24-66 21p
            6 Viitorul Însurăţei 10 0 2 8 17-73 10p

      Play-Out:
        Ultima etapă, a -10 (4 iunie 2016):
          Pandurii Tudor Vladimirescu – Voinţa Plopu = 2-1
          Gloria Movila Miresii – C.S. Făurei = 2-1
          Voinţa Vişani – Voinţa Şuţeşti = 5-2

      Clasament final Play-Off

            1 Pandurii Tudor Vladimirescu 10 8 0 2 52-14 45p
            2 Voinţa Plopu 10 5 1 4 38-19 35p
            3 C.S. Făurei 10 5 1 4 24-25 35p
            4 Gloria Movila Miresii 10 6 0 4 32-23 25p
            5 Voinţa Vişani 10 2 1 7 21-43 22p
            6 Voinţa Şuţeşti 10 2 1 7 16-59 12p

      Sezonul regulat:
        Ultima etapă, a 22-a (30 aprilie 2016):
          Sportul Chişcani – Voinţa Şuţeşti = 3-0
          Viitorul Însurăţei – Viitorul Ianca = 2-3
          Pandurii Tudor Vladimirescu – Victoria Traian = 5-4

      Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Sportul Chişcani 22 21 1 0 92-15 64p
            2 Viitorul Ianca 22 13 5 4 63-28 44p
            3 Victoria Traian 22 14 2 6 78-47 44p
            4 Dacia Unirea II Brăila 22 13 4 5 74-47 43p
            5 Viitorul Însurăţei 22 13 2 7 79-50 41p
            6 Victoria Cazaşu 22 9 4 9 61-46 31p
            7 Pandurii Tudor Vladimirescu 22 9 1 12 64-55 28p
            8 C.S. Făurei 22 8 3 11 46-67 27p
            9 Voinţa Plopu 22 7 4 11 63-82 25p
            10 Voinţa Vişani 22 5 3 14 41-91 18p
            11 Gloria Movila Miresii 22 3 1 18 28-72 10p
            12 Voinţa Şuţeşti 22 1 2 19 26-115 5p

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Brăila: Prima etapă a avut loc în 22-23 august 2015.
      Sferturi (27 aprilie 2016):
        Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Ianca = 3-1
        Victoria Cazaşu – Dacia Unirea Brăila II = 3-5
        Sportul Chişcani – Viitorul Însurăţei = 6-1
        C.S Făurei – Victoria Traian = 0-1

      Semifinale (8-11 iunie 2016, tur-retur):
        Dacia Unirea Brăila II – Sportul Chişcani = 0-0 1-2
        Victoria Traian – Pandurii Tudor Vladimirescu = 2-1 4-2

      Finala (15 iunie 2016) :
        Sportul Chişcani – Victoria Traian = 4-1
          Ianca, stad. Ştefan Vrăbioru


Liga a IV-a BUCUREŞTI

    Campionat:
      Liga a IV-a: F.C. Chitila este campioana sezonului 2014-2015. Ea a renunţat să participe la barajul pentru promovarea în Liga a III-a, unde ar fi trebui să întâlnească echipa C.S.M. Olteniţa (Liga a IV-a Călăraşi.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 14 echipe. Prima etapă s-a disputat în 4 septembrie 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        S-a trecut la o singură serie. F.C. Chitila, C.S. Corbeanca şi Speranța Săbăreni vor participa din acest sezon în Liga a IV-a Ilfov. Următoarele echipe nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: G.V.D., F.C. Juniorul şi C.S. Pantelimon din Seria 1, Chelsea Bucureşti şi Liceul Tehnologic Sf. Pantelimon din Seria a 2-a.

      Ultima etapă, a 26-a (3-5 iunie 2016):
        A.S. Frăţia – Progresul Bucureşti = 1-2
        A.S. Termo – A.S. Electroaparataj = 0-0
        C.S. L.S.M. – Comprest GIM = 0-3

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Progresul Bucureşti 26 19 5 2 74-21 62p
          2 A.S. Electroaparataj 26 20 2 4 69-18 62p
          3 Comprest GIM 26 19 3 4 80-44 60p
          4 Sportul Studenţesc * 26 21 4 1 114-22 57p
          5 A.S. Termo 26 15 4 7 60-32 49p
          6 Metaloglobus II Bucureşti 26 14 1 11 77-49 43p
          7 Unirea Tricolor 26 10 4 12 59-61 34p
          8 Venus 1914 Bucureşti 26 11 1 14 48-55 34p
          9 Electrica Bucureşti 26 9 0 17 40-54 27p
          10 A.S. Frăţia 26 8 3 15 48-81 27p
          11 Romprim Bucureşti 26 9 0 17 53-116 27p
          12 C.S. Victoria 26 6 1 19 45-97 19p
          13 V.K. Soccer 26 3 0 23 19-84 9p
          14 C.S. L.S.M. 26 2 2 21 20-72 8p

          * Sportul Studenţesc a fost penalizată cu 10 puncte.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Bucureşti: Prima etapă a avut loc în 29 octombrie 2015.
      Sferturi (24 noiembrie 2015):
        A.S. Electroaparataj – Metaloglobus II = 1-0
        Progresul Bucureşti – Sportul Studenţesc = 1-0
        Atletico București (Liga a V-a) – Benfica Noua Generație (Liga a V-a) = 3-1
        LSM – Progresul 1944 Spartac (Liga a V-a) – martie 2016

      Finala (8 iunie 2016):
        A.S. Electroaparataj – Progresul Bucureşti = 2-0
          Bucureşti, stad. Romprim


Liga a IV-a BUZĂU

    Campionat:
      Liga a IV-a: Olimpia Râmnicu Sărat este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 1-1 6-0 (tur-retur) echipa Avântul Valea Mărului (Liga a IV-a Galaţi) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 29 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        F.C. Puieşti şi Steaua Săhăţeni nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a Şoimii Costeşti şi Înfrăţirea Zoiţa (câştigătoarele celor două serii ale Ligii a V-a) şi Voinţa Lunca (locul al treilea în Seria a II-a a Ligii a V-a).

      Ultima etapă, a 30-a (8-11 iunie 2016):
        Victoria Boboc – Petrolul Berca = 1-2
        Înfrăţirea Zoiţa – Metalul L.P.S Buzău = 2-4
        Locomotiva-Viitorul 2010 Buzău – Voinţa Lanuri = 1-4

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Petrolul Berca 30 30 0 0 194-19 90p
          2 Metalul L.P.S Buzău 30 25 2 3 188-26 77p
          3 Voinţa Lanuri 30 23 4 3 158-23 73p
          4 Avântul Spartac Zărneşti 30 18 3 9 79-61 57p
          5 Înfrăţirea Zoiţa 30 18 1 11 73-59 55p
          6 Locomotiva-Viitorul Buzău 30 13 3 4 79-81 42p
          7 A.S. Săgeata 30 11 5 14 72-80 38p
          8 Diadema Gheraseni 30 10 8 12 61-71 38p
          9 Şoimii Costeşti 30 12 2 16 80-91 38p
          10 Şoimii Siriu 30 12 1 17 78-105 37p
          11 Recolta Sălcioara 30 10 5 15 76-76 35p
          12 Viitorul 08 Verneşti 30 9 5 16 77-101 32p
          13 Carpaţi Nehoiu 30 10 2 18 55-107 32p
          14 Victoria Boboc 30 9 3 18 45-77 30p
          15 Gloria Vadu-Paşii 30 5 1 24 60-174 16p
          16 Voinţa Lunca 30 1 3 26 25-249 6p

      Baraj promovare/retrogradare (26/29 iunie – 3 iulie 2016, tur-retur):
        Victoria Boboc – Partizanul Merei = 0-3 2-6
        Gloria Vadu-Paşii – Tricolorul Gălbinaşi = 4-4 1-3

      Au retrogradat: Voinţa Lunca (ultimul loc în clasament), Victoria Boboc şi Gloria Vadu-Paşii (după baraj).
      Au promovat: Montana Pătârlagele şi Team Săgeata (câştigătoarele celor două serii ale Ligii a V-a), Partizanul Merei, Tricolorul Gălbinaşi (după baraj).

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Buzău: Prima etapă a avut loc în 30 august 2015.
      Sferturi (20 aprilie 2016):
        Cereanim Smeeni (Liga a V-a) – Înfrăţirea Zoiţa = 4-2
        A.S. Balta-Albă (Liga a VI-a) – Petrolul Berca = 0-4
        Montana Pătârlagele (Liga a V-a) – Avântul Spartac Zărneşti = 2-1
        Pescăruşul Luciu (Liga a V-a) – Voinţa Lanurile = 0-2

      Semifinale (18 mai 2016):
        Cereanim Smeeni (Liga a V-a) – Petrolul Berca = 2-6
        Montana Pătârlagele (Liga a V-a) – Voinţa Lanurile = 1-4

      Finala (14 iunie 2016):
        Voinţa Lanurile – Petrolul Berca = 3-3 (9-8 după pen.)
          Buzău, stad. Gloria


Liga a IV-a CĂLĂRAŞI

    Campionat:
      Liga a IV-a: C.S.M. Olteniţa este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce F.C. Chitila (Liga a IV-a Bucureşti), echipa cu care trebuia să dispute barajul a renunţat la participare.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 8 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Avântul Dor Mărunt, Partizan Crivăț şi Avântul Pietroiu nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a echipele de pe primele două locuri din cele două serii ale Ligii a V-a: A.S. Belciugatele, Viitorul Curcani (Seria 1) şi Unirea Dragalina, Conpet Ştefan cel Mare (Seria a 2-a).

      Ultima etapă, a 30-a (4 iunie 2016):
        Victoria Dragoș Vodă – Venus Independența = 1-1
        Steaua Radovanu – Victoria Chirnogi = 5-4
        Agricola Borcea – Viitorul Curcani = 9-10

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Venus Independența 30 24 5 1 140-26 77p
          2 Victoria Chirnogi 30 23 3 4 129-36 72p
          3 Agricola Borcea 30 20 3 7 124-58 63p
          4 Dunărea Ciocănești 30 18 5 7 86-44 59p
          5 Unirea Mânăstirea 30 13 7 10 68-62 46p
          6 Rapid Ulmeni 30 13 5 12 65-62 44p
          7 Victoria Dragoș Vodă 30 12 6 12 63-68 42p
          8 Dunărea Grădiștea 30 13 3 14 44-70 42p
          9 Viitorul Curcani 30 12 4 14 63-94 40p
          10 Steaua Radovanu 30 12 2 16 61-83 38p
          11 Unirea Dragalina 30 11 5 14 68-95 38p
          12 Spicul Roseți 30 10 7 13 91-82 37p
          13 Victoria Lehliu 30 9 7 14 59-79 34p
          14 Progresul Fundulea 30 10 1 19 57-102 31p
          15 Conpet Ștefan Cel Mare 30 4 5 21 52-125 17p
          16 A.S. Belciugatele * 30 1 2 27 13-97 5p

          * A.S. Belciugatele s-a retras în pauza de iarnă.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Călăraşi: Prima etapă a avut loc în 25 iulie 2015.
      Sferturi (27 februarie 2016)
        Steaua Radovanu – Victoria Chirnogi = 1-7
        Dunărea Grădiștea – Dunărea Ciocănești = 0-1
        Victoria Lehliu – Venus Independența = 0-3
        Spicul Vâlcelele (V) – Agricola Borcea = 2-1

      Semifinale (27 aprilie – 4/11 mai 2016, tur-retur)
        Dunărea Ciocănești – Victoria Chirnogi = 1-1 0-2
        Spicul Vâlcelele (Liga a V-a) – Venus Independența = 1-4 1-2

      Finala (12 iunie 2016)
        Victoria Chirnogi – Venus Independența = 1-0 (după prelungiri)
          Panait(118′)
          Lehliu-Gară


Liga a IV-a CONSTANŢA

    Campionat:
      Liga a IV-a: Viitorul II Constanţa este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-0 5-1 (tur-retur) de echipa Granitul Babadag (Liga a IV-a Tulcea) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-a trecut la un sistem cu o singură serie de 18 echipe în locul celui cu două serii şi Play-Off.
      Prima etapă s-a disputat în 22 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Perla Murfatlar şi Vulturii Cazino Constanţa au retrogradat în Liga a V-a, iar Litoral Corbu, Aurora 23 August şi Progresul Medgidia s-au retras în timpul desfăşurării sezonului trecut.
        Au promovat în Liga a IV-a Viitorul Fântânele şi Farul Tuzla (câştigătoarele a două serii din cele trei ale Ligii a V-a, Seria Nord, respectiv Seria Est).

      Ultima etapă, a 34-a (3-4 iunie 2016):
        Ştiinţa Poarta Albă – Axiopolis Cernavodă = 1-7
        C.S. Agigea – C.S.O. Ovidiu = 3-4
        Gloria Băneasa – Farul Tuzla = 5-3

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Axiopolis Cernavodă 34 29 3 2 126-34 90p
          2 C.S. Agigea 34 22 5 7 111-58 71p
          3 Gloria Băneasa 34 22 5 7 97-55 71p
          4 Victoria Mihai Viteazul 34 19 8 7 102-47 65p
          5 C.S.O. Ovidiu 33 18 6 9 83-56 60p
          6 Dunărea Ostrov 33 18 4 11 82-55 58p
          7 C.S. Eforie 34 18 3 13 96-67 57p
          8 C.S. Mihail Kogălniceanu 34 15 5 14 111-90 50p
          9 Avântul Comana 34 14 8 12 72-78 50p
          10 Unirea Topraisar 34 15 4 15 60-63 49p
          11 Portul Constanţa 34 13 5 16 68-70 44p
          12 C.F.R. Constanţa 34 12 7 15 87-98 43p
          13 Viitorul Fântânele 34 12 6 16 79-81 42p
          14 Farul Tuzla 34 11 7 16 54-90 40p
          15 Sparta Techirghiol 34 10 4 20 70-90 34p
          16 Ştiinţa Poarta Albă 34 8 2 24 65-119 26p
          17 Voinţa Valu lui Traian 34 4 5 25 50-103 17p
          18 Victoria Cumpăna 34 0 3 31 28-187 3p

      Baraj promovare/retrogradare (26 iunie 2016):
        Castelanii Castelu – Voinţa Valu lui Traian = 8-3
        Gloria Albeşti – Victoria Cumpăna = 4-1

      Au retrogradat: Voinţa Valu lui Traian şi Victoria Cumpăna (după baraj).
      Au promovat: Castelanii Castelu şi Gloria Albeşti (după baraj).

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Constanţa:
      Sferturi (7-8 iunie 2016):
        C.S. Eforie – C.S. Agigea
        A.S. Carvăn (Liga a VI-a) – Avântul Comana
        Castelanii Castelu (Liga a V-a) – Victoria Mihai Viteazu
        C.S. Mihail Kogălniceanu – Dunărea Ostrov

      Semifinale (14-15 iunie 2016):
        Victoria Mihai Viteazu – Dunărea Ostrov = 3-0 (neprezentare)
        A.S. Carvăn (Liga a VI-a) – C.S. Eforie = 0-2

      Finala (24 iunie 2016):
        Victoria Mihai Viteazu – C.S. Eforie = 1-1 (6-5 dupa pen.)
          Techirghiol


Liga a IV-a DÂMBOVIŢA

    Campionat:
      Liga a IV-a: F.C. Aninoasa este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-1 2-1 (tur-retur) de echipa Unirea Bascov (Liga a IV-a Argeş) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 18 echipe. Prima etapă s-a disputat în 15 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Voinţa Crevedia şi Avântul Produleşti nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat în Liga a IV-a Gloria Gaz Metan Corneşti, Ştiinţa Odobeşti şi Unirea Ungureni.

      Ultima etapă, a 34-a (7 iunie 2016):
        Libertatea Urziceanca – Flacăra Moreni = 1-3
        Avicola Tărtăşeşti – PAS Pucioasa = 3-0
        Luceafărul Dragomireşti – Recolta Gura Şuţii = 3-0

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Flacăra Moreni 34 31 2 1 154-12 95p
          2 PAS Pucioasa 34 22 6 6 90-53 72p
          3 Recolta Gura Şuţii 34 21 5 8 70-46 68p
          4 Gloria Gaz Metan Corneşti 34 21 4 9 105-54 67p
          5 Avicola Tărtăşeşti 34 20 3 11 79-53 63p
          6 Libertatea Urziceanca 34 18 1 15 101-75 55p
          7 Voinţa Pierşinari 34 17 4 13 82-67 55p
          8 Luceafărul Dragomireşti 34 16 5 13 82-77 53p
          9 Petrolul Târgovişte * 34 13 7 14 57-53 45p
          10 Progresul Mătăsaru 34 13 2 19 55-88 41p
          11 Unirea Ungureni 34 12 4 18 54-74 40p
          12 Ştiinţa Odobeşti 34 12 4 18 76-100 40p
          13 C.S. Petreşti 34 13 1 20 71-115 40p
          14 Comerţul Brezoaele 34 12 3 19 66-100 39p
          15 Atletic Fieni 34 11 5 18 70-86 38p
          16 Bradul Moroeni 34 12 2 20 54-90 38p
          17 Unirea Cobia 34 4 8 22 53-115 20p
          18 Săgeata Găeşti 34 5 0 29 31-92 15p

          * Petrolul Târgovişte a fost penalizată cu un punct.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Dâmboviţa :
      Sferturi (3 mai 2016):
        C.S. Petreşti – Gloria Gaz Metan Corneşti = 1-4
        Atletic Fieni – PAS Pucioasa = 3-5
        Progresul Mătăsaru – Recolta Gura Şuţii = 1-3
        Unirea Slobozia Moara (Liga a V-a) – Flacăra Moreni = 0-4

      Semifinale (1 iunie 2016):
        Flacăra Moreni – Gloria Gaz Metan Corneşti = 2-0
        PAS Pucioasa – Recolta Gura Şuţii = 1-2

      Finala (11 iunie 2016):
        Flacăra Moreni – Recolta Gura Şuţii = 3-0
          Iliescu(21′), Drăgan(72′), Cârnaru(75′)
          Aninoasa, stad. Comunal



Liga a IV-a DOLJ

    Campionat:
      Liga a IV-a: C.S. Universitatea II Craiova este campioana sezonului 2013-2014. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu scorul de 4-0 8-0 (tur-retur) echipa Pandurii Cerneţi (Liga a IV-a Mehedinţi) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2014-2015 s-au înscris 12 echipe. Campionatul se va desfăşura în două etape: sezonul regulat (în care cele 12 echipe joacă fiecare cu fiecare de două ori), apoi Play-Off (locurile 1-6) şi Play-Out (locurile 7-12).
      Prima etapă a avut loc la 22 august 2014.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Au retrogradat în Liga a V-a: Victoria Ştiinţa Celaru, Amaradia Melineşti şi Vânătorul Desa
        Echipe noi: Luceafărul Craiova, Sic Pan Unirea, Metropolitan Işalniţa şi Tractorul Cetate.

      Play-off:
        Ultima etapă, a 10-a (8-11 iunie 2016):
          Viitorul Cârcea – Ştiinţa Danubius Bechet = 3-0
          Recolta Ostroveni – Progresul Segarcea = 0-3
          Dunărea Calafat – Tractorul Cetate = 1-1

      Clasament final Play-Off

          1 Tractorul Cetate 10 7 2 1 40-18 49p
          2 Viitorul Cârcea 10 7 2 1 41-21 47p
          3 Dunărea Calafat 10 5 2 3 22-15 42p
          4 Ştiinţa Danubius Bechet 10 3 0 7 18-28 29p
          5 Progresul Segarcea 10 3 1 6 17-26 28p
          6 Recolta Ostroveni 10 1 1 8 18-48 28p

      Play-out:
        Ultima etapă, a 10-a (8-9 iunie 2016):
          Metropolitan Işalniţa – Luceafărul Craiova = 1-0
          Unirea Leamna – Ştiinţa Malu Mare = 5-4
          Dunărea Bistreţ a stat.

      Clasament final Play-Out

          1 Metropolitan Işalniţa 8 7 1 0 20-7 33p
          2 Dunărea Bistreţ 8 5 0 3 32-14 32p
          3 Unirea Leamna 8 4 1 3 25-24 21p
          4 Luceafărul Craiova 8 2 0 6 16-22 13p
          5 Ştiinţa Malu Mare 8 1 0 7 13-39 4p

          Sic Pan Unirea s-a retras.

      Sezonul regulat:
        Etapa a 22-a, ultima a sezonului regulat (6 aprilie 2016):
          Tractorul Cetate – Dunărea Bistreţ = 9-1
          Ştiinţa Malu Mare – Dunărea Calafat = 0-9
          Recolta Ostroveni – Viitorul Cârcea = 0-4

      Clasamentul final al sezonului regulat

          1 Tractorul Cetate 22 16 3 3 68-26 51p
          2 Dunărea Calafat 22 16 2 4 69-26 50p
          3 Viitorul Cârcea 22 16 0 6 88-34 48p
          4 Recolta Ostroveni 22 14 5 3 61-34 47p
          5 Ştiinţa Danubius Bechet 22 12 4 6 61-30 40p
          6 Progresul Segarcea 22 11 2 9 48-40 35p
          7 Dunărea Bistreţ 22 10 4 8 70-48 34p
          8 Sic Pan Unirea 22 8 2 12 56-60 26p
          9 Metropolitan Işalniţa 22 7 1 14 50-57 22p
          10 Unirea Leamna 22 5 1 16 34-82 16p
          11 Luceafărul Craiova 22 4 1 17 23-88 13p
          12 Ştiinţa Malu Mare 22 0 1 21 28-131 1p

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Dolj: Prima etapă a avut loc în 29 octombrie 2015.
      Sferturi (20/26 aprilie 2016) :
        Aktiv Padea (Liga a V-a) – Viitorul Cârcea = 1-6
        Inter Secui (Liga a V-a) – Dunărea Calafat = 3-1
        Ştiinţa Danubius Bechet – Dunărea Bistreţ = 3-1
        Recolta Ostroveni – Metropolitan Işalniţa = 1-0

      Semifinale (11-25 mai 2016, tur-retur) :
        Recolta Ostroveni – Inter Secui (Liga a V-a) = 6-0 3-4
        Ştiinţa Danubius Bechet – Viitorul Cârcea = 0-1 2-1

      Finala (17 iunie 2016):
        Ştiinţa Danubius Bechet – Recolta Ostroveni = 2-2 (5-4 după pen.)
          Sandu(59′ pen.), Georoceanu(64′) / Nicolin(18′), Piţiche(69′)
          Cârcea


Liga a IV-a GIURGIU

    Campionat:
      Liga a IV-a: Arsenal Malu este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-6 0-3, tur-retur echipa F.C. Voluntari II (Liga a IV-a Ilfov) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 28 echipe, împărţite în două grupe de 14 echipe. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 5 septembrie 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Seria Sud: a promovat A.S. Mihai Bravu
        (primul loc din Seria Sud a Ligii a V-a).
        Seria Nord: Unirea Cosoba, A.S. Crevedia Mare şi F.C. Naipu nu s-au mai înscris în Liga a IV-a. Au promovat: Voinţa Toporu, Viitorul Tântava şi A.S. Singureni (locurile 1, 3 şi 7 din Seria Nord a Ligii a V-a). A fost primită şi o echipă nouă: Unirea Joiţa.

      Play-Off:
        Finala(11 iunie 2016) :
          Arsenal Malu – Avântul Floreşti = 4-0
            Bolintin Deal

        Semifinale(7-8 iunie 2016) :
          Dunărea Giurgiu – Avântul Floreşti = 1-1 (5-6 după pen.)
          A.S. Singureni – Arsenal Malu = 0-2

      Sezonul regulat:
        Seria Sud:
          Ultima etapă, a 26-a (28 mai 2016):
            Dunărea Giurgiu – A.S. Mihai Viteazu Călugăreni = 10-0
            Arsenal Malu – Spicul Izvoru = 13-1
            Unirea Izvoarele – A.S. Mihai Bravu = 2-1

        Clasamentul final al Seriei Sud

            1 Dunărea Giurgiu 26 22 4 0 140-20 70p
            2 Arsenal Malu 26 23 1 2 163-14 70p
            3 Unirea Izvoarele 26 22 1 3 119-18 67p
            4 A.S. Mihai Bravu 26 18 1 7 79-34 51p
            5 Real Colibaşi 26 15 1 10 62-74 46p
            6 Voinţa Slobozia 26 11 3 12 53-91 36p
            7 A.S. Prundu 26 8 6 12 42-67 30p
            8 Spicul Izvoru 26 9 3 14 47-81 30p
            9 Dunărea Oinacu 26 8 4 14 48-47 28p
            10 Argeşul Hotarele 26 9 3 14 70-89 28p
            11 Progresul Valea Dragului 26 8 2 16 61-96 26p
            12 A.S. Mihai Viteazu Călugăreni 26 5 2 19 45-102 17p
            13 Viitorul Vedea 26 3 2 21 43-147 11p
            14 Real Vărăşti * 26 4 1 21 36-128 1p

            * Real Vărăşti a fost penalizată cu 12 puncte şi ulterior exclusă din campionat.
            A.S. Mihai Bravu a fost penalizată cu 4 puncte, iar Argeşul Hotarele cu 2 puncte.

        Seria Nord:
          Ultima etapă, a 26-a (28 mai 2016):
            A.S. Singureni – Silver Inter Zorile = 3-0
            Unirea Joiţa – Avântul Floreşti = 3-2
            F.C. Bolintin Malu Spart – Voinţa Toporu = 0-4

        Clasamentul final al Seriei Nord

            1 A.S. Singureni 26 23 0 3 114-28 69p
            2 Avântul Floreşti 26 18 3 4 71-39 60p
            3 Voinţa Toporu 26 17 3 6 77-44 54p
            4 Argeşul 2009 Mihăileşti 26 16 4 6 86-62 52p
            5 Viitorul Tântava 26 13 2 11 71-58 41p
            6 Petrolul Roata * 26 14 2 10 51-41 41p
            7 Zmeii Ogrezeni 26 11 4 11 96-57 37p
            8 Silver Inter Zorile * 26 11 3 12 70-75 34p
            9 Unirea Joiţa 26 10 2 14 61-71 32p
            10 F.C. Bolintin Malu Spart 26 9 2 15 57-86 29p
            11 Voinţa Podişor 26 7 0 19 62-99 21p
            12 Olimpia Mârşa 26 6 3 17 50-110 21p
            13 A.S. Buturugeni 26 5 3 18 52-100 18p
            14 Luceafărul Trestieni 26 4 3 19 51-99 15p

            * Silver Inter Zorile a fost penalizată cu 2 puncte, iar Petrolul Roata cu 3 puncte.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Giurgiu: Prima etapă a avut loc în 7 octombrie 2015.
      Sferturi (6 aprilie 2016):
        Viitorul Puieni – Progresul Valea Dragului = 3-1

      Semifinale (13 aprilie 2016):
        Viitorul Puieni – Avântul Floreşti = 2-1
        Unirea Izvoarele – Arsenal Malu = 0-1

      Finala (1 iunie 2016):
        Arsenal Malu – Viitorul Puieni = 4-1


Liga a IV-a GORJ

    Campionat:
      Liga a IV-a: Gilortul Târgu Cărbuneşti este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 2-8 1-3 (tur-retur) de echipa C.N.S. Cetate Deva (Liga a IV-a Hunedoara) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 17 echipe. Prima etapă s-a disputat în 5-6 septembrie 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Nu a retrogradat nici o echipă.
        Echipe noi: Ştiinţa Turceni, Ştiinţa Godineşti, Petrolul Bustuchin şi Jiul Rovinari.

      Ultima etapă, a 34-a (4 iunie 2016):
        Internaţional Băleşti – Petrolul Stoina = 3-0
        Vulturii Fărcășești – Ştiinţa Turceni = 2-4
        Gilortul Târgu Cărbuneşti a stat.

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Gilortul Târgu Cărbuneşti 32 28 1 3 135-23 85p
          2 Internaţional Băleşti 32 25 3 4 103-216 78p
          3 Ştiinţa Turceni 32 22 5 5 114-37 71p
          4 Ştiinţa Hurezani 32 19 7 6 70-37 64p
          5 Unirea Crușeț 32 19 1 12 92-49 58p
          6 Petrolul Bustuchin 32 15 4 13 97-69 49p
          7 Vulturii Fărcășești 32 14 5 13 73-72 47p
          8 Parângul Bumbești-Jiu 32 13 8 11 65-53 47p
          9 Știința Godinești 32 13 3 16 63-97 42p
          10 Avântul Bărbătești 32 13 3 16 62-96 42p
          11 Minerul II Mătăsari 32 11 8 13 48-57 41p
          12 Petrolul Stoina 32 11 7 14 59-67 40p
          13 Petrofac Țicleni * 32 10 7 15 53-70 34p
          14 Energetica Tismana 32 11 7 14 59-67 40p
          15 Viitorul Negomir 32 7 2 23 45-99 23p
          16 A.S. Stejari 32 2 5 25 26-116 11p
          17 Jiul Rovinari 32 3 2 27 34-150 11p

          * Petrofac Țicleni a fost penalizată cu 3 puncte.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Gorj:
      Sferturi (11 mai 2016):
        Triumful Borăscu (Liga a V-a) – Internațional Bălești = 1-3
        Avântul Bărbătești – Petrofac Țicleni = 1-3
        Flacăra Roșia de Amaradia (Liga a V-a) – Știința Hurezani = 2-5
        A.S. Scoarța (Liga a V-a) – Minerul II Mătăsari = 1-2

      Semifinale (25 mai – 1 iunie 2016, tur-retur):
        Știința Hurezani – Petrofac Țicleni = 2-1 1-3
        Internațional Bălești – Minerul II Mătăsari = 1-0 3-1

      Finala (12 iunie 2016) :
        Internațional Bălești – Petrofac Țicleni = 2-1
          Șitoianu(73′), Munteanu(90+4′) / Stamatescu(53′)
          Stoina, stad. Petrolul


Liga a IV-a IALOMIŢA

    Campionat:
      Liga a IV-a: Unirea Fierbinţi este echipa campioană în sezonul 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-3 0-3 (tur-retur) de Petrolistul Boldeşti (Liga a IV-a Prahova) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 15 august 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Unirea Fierbinţi nu s-a mai înscris în Liga a IV-a. Unirea Mihail Kogălniceanu şi Viticola Agrofam Feteşti au retrogradat în Liga a V-a.
        Au promovat: Rapid Feteşti (primul loc în seria 1 din Liga a V-a), Unirea Ion Roată şi Fulgerul Fierbinţi (primele două locuri în seria a 2-a din Liga a V-a).

      Ultima etapă, a 30-a (11 iunie 2016):
        Unirea Ion Roată – Andrias Andrăşeşti = 4-1
        Rapid Feteşti – C.S. Amara = 10-2
        Victoria Ţăndărei – Fulgerul Fierbinţi = 4-1

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 Andrias Andrăşeşti 30 25 1 4 87-32 76p
          2 Unirea Ion Roată 30 23 2 5 124-52 71p
          3 Rapid Feteşti 30 20 3 7 109-63 63p
          4 Victoria Ţăndărei 30 18 3 9 86-53 57p
          5 Viitorul Axintele 30 15 6 9 73-51 51p
          6 Victoria Munteni Buzău 30 16 3 11 77-58 51p
          7 Abatorul Slobozia 30 15 5 10 73-61 50p
          8 Recolta Gheorghe Doja 30 13 3 17 88-83 42p
          9 Recolta Gheorghe Lazăr 30 13 3 17 88-83 42p
          10 Fulgerul Fierbinţi 30 9 4 17 61-81 31p
          11 Spicul Colilia * 30 10 6 14 61-78 30p
          12 F.C. Traian 30 9 3 18 61-96 30p
          13 C.S. Amara 30 7 6 17 61-124 27p
          14 Olimpia Răduleşti ** 30 10 2 18 55-69 26p
          15 Recolta Bărcăneşti 30 8 2 20 55-78 26p
          16 Voinţa Reviga * 30 6 1 23 43-134 13p

          * Spicul Colilia şi Voinţa Reviga au fost penalizate cu 6 puncte.
          ** Olimpia Răduleşti a fost penalizată cu 6 puncte şi s-a retras.

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Ialomiţa: Prima etapă a avut loc în 16 august 2015.
      Sferturi (4 mai 2016):
        C.S. Amara – Andrias Andrăşeşti = 4-2
        Bărăganul Ciulniţa (Liga a V-a) – Victoria Munteni Buzău = 3-4
        Unirea Sărăţeni (Liga a V-a) – Unirea Ion Roată = 3-2
        Abatorul Slobozia – Recolta Gheorghe Doja = 6-2

      Semifinale (18-25 mai 2016, tur-retur) :
        Unirea Sărăţeni (Liga a V-a) – C.S. Amara = 3-2 1-4
        Victoria Munteni Buzău – Abatorul Slobozia = 1-4 2-1

      Finala (8 iunie 2016) :
        Abatorul Slobozia – C.S. Amara = 5-3
          Slobozia, stad. Municipal



Liga a IV-a ILFOV

    Campionat:
      Liga a IV-a: F.C. Voluntari II este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 6-1 3-0, tur-retur echipa Arsenal Malu (Liga a IV-a Giurgiu) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
      În sezonul 2015-2016 s-au înscris 25 echipe, împărţite în două grupe (una cu 13 echipe şi una cu 12 echipe). Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 5-6 septembrie 2015.
      Modificări în sezonul 2015-2016:
        Waltex Coşoba şi Voinţa II Snagov nu s-au mai înscris în Liga a IV-a. Inter Popeşti-Leordeni, F.C. Sineşti şi Inter II Clinceni s-au retras în returul sezonului trecut.
        Echipe noi: F.C. Chitila, C.S. Corbeanca şi Speranța Săbăreni, care au participat sezonaele trecute în Liga a IV-a Bucureşti au revenit la Ilfov. Au fost primite în Liga a IV-a: C.S.O. Bragadiru, Voinţa Crevedia, Fulgerul Cernica, Victoria Ţinganu şi F.C. Voluntari III.

      Play-Off:
        Finala (11 iunie 2016):
          Voinţa Crevedia – C.S.O. Bragadiru = 4-1
            Snagov, stad. Central

        Semifinale (7-8 iunie 2016):
          Pescăruşul Grădiştea – Voinţa Crevedia = 0-2
          C.S.O. Bragadiru – Viitorul Dragomireşti Vale = 2-1

      Sezonul regulat:

        Seria 1:
          Ultima etapă, a 26-a (28 mai 2016):
            F.C. Chitila – Athletico Floreasca = 6-3
            Voinţa Crevedia – A.S.C. Măgurele = 3-0
            C.S.O. Bragadiru – Voinţa Buftea = 3-0

        Clasamentul final al Seriei 1

            1 F.C. Chitila 24 22 1 1 129-24 67p
            2 Voinţa Crevedia 24 19 4 1 117-13 61p
            3 C.S.O. Bragadiru 24 16 3 5 78-20 51p
            4 Athletico Floreasca 24 13 3 8 74-59 42p
            5 Viitorul II Domneşti 24 13 2 9 59-56 41p
            6 A.S.C. Măgurele 24 10 4 10 58-73 34p
            7 C.S. Cornetu 24 9 4 11 38-44 31p
            8 F.C. Voluntari II 24 10 1 13 54-78 31p
            9 C.S. Periş 24 8 4 12 55-83 28p
            10 A.S. Glina 24 7 3 14 47-62 24p
            11 C.S. Corbeanca 24 5 2 17 41-90 17p
            12 C.S. Dărăşti 24 4 5 15 33-100 17p
            13 Voinţa Buftea 24 2 0 22 16-98 6p

        Seria a 2-a:
          Ultima etapă, a 26-a (29 mai 2016):
            Gloria Buriaş – Viitorul Dragomireşti Vale = 0-6
            Vulturii Pasărea – Pescăruşul Grădiştea = 3-7
            Viitorul Petrăchioaia – Viitorul Găneasa = 3-0

        Clasamentul final al Seriei a 2-a

            1 Viitorul Dragomireşti Vale 22 17 4 1 110-26 55p
            2 Pescăruşul Grădiştea 22 15 4 3 81-37 49p
            3 Viitorul Petrăchioaia 22 13 1 8 63-57 40p
            4 Fulgerul Cernica 22 11 3 8 68-35 36p
            5 A.S. Ciorogârla 22 10 6 6 68-47 36p
            6 Gloria Izlaz 22 10 1 11 67-76 31p
            7 Speranţa Săbăreni 22 8 4 10 47-52 28p
            8 Viitorul Găneasa 22 8 4 10 45-53 28p
            9 C.S. Ştefăneşti II 22 8 3 11 48-72 27p
            10 Victoria Ţinganu 22 5 7 10 47-58 22p
            11 Vulturii Pasărea 22 4 2 16 49-115 14p
            12 Gloria Buriaş 22 2 3 17 39-104 9p

    Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Ilfov: Prima etapă a avut loc în 30 septembrie 2015.
      Sferturi (4 noiembrie 2015):
        Viitorul Petrăchioaia – Voinţa Crevedia = 1-0
        A.S. Ciorogârla – Viitorul Dragomireşti Vale = 2-3
        C.S. Ştefăneşti – Pescăruşul Grădiştea = 4-3
        C.S.O. Bragadiru – F.C. Chitila = 4-1

      Semifinale (20/21 aprilie 2016):
        C.S.O. Bragadiru – C.S. Ştefăneşti = 5-1
        Viitorul Petrăchioaia – Viitorul Dragomireşti Vale 3-1

      Finala (4 mai 2016):
        C.S.O. Bragadiru – Viitorul Petrăchioaia = 6-0
            Buftea


    Liga a IV-a MEHEDINŢI

      Campionat:
        Liga a IV-a: Pandurii Cerneţi este echipa campioană în sezonul 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-4 0-8 (tur-retur) de C.S. Universitatea II Craiova (Liga a IV-a Dolj) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-au înscris 8 echipe care vor juca fiecare cu fiecare de patru ori. Prima etapă s-a disputat în 5-6 septembrie 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          A.S. Turnu Severin nu s-a mai înscris în Liga a IV-a, iar F.C. Drobeta a fost exclusă în sezonul anterior.
          Echipe noi: Viitorul Şimian şi Coşuştea Căzăneşti.

        Ultima etapă, a 28-a (11-12 iunie 2016):
          Viitorul Şimian – Pandurii Cerneţi = 1-4
          Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir = 3-0 (oaspeţii s-au retras)
          C.S. Strehaia – Dunărea Gruia = 3-0 (oaspeţii s-au retras)

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 Pandurii Cerneţi 28 24 3 1 98-28 75p
            2 Recolta Dănceu 28 17 4 7 75-47 55p
            3 C.S. Strehaia 28 15 5 8 71-42 50p
            4 A.S. Corcova 28 15 4 9 61-44 49p
            5 Viitorul Cujmir * 28 10 3 15 42-53 33p
            6 Viitorul Şimian 28 7 3 18 38-73 24p
            7 Coşuştea Căzăneşti 28 6 5 17 46-94 23p
            8 Dunărea Gruia * 28 4 1 23 22-72 13p

            * Dunărea Gruia şi Viitorul Cujmir s-au retras în retur.

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Mehedinţi: Prima etapă a avut loc în 5-6 decembrie 2015.
        Sferturi (6 martie 2016):
          Unirea Gârla Mare (Liga a V-a) – Recolta Dănceu = 2-5
          Inter Crăguieşti (Liga a V-a) – Viitorul Cujmir = 0-2
          Viitorul Şimian – C.S. Strehaia = 3-1
          A.S. Corcova – Pandurii Cerneţi = 1-4

        Semifinale (11-25 mai 2016, tur-retur):
          Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir = 4-0 0-3
          Pandurii Cerneţi – Viitorul Şimian = 4-1 3-2

        Finala (8 iunie 2016):
          Pandurii Cerneţi – Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir = 3-1 (după prelungiri)
            Enea(65′, 113′), Mătăsăreanu(118′) / Negrescu(15′)
            Drobeta Turnu Severin, stad. Termo



    Liga a IV-a OLT

      Campionat:
        Liga a IV-a: A.S. Milcov este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-2 1-3 (tur-retur) de echipa Sporting Turnu Măgurele (Liga a IV-a Teleorman) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-au înscris 12 echipe. Prima etapă s-a disputat în 30 august 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          Olimpia Rotunda a retrogradat în Liga a V-a.
          A promovat în Liga a IV-a Vedea Văleni Nicolae Titulescu.

        Ultima etapă a 22-a (12 iunie 2016):
          Recolta Stoicăneşti – Victoria Dobrun = 6-1
          Oltul Curtişoara – A.S. Milcov = 2-4
          Vedea Văleni Nicolae Titulescu – Viitorul Rusăneşti = 3-0

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 Recolta Stoicăneşti 22 18 2 1 65-22 56p
            2 A.S. Milcov 22 17 2 3 67-18 53p
            3 Vedea Văleni N.Titulescu 22 16 2 4 61-19 50p
            4 Viitorul Grădinile 22 15 2 5 53-16 47p
            5 Petrolul Potcoava 22 11 4 7 44-27 37p
            6 Voinţa Babiciu 22 11 2 9 42-30 35p
            7 Avântul Coteana 22 9 3 10 32-40 30p
            8 Victoria Dobrun 22 8 0 14 31-46 24p
            9 Vediţa Coloneşti 22 5 3 14 32-53 18p
            10 Viitorul Rusăneşti 22 6 0 16 28-68 18p
            11 Oltul Scorniceşti 22 3 0 19 21-74 9p
            12 Oltul Curtişoara 22 3 0 19 24-87 9p

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Olt: Prima etapă a avut loc în 12 mai 2016.
        Sferturi(9 iunie 2016):
          C.S.Ş. Slatina (Jun.) – Viitorul Leoteşti (Liga a V-a) = 4-0
          Vediţa Coloneşti – Voinţa Babiciu = 5-7
          Viitorul Grădinile – A.S. Milcov = 4-2
          Avântul Coteana – Vedea Văleni Nicolae Titulescu = 1-4

        Semifinale(16 iunie 2016):
          Viitorul Grădinile – Vedea Văleni Nicolae Titulescu = 1-4
          C.S.Ş. Slatina (Jun.) – Voinţa Babiciu = 3-3 (8-7 după pen.)

        Finala (26 iunie 2016):
          C.S.Ş. Slatina (Jun.) – Vedea Văleni Nicolae Titulescu = 5-3
            Slatina, stad. 1 Mai


    Liga a IV-a PRAHOVA

      Campionat:
        Liga a IV-a: Petrolistul Boldeşti este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 3-0 3-0 (tur-retur) echipa Unirea Fierbinţi (Liga a IV-a Ialomiţa) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 15-16 august 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          Conpet Ploieşti a fost exclusă în timpul campionatului trecut, iar Fortuna II Poiana Câmpina şi Prahova Târgşorul Vechi nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
          Au promovat în Liga a IV-a primele două locuri din Liga a V-a (Superliga B Prahova): Tufeni Băicoi şi Unirea Urlaţi. Astra II Ciorani a retrogradat din Liga a III-a.

        Ultima etapă, a 30-a (10-12 iunie 2016):
          C.S. Păuleşti – F.C. Brebu = 6-1
          C.S. Blejoi – Tricolorul Breaza = 3-0
          Astra II Ciorani – C.S. Cornu = 3-3

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 C.S. Păuleşti 30 26 1 3 140-22 79p
          2 C.S. Blejoi 30 23 3 4 100-18 72p
          3 C.S. Cornu 30 21 3 6 94-36 66p
          4 A.F.C. Băneşti-Urleta 30 19 5 6 75-22 62p
          5 Avântul Măneciu 30 17 4 9 82-66 55p
          6 Teleajenul Vălenii de Munte 30 14 8 8 69-47 50p
          7 C.S.O. Plopeni 30 14 6 10 46-34 48p
          8 Tufeni Băicoi 30 11 5 14 59-66 38p
          9 Astra II Ciorani 30 9 7 14 53-68 34p
          10 C.S. Ceptura 30 10 4 16 42-74 34p
          11 Progresul Drăgăneşti 30 9 6 15 48-78 33p
          12 Unirea Cocorăştii Colţ 30 10 2 18 44-83 32p
          13 Tricolorul Breaza 30 9 4 17 43-64 31p
          14 A.F.C. Brebu 30 8 3 19 45-83 27p
          15 Unirea Urlaţi 30 6 2 22 33-94 20p
          16 Voința Găzarul Surani 30 2 1 27 32-150 7p

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Prahova: Prima etapă a avut loc în 22-23 august 2015.
        Sferturi(10 mai 2016):
          A.S. Româneşti (Liga a VI-a) – Tufeni Băicoi = 1-4
          Petrolul Băicoi (Liga a V-a) – C.S. Păuleşti = 1-2
          Tricolorul Breaza – C.S. Cornu = 1-1 (3-4 după pen.)
          Teleajenul Vălenii de Munte – C.S.O. Plopeni = 0-1

        Semifinale(24-25 mai 2016):
          C.S.O. Plopeni – C.S. Cornu = 3-0
          Tufeni Băicoi – C.S. Păuleşti = 0-7

        Finala(8 iunie 2016):
          C.S. Păuleşti – C.S.O. Plopeni = 3-2
            Nae(55′, 89′), Ciobanu(80′) / Trică(57′), Vlad(85′)
            Ploieşti, stad. Astra


    Liga a IV-a TELEORMAN

      Campionat:
        Liga a IV-a: Sporting Turnu Măgurele este campioana sezonului 2014-2015. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-0 3-1 (tur-retur) echipa A.S. Milcov (Liga a IV-a Olt) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-au înscris 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 29 august 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          Inter Gălăţeni, Udinese Uda Clocociov, C.S. Vârtoape şi Ajax Botoroaga s-au retras în timpul desfăşurării campionatului trecut.
          Au promovat în Liga a IV-a Atletic Orbeasca, Metalul Frăsinet (primele două locuri din Seria 1 a Ligii a V-a) şi Avântul Bragadiru, S.C. Seaca, C.S. Nanov (primele trei locuri din Seria a 2-a a Ligii a V-a).

        Ultima etapă, a 30-a (5 iunie 2016):
          Unirea Petrolul Videle – F.C.M. Alexandria = 3-0
          Rapid Buzescu – Unirea Brânceni = 1-2
          Dunărea Zimnicea – Viaţa Nouă Olteni = 2-2

    Clasamentul final al sezonului 2015-2016

          1 F.C.M. Alexandria 30 28 1 1 128-13 85p
          2 Unirea Brânceni 30 21 4 5 86-27 67p
          3 Viaţa Nouă Olteni 30 20 4 6 103-38 64p
          4 Unirea Petrolul Videle 30 18 5 7 77-32 59p
          5 A.S.C. Seaca 30 15 7 8 79-48 52p
          6 Rapid Buzescu 30 15 3 12 61-40 48p
          7 Unirea Ţigăneşti 30 14 5 11 83-66 47p
          8 Voinţa Saelele 30 13 4 13 83-53 43p
          9 Astra Plosca 30 11 5 14 47-64 38p
          10 Metalul Peretu 30 11 3 16 48-59 36p
          11 C.S. Nanov 30 10 4 16 70-71 34p
          12 Avântul Bragadiru 30 11 1 18 56-70 32p
          13 Dunărea Zimnicea 30 8 5 17 40-51 29p
          14 Atletic Orbeasca 30 7 3 20 41-75 24p
          15 Metalul Frăsinet * 30 6 2 22 43-81 20p
          16 Spicpo Poroschia * 30 2 2 26 33-96 8p

          * Spicpo Poroschia şi Metalul Frăsinet s-au retras în pauza de iarnă.

        Au retrogradat: Metalul Frăsinet şi Spicpo Poroschia.
        Au promovat: Tineretul Siliştea, Avântul Stejaru (primele două locuri din Liga a V-a, seria 1) şi Ajax Botoroaga (primul loc din Liga a V-a, seria a 2-a).

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Teleorman: Prima etapă a avut loc în 30 august 2015.
        Sferturi (27 aprilie 2016):
          Unirea Brânceni – Recolta Sfinţeşti (Liga a V-a) = 8-2
          Unirea Petrolul Videle – Valea Dunarii Pietroşani (Liga a V-a) = 5-2
          Dunărea Zimnicea – C.S. Nanov = 1-1 (5-6 după pen.)
          Rapid Buzescu – F.C.M. Alexandria = 0-4

        Semifinale (18 mai 2016):
          Unirea Brânceni – C.S. Nanov = 1-0
          F.C.M. Alexandria – Unirea Petrolul Videle = 6-1

        Finala (11 iunie 2016) :
          Unirea Brânceni – F.C.M. Alexandria = 0-0 (4-2 după pen.)
            Alexandria, stad. Municipal


    Liga a IV-a TULCEA

      Campionat:
        Liga a IV-a: Granitul Babadag este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-2 1-5 (tur-retur) de echipa Viitorul II Constanţa (Liga a IV-a Constanţa) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-au înscris doar 6 echipe, care vor juca fiecare cu fiecare de patru ori, în total 20 de meciuri. Echipele de pe primele patru locuri se vor califica în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 13 septembrie 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          Unirea Casimcea, Noua Generaţie Măcin, Luceafărul Slava Cercheză şi Tractorul Horia nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
          A promovat Delta Stars Tulcea (locul al doilea în Liga a V-a).

        Play-Off:
          Finala:
            Şoimii Topolog – Pescăruşul Sarichioi = 2-2 (după pen.)

          Semifinale: (22 mai 2016)
            Pescăruşul Sarichioi – Triumf Cerna = 7-2
            Şoimii Topolog – Hamangia Baia = 4-0

        Sezonul regulat:
          Etapa a 20-a (ultima a sezonului regulat) (15 mai 2015):
            Delta Stars Tulcea – Şoimii Topolog = 3-3
            Pescăruşul Sarichioi – Granitul Babadag = 4-1
            Triumf Cerna – Hamangia Baia = 1-0

        Clasamentul final al sezonului regulat

            1 Şoimii Topolog 20 17 1 2 86-27 52p
            2 Pescăruşul Sarichioi 20 15 2 3 82-25 47p
            3 Triumf Cerna 20 10 2 8 56-52 32p
            4 Hamangia Baia 20 6 3 11 40-56 21p
            5 Granitul Babadag 20 4 3 13 35-67 15p
            6 Delta Stars Tulcea 20 1 3 16 21-93 6p

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Tulcea: Prima etapă a avut loc în 30 august 2015.
        Sferturi (22 noiembrie 2015):
          Hamangia Baia – Pescăruşul Sarichioi = 1-5
          Tractorul Horia (Liga a V-a) – Triumf Cerna = 2-0
          Şoimii Topolog şi Granitul Babadag s-au calificat direct în Semifinale.

        Semifinale (5 iunie 2016):
          Şoimii Topolog – Pescăruşul Sarichioi = 0-3
          Granitul Babadag – Tractorul Horia (Liga a V-a) = 6-5

        Finala (12 iunie 2016) :
          Pescăruşul Sarichioi – Granitul Babadag = 4-2
            Mihail Kogălniceanu, stad. Flacăra


    Liga a IV-a VÂLCEA

      Campionat:
        Liga a IV-a: Flacăra Horezu este campioana sezonului 2014-2015. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-0 1-2 (tur-retur) de echipa Măgura Cisnădie (Liga a IV-a Sibiu) în barajul disputat la 20-27 iunie 2015.
        În sezonul 2015-2016 s-a trecut la un sistem cu o singură serie de 16 echipe (Superliga) în locul celui cu două serii şi Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 22 august 2015.
        Modificări în sezonul 2015-2016:
          Nu s-au înscris în Superliga: Stejarul 2009 Vlădeşti, C.S.M. II Râmnicu Vâlcea, Topologul Galicea, Foresta Mălaia, Hidro Râmnicu Vâlcea, Viitorul 2012 Budeşti, A.S. Pietrari, Lotru Brezoi, Unirea Drăgăşani, Experţi 2000 Popeşti, Victoria Frânceşti, Zorile Scundu, şi Oltul Ioneşti.

        Ultima etapă, a 30-a (4 iunie 2016):
          C.S. Şirineasa – Viitorul Dăeşti = 2-3
          Minerul Costeşti – Flacăra Horezu = 0-6
          Cavalerul Trac Cernişoara – Minerul Ocnele Mari = 3-0 (echipa oaspete a fost exclusă din campionat)

      Clasamentul final al sezonului 2015-2016

            1 C.S. Şirineasa 30 23 4 3 97-17 73p
            2 Flacăra Horezu 30 23 3 4 116-37 72p
            3 Cavalerul Trac Cernişoara 30 20 3 7 116-37 63p
            4 Cozia Călimăneşti 30 20 2 8 105-60 62p
            5 A.S. Mihăeşti 30 18 3 9 87-61 57p
            6 Posada Perişani 30 17 5 8 102-43 56p
            7 Unirea Tomşani 30 13 8 9 72-61 47p
            8 C.S. Mădulari 30 14 4 12 67-60 46p
            9 F.C. Băbeni 30 14 3 13 70-71 45p
            10 Voinţa Orleşti 30 13 6 11 72-67 45p
            11 Viitorul Dăeşti 30 14 2 14 76-76 44p
            12 Viitorul Valea Mare 30 9 4 17 57-75 31p
            13 Minerul Costeşti 30 5 3 22 44-129 18p
            14 Minerul Ocnele Mari * 30 5 2 23 33-92 17p
            15 Chimia 2012 Râmnicu Vâlcea 30 4 2 24 51-111 14p
            16 C.S. Creţeni 30 0 2 28 29-168 2p

            * Minerul Ocnele Mari a fost exclusă din campionat.

      Cupa României 2016-2017 – Faza Judeţeană Vâlcea: Prima etapă a avut loc în 16 august 2015.
        Sferturi (19-20 aprilie 2016) :
          Chimia 2012 Râmnicu Vâlcea – Cozia Călimăneşti = 4-6
          Flacăra Horezu – A.S. Mihăeşti = 3-3 (5-4 după pen.)
          Posada Perişani – C.S. Şirineasa = 3-1
          Voinţa Orleşti – Viitorul Dăeşti = 2-2 (3-1 după pen.)

        Semifinale (4-18 mai 2016, tur-retur) :
          Cozia Călimăneşti – Voinţa Orleşti = 1-1 0-2
          Flacăra Horezu – Posada Perişani = 1-1 1-2

        Finala (1 iunie 2016):
          Posada Perişani – Voinţa Orleşti = 4-2
            Popeşti


    Lasă un răspuns

    Completează mai jos detaliile despre tine sau dă clic pe un icon pentru autentificare:

    Logo WordPress.com

    Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

    Poză Twitter

    Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

    Fotografie Facebook

    Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

    Fotografie Google+

    Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

    Conectare la %s