Liga a II-a


    Format: din sezonul 2016-2017 s-a trecut la o singură serie de 20 de echipe. Ele vor juca fiecare cu fiecare de două ori, în total 38 de meciuri.
    Echipele de pe primele două locuri vor promova în Liga I, iar cea de pe locul 3 va juca un baraj cu echipa de pe locul al 12-lea din liga I. Ultimele cinci echipe în clasamentul final vor retrograda în Liga a III-a.
    Prima etapă va avea loc în 6 august 2016.

    Modificări faţă de sezonul 2015-2016:

      Au retrogradat:

        Gloria Buzău, Bucovina Pojorâta, Ceahlăul Piatra Neamţ (din Seria 1) şi Universitatea Cluj-Napoca (din Seria a 2-a). Petrolul Ploieşti, care a retrogradat din Liga I a intrat în faliment. S.C. Bacău şi Farul Constanţa (locurile 4 şi 5 în Seria 1) nu s-au mai înscris în Liga a II-a. F.C.M. Baia Mare s-a retras înainte de începutul sezonului.
      Au promovat:

        Câştigătoarele celor cinci serii ale Ligii a III-a: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Juventus Bucureşti, C.S. Afumaţi, A.S.U. Poli Timişoara şi Luceafărul Oradea.
        Deşi au retrogradat în sezonul trecut au fost primite în Liga a II-a: Rapid C.F.R. Suceava (care şi-a schimbat numele în Foresta Suceava), Metalul Reşiţa şi Unirea Tărlungeni (s-a mutat la Ștefănești).

    Etapa a 25-a (17-19 martie 2017):

      Olimpia Satu Mare – C.S. Afumaţi = 0-1
      Juventus Bucureşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe = 3-1
      Chindia Târgovişte – Foresta Suceava = 2-1
      Dunărea Călăraşi – Luceafărul Oradea = 3-2
      C.S. Baloteşti – Metalul Reşiţa = 3-1
      A.S.U. Poli Timişoara – C.S. Mioveni = 1-2
      U.T.A. Bătrâna Doamnă – F.C. Braşov = 1-2
      C.S.M. Râmnicu Vâlcea – Academica Clinceni = 0-3 (gazdele s-au retras)
      Dacia Unirea Brăila a stat.

Clasamentul după Etapa a 25-a

      1 Juventus Bucureşti 22 17 3 2 42-10 54p
      2 U.T.A. Bătrâna Doamnă 23 14 3 6 43-25 45p
      3 F.C. Braşov 23 13 6 4 38-21 45p
      4 Sepsi OSK Sf.Gheorghe 22 13 5 4 38-21 44p
      5 Olimpia Satu Mare 22 12 5 5 33-20 41p
      6 C.S. Mioveni 23 12 5 6 30-18 41p
      7 Chindia Târgovişte 22 12 2 8 35-24 38p
      8 Dacia Unirea Brăila 22 9 4 9 24-27 31p
      9 C.S. Afumaţi 22 8 4 10 24-26 28p
      10 Dunărea Călăraşi 22 7 7 8 28-31 27p
      11 Luceafărul Oradea 23 8 3 12 26-27 27p
      12 Foresta Suceava 22 8 3 11 34-40 27p
      13 Academica Clinceni 22 8 3 11 34-42 27p
      14 A.S.U. Poli Timişoara 23 6 6 11 30-39 24p
      15 C.S. Baloteşti 22 6 5 11 28-38 23p
      16 C.S.M. Râmnicu Vâlcea * 22 4 6 12 16-34 18p
      17 Metalul Reşiţa 23 4 1 18 22-52 13p
      18 Unirea Tărlungeni * 22 2 5 15 15-45 11p

      * Şoimii Pâncota a fost exclusă, iar A.C.S. Berceni s-a retras în tur.
      * C.S.M. Râmnicu Vâlcea şi Unirea Tărlungeni s-au retras după pauza competiţională de iarnă.

    Etapa a 26-a (25-27 martie 2017):

      C.S. Mioveni – C.S. Baloteşti (25 martie, ora 11:00)
      Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte (25 martie, ora 11:00)
      C.S. Afumaţi – Dunărea Călăraşi (25 martie, ora 11:00)
      Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Olimpia Satu Mare (25 martie, ora 11:30)
      Academica Clinceni – Juventus Bucureşti (26 martie, ora 12:00)
      F.C. Braşov – A.S.U. Poli Timişoara (27 martie, ora 19:00)
      Foresta Suceava – C.S.M. Râmnicu Vâlcea = 3-0 (oaspeţii s-au retras)
      Luceafărul Oradea – Unirea Tărlungeni = 3-0 (oaspeţii s-au retras)
      U.T.A. Bătrâna Doamnă şi Metalul Reşiţa vor sta.