Liga a II-a


    Format: din sezonul 2016-2017 s-a trecut la o singură serie de 20 de echipe. Ele vor juca fiecare cu fiecare de două ori, în total 38 de meciuri.
    Echipele de pe primele două locuri vor promova în Liga I, iar cea de pe locul 3 va juca un baraj cu echipa de pe locul al 12-lea din liga I. Ultimele cinci echipe în clasamentul final vor retrograda în Liga a III-a.
    Prima etapă va avea loc în 6 august 2016.

    Modificari faţă de sezonul 2015-2016:
      Au retrogradat:
        Gloria Buzău, Bucovina Pojorâta, Ceahlăul Piatra Neamţ (din Seria 1) şi Universitatea Cluj-Napoca (din Seria a 2-a). Petrolul Ploieşti, care a retrogradat din Liga I a intrat în faliment. S.C. Bacău şi Farul Constanţa (locurile 4 şi 5 în Seria 1) nu s-au mai înscris în Liga a II-a. F.C.M. Baia Mare s-a retras înainte de începutul sezonului.
      Au promovat:
        Câştigătoarele celor cinci serii ale Ligii a III-a: Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Juventus Bucureşti, C.S. Afumaţi, A.S.U. Poli Timişoara şi Luceafărul Oradea.
        Deşi au retrogradat în sezonul trecut au fost primite în Liga a II-a: Rapid C.F.R. Suceava (care şi-a schimbat numele în Foresta Suceava), Metalul Reşiţa şi Unirea Tărlungeni (s-a mutat la Ștefănești).

    Etapa a 3-a (19-21 august 2016):
      Olimpia Satu Mare – F.C. Braşov = 1-1
        A.C.S. Berceni – Chindia Târgovişte = 0-1
          C.S. Afumaţi – Academica Clinceni = 3-2
            Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Luceafărul Oradea = 1-0
              C.S. Baloteşti – C.S.M. Râmnicu Vâlcea = 1-1
                Unirea Tărlungeni – Metalul Reşiţa = 2-0
                  Juventus Bucureşti – Şoimii Pâncota = 18-0
                    Dunărea Călăraşi – C.S. Mioveni = 0-0
                      U.T.A. Bătrâna Doamnă – Dacia Unirea Brăila = 3-0
                        A.S.U. Poli Timişoara – Foresta Suceava = 2-3

                        Restanţă din Etapa 1 :
                          Luceafărul Oradea – Academica Clinceni = 1-2 (24 august 2016)

                        Clasamentul după Etapa a 3-a

                            1 Chindia Târgovişte 3 3 0 0 6-3 9p
                            2 U.T.A. Bătrâna Doamnă 3 2 1 0 7-2 7p
                            3 F.C. Braşov 3 2 1 0 5-3 7p
                            4 Juventus Bucureşti 3 2 0 1 22-2 6p
                            5 C.S. Afumaţi 3 2 0 1 19-3 6p
                            6 Sepsi OSK Sf.Gheorghe 3 2 0 1 10-3 6p
                            7 Academica Clinceni 3 2 0 1 8-4 6p
                            8 Unirea Tărlungeni 3 2 0 1 6-3 6p
                            9 Dacia Unirea Brăila 3 2 0 1 4-4 6p
                            10 Olimpia Satu Mare 3 1 1 1 6-2 4p
                            11 Dunărea Călăraşi 3 1 1 1 5-2 4p
                            12 C.S. Baloteşti 3 1 1 1 5-3 4p
                            13 C.S. Mioveni 3 1 1 1 2-4 4p
                            14 C.S.M. Râmnicu Vâlcea 3 0 3 0 3-3 3p
                            15 Luceafărul Oradea 3 1 0 2 2-3 3p
                            16 Foresta Suceava 3 1 0 2 4-8 3p
                            17 A.S.U. Poli Timişoara 3 0 1 2 5-7 1p
                            18 A.C.S. Berceni 3 0 0 3 1-9 0p
                            19 Metalul Reşiţa 3 0 0 3 0-11 0p
                            20 Şoimii Pâncota 3 0 0 3 0-41 0p