Liga a IV-a judeţe din Muntenia



Liga a IV-a ARGEŞ

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C. Argeş Piteşti 1953 este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 1-1 4-1 (tur-retur) echipa Recolta Stoicăneşti (Liga a IV-a Olt) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu patru mai multe faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: C.S. Mioveni II nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au fost primite în Liga a IV-a: Atletic II Bradu, Muscelul 2015 Câmpulung, A.S. Poiana Lacului, Young Boys Slobozia, C.S. Albota 2012 şi Basarabi Curtea de Argeş.

      Ultima etapă, a 30-a (5-10 iunie 2017):

        Unirea Bascov – Steaua Roşie Slobozia = 3-0 (oaspeţii nu au fost programaţi)
        A.S. Poiana Lacului – Atletic II Bradu = 2-5
        Vulturii Priboieni – Viitorul Ştefăneşti 2007 = 3-6

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 Unirea Bascov 30 29 1 0 150-22 88p
        2 Atletic II Bradu 30 20 2 8 96-65 62p
        3 Viitorul Ştefăneşti 2007 30 20 1 9 97-51 61p
        4 Victoria Buzoeşti 30 17 5 8 80-45 56p
        5 C.S. Albota 2012 30 17 3 10 106-80 54p
        6 Vulturii Priboieni 30 16 6 8 93-80 54p
        7 A.S. Poiana Lacului 30 16 4 10 90-65 52p
        8 Sporting Piteşti 30 15 6 9 86-46 51p
        9 Gloria Berevoeşti 30 16 3 11 80-63 51p
        10 Steaua Roşie Slobozia 30 11 4 15 76-71 34p
        11 Basarabi Curtea de Argeş 30 11 2 17 79-81 32p
        12 D.L.R. Piteşti 30 9 3 18 71-99 30p
        13 Young Boys Slobozia * 30 6 2 22 30-77 20p
        14 C.S. Rucăr 30 6 2 22 63-126 20p
        15 Olimpia Suseni 30 6 0 24 47-149 18p
        16 A.S. Miceşti 2012 30 2 2 26 41-165 8p

        * Young Boys Slobozia a fost exclusă.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Argeş: Prima etapă a avut loc în 15 septembrie 2016.

      Sferturi (25 februarie – 18 aprilie 2017):

        A.S. Colibaşi (Liga a V-a) – Viitorul Ştefăneşti 2007 = 4-2
        Viitorul Lunca Corbului (Liga a V-a) – Sporting Piteşti = 0-0 (4-6 după pen.)
        A.S. Lereşti (Liga a V-a) – Basarabi Curtea de Argeş = 7-0
        Atletic II Bradu – C.S. Rucăr = 9-1

      Semifinale (1 iunie 2017):

        Sporting Piteşti – Atletic II Bradu = 2-3
        A.S. Lereşti (Liga a V-a) – A.S. Colibaşi (Liga a V-a) = 2-2 (5-6 după pen.)

      Finala (30 iunie 2017, Mioveni, stad. Municipal):

        Atletic II Bradu – A.S. Colibaşi (Liga a V-a)



Liga a IV-a BRĂILA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Sportul Chiscani este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-2 4-1 (tur-retur) echipa Şoimii Topolog (Liga a IV-a Tulcea) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 11 echipe, cu una mai puţin faţă de sezonul trecut. Se va juca în sistem Sezon regulat și Play-Off (locurile 1-6)/Play-Out (locurile 7-11). Prima etapă s-a disputat în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Voinţa Plopu nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        A promovat: Dunărea Tichileşti (primul loc din Liga a V-a, seria 1).

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 10-a (7 iunie 2017):

          C.S. Făurei – Viitorul Însurăţei = 1-1
          Victoria Traian – Viitorul Ianca = 2-1
          Voinţa Șuțești – Victoria Cazaşu = 3-0

      Clasament final Play-Off

          1 Victoria Traian 10 8 2 0 29-13 51p
          2 C.S. Făurei 10 6 2 2 38-12 49p
          3 Viitorul Ianca 10 5 3 2 28-18 34p
          4 Viitorul Însurăţei 10 3 2 5 22-23 25p
          5 Victoria Cazaşu 10 2 1 7 14-39 24p
          6 Voinţa Șuțești 10 1 0 9 17-43 16p

      Play-Out:

        Ultima etapă, a 10-a (7 iunie 2017):

          Voinţa Vișani – Pandurii Tudor Vladimirescu = 3-0
          Gloria Movila Miresii – Dacia Unirea Brăila II = 3-0
          Dunărea Tichilești a stat.

      Clasament final Play-Out

          1 Pandurii Tudor Vladimirescu 8 6 0 2 25-18 24p
          2 Dunărea Tichilești 8 4 1 3 24-22 23p
          3 Voinţa Vișani 8 3 1 4 20-21 22p
          4 Gloria Movila Miresii 8 3 0 5 15-21 19p
          5 Dacia Unirea Brăila II 8 3 0 5 20-22 17p

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 22-a (22-23 aprilie 2017):

          C.S. Făurei – Dunărea Tichileşti = 5-0
          Victoria Traian – Voinţa Șuțești = 9-1
          Gloria Movila Miresii – Victoria Cazaşu = 2-4
          Viitorul Ianca a stat.

      Clasamentul final al Sezonului regulat

          1 C.S. Făurei 20 19 1 0 106-14 58p
          2 Victoria Traian 20 16 2 2 70-24 50p
          3 Victoria Cazaşu 20 10 4 6 64-52 34p
          4 Viitorul Ianca 20 10 2 8 47-37 32p
          5 Viitorul Însurăţei 20 8 3 9 56-49 27p
          6 Voinţa Șuțești 20 7 4 9 43-47 25p
          7 Voinţa Vișani 20 7 3 10 29-52 24p
          8 Gloria Movila Miresii 20 5 5 10 30-63 20p
          9 Dunărea Tichileşti 20 6 1 13 39-68 19p
          10 Dacia Unirea II Brăila 20 4 3 13 27-65 15p
          11 Pandurii Tudor Vladimirescu 20 3 2 15 29-69 11p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Brăila: Prima etapă a avut loc în 13 august 2016.

      Sferturi (10 mai 2017):

        Victoria Traian – Gloria Movila Miresii = 7-0
        Tricolorul Lanurile (Liga a V-a) – Pandurii Tudor Vladimirescu = 5-8
        Viitorul Ianca – Victoria Cazaşu = 3-0
        Viitorul Însurăţei – C.S. Făurei = 1-2

      Semifinale (31 mai/1 iunie 2017):

        Pandurii Tudor Vladimirescu – Viitorul Ianca = 1-2
        C.S. Făurei – Victoria Traian = 3-0

      Finala (10 iunie 2017, Ianca, stad. Ştefan Vrăbioru):

        Viitorul Ianca – C.S. Făurei = 3-2


Liga a IV-a BUCUREŞTI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Progresul Bucureşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-2 1-4 (tur-retur) de Arsenal Malu (Liga a IV-a Giurgiu) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu două mai multe faţă de sezonul trecut. Primele patru echipe în clasamentul sezonului regulat se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 2-4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Unirea Tricolor, V.K. Soccer şi L.S.M.
        Au promovat: Progresul 2005 şi A.S. Olimpic (primele două locuri din Liga a V-a).
        Au fost primite în Liga a IV-a: A.S. Tricolor, Progresul Spartac 1944 şi Regal Sport Club Ferdinand I.

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 3-a (6 iunie 2017):

          Progresul Spartac 1944 – Progresul Bucureşti = 2-1
          A.S. Termo – Regal Sport Club Ferdinand I = 1-2

      Clasament final Play-Off

          1 Progresul Spartac 1944 3 3 0 0 5-1 12p
          2 Progresul Bucureşti 3 2 0 1 5-2 7p
          3 Regal Sport Club Ferdinand I 3 1 0 2 2-3 5p
          4 A.S. Termo 3 0 0 3 1-7 0p

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 30-a (24-26 mai 2017):

          C.S. Electrica – Regal Sport Club Ferdinand I = 0-4
          Progresul Bucureşti – A.S. Romprim = 8-1
          Progresul Spartac 1944 – A.S. Electroaparataj (oaspeţii s-au retras)

      Clasamentul final al Sezonului regulat

          1 Progresul Spartac 1944 28 26 2 0 171-22 80p
          2 Regal Sport Club Ferdinand I 28 19 5 4 102-29 62p
          3 Progresul Bucureşti 28 20 2 6 91-36 62p
          4 A.S. Termo 28 18 6 4 91-29 60p
          5 Sportul Studenţesc 28 19 3 6 79-41 60p
          6 A.S. Olimpic 28 15 2 11 83-63 47
          7 A.S. Tricolor 28 13 3 13 66-85 41p
          8 Metaloglobus II Bucureşti 28 10 3 14 51-57 33p
          9 Comprest Gim 28 8 6 14 56-63 30p
          10 Progresul 2005 28 9 2 17 66-110 29p
          11 A.S. Electroaparataj * 28 9 0 19 41-60 27p
          12 Venus 1914 28 8 3 17 55-95 27p
          13 C.S. Victoria 28 7 4 17 46-117 25p
          14 C.S. Electrica 28 3 5 20 31-103 14p
          15 A.S. Romprim 28 1 3 24 31-152 6p

          * A.S. Electroaparataj s-a retras în retur.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Bucureşti:

      Sferturi(7 decembrie 2016 – 4 martie 2017):

        F.C. Asalt (Liga a V-a) – A.S. Electroaparataj = 1-0
        Progresul Bucureşti – A.S. Termo = 0-1

      Semifinale(3 mai 2017):

        F.C. Asalt (Liga a V-a) – A.S. Termo
        Regal Sport Club Ferdinand I – Progresul Spartac 1944


Liga a IV-a BUZĂU

    Campionat:

      Liga a IV-a: Petrolul Berca este campioana sezonului 2015-2016. Echipa din Berca nu s-a înscris în Liga a III-a din motive financiare, deşi a obţinut promovarea după ce a învins cu 4-2 0-1 (tur-retur) echipa Nemere Ghelinţa (Liga a IV-a Covasna) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, la fel ca în sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 3-4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Voinţa Lunca (ultimul loc în sezonul trecut). A.S. Săgeata şi Carpaţi Nehoiu nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Montana Pătârlagele (primul loc în Seria I a Ligii a V-a) şi Team Săgeata, Tricolorul Gălbinaşi (primele două locuri în Seria a II-a a Ligii a V-a).

      Ultima etapă, a 30-a (10 iunie 2017):

        Metalul Buzău – Şoimii Siriu = 13-0
        Team Săgeata – Victoria Boboc = 3-0
        Petrolul Berca – Gloria Vadu-Paşii = 3-0 (oaspeţii s-au retras)

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 Metalul Buzău 30 29 1 0 164-13 88p
        2 Team Săgeata 30 27 0 3 127-25 81p
        3 Petrolul Berca * 30 22 2 6 94-49 65p
        4 Voinţa Lanurile 30 20 4 6 104-36 64p
        5 Avântul Spartac Zărneşti 30 20 2 8 105-49 62p
        6 Montana Pătârlagele 30 15 5 10 68-60 50p
        7 Recolta Sălcioara 30 13 5 12 88-68 44p
        8 Tricolorul Gălbinaşi 30 13 2 15 61-74 41p
        9 Înfrăţirea Joiţa 30 12 3 15 44-60 39p
        10 Diadema Gheraseni 30 11 3 16 51-83 36p
        11 Viitorul 08 Verneşti 30 10 2 18 64-91 32p
        12 Victoria Boboc 30 10 1 19 55-81 31p
        13 Şoimii Siriu 30 8 3 19 60-127 27p
        14 Locomotiva Buzău 30 7 3 20 55-112 24p
        15 Gloria Vadu-Paşii * 30 4 0 26 26-125 12p
        16 Şoimii Costeşti * 30 1 0 29 13-126 3p

        * Gloria Vadu-Paşii şi Şoimii Costeşti s-au retras în pauza de iarnă.
        * Petrolul Berca a fost penalizată cu 3 puncte.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Buzău: Prima etapă a avut loc în 4 septembrie 2016.

      Sferturi(10 mai 2017):

        Victoria Grebanu (Liga a VI-a) – Montana Pătârlagele = 2-1
        F.C. Buzău (Liga a V-a) – Victoria Boboc = 5-3
        Viitorul Rusetu (Liga a V-a) – Petrolul Berca = 1-8
        Glodeanu Siliștea (Liga a VI-a) – Voinţa Lanurile = 1-6

      Semifinale(31 mai 2017):

        Victoria Grebanu (Liga a VI-a) – F.C. Buzău (Liga a V-a) = 0-5
        Voinţa Lanurile – Petrolul Berca = 4-0

      Finala(15 iunie 2017, Buzău, stad. Gloria):

        F.C. Buzău (Liga a V-a) – Voinţa Lanurile = 3-2 (după prelungiri)


Liga a IV-a CĂLĂRAŞI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Venus Independenţa este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 4-3 0-2 (tur-retur) de Axiopolis Cernavodă (Liga a IV-a Constanţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: A.S. Belciugatele s-a retras în timpul desfăşurării campionatului trecut. Victoria Dragoș Vodă nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Dinamo Sărulești (primul loc din Liga a V-a, seria A) și Spicul Vâlcelele (primul loc din Liga a V-a, seria B).

      Ultima etapă, a 30-a (3 iunie 2017):

        Spicul Roseți – Agricola Borcea = 0-3
        Dinamo Sărulești – Venus Independența = 3-4
        Unirea Mânăstirea – Dunărea Ciocănești = 1-1

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 Agricola Borcea 30 27 1 2 131-33 82p
        2 Venus Independența 30 25 3 2 143-31 78p
        3 Dunărea Ciocănești 30 23 4 3 132-29 73p
        4 Victoria Chirnogi 30 22 3 5 121-45 69p
        5 Unirea Mânăstirea 30 18 2 10 94-56 56p
        6 Spicul Roseţi 30 17 2 11 111-61 53p
        7 Spicul Vâlcelele 30 14 4 12 70-60 46p
        8 Dunărea Grădiștea 30 11 6 13 59-55 39p
        9 Victoria Lehliu 30 11 6 13 57-53 39p
        10 Unirea Dragalina 30 10 2 18 49-98 32p
        11 Progresul Fundulea 30 8 5 17 48-84 29p
        12 Viitorul Curcani 30 8 3 19 55-143 27p
        13 Steaua Radovanu 30 7 3 20 59-117 24p
        14 Dinamo Sărulești 30 7 4 22 45-122 22p
        15 Rapid Ulmeni 30 5 2 23 51-134 17p
        16 Conpet Ștefan Cel Mare 30 3 1 26 36-140 10p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Călăraşi: Prima etapă a avut loc în 4 septembrie 2016.

      Sferturi (22 martie 2017):

        Unirea Dragalina – Venus Independența = 0-4
        Spicul Vâlcelele – Agricola Borcea = 0-3
        Viitorul Curcani – Victoria Chirnogi = 0-10
        Progresul Fundulea – Dunărea Ciocănești = 2-4

      Semifinale (19 aprilie – 10 mai 2017, tur-retur):

        Dunărea Ciocănești – Victoria Chirnogi = 1-1 2-4
        Agricola Borcea – Venus Independența = 2-3 3-2 (9-8 după pen.)

      Finala (10 iunie 2017, Independența):

        Agricola Borcea – Victoria Chirnogi = 4-0


Liga a IV-a CONSTANŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Axiopolis Cernavodă este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 3-4 3-0 (tur-retur) echipa Venus Independenţa (Liga a IV-a Călăraşi) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Victoria Cumpăna (ultimul loc în sezonul trecut). Dunărea Ostrov nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: C.S. Năvodari (primul loc în Liga a V-a, seria Nord)
        Au fost primite în Liga a IV-a: Gloria Albeşti (locul al 3-lea în Liga a V-a, seria Nord) şi Suporter Spirit Club Farul Constanţa (echipă nou-înfiinţată).

      Ultima etapă, a 34-a (3 iunie 2017):

        S.S.C. Farul Constanţa – CSO Ovidiu = 5-1
        C.S. Eforie – Viitorul Fântânele = 4-2
        C.S. Năvodari – C.S. Agigea = 1-1

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 S.S.C. Farul Constanţa 34 32 1 1 135-14 97p
        2 Viitorul Fântânele 34 25 5 4 125-40 80p
        3 C.S. Năvodari 34 23 5 6 117-39 74p
        4 C.S. Agigea 34 22 2 10 100-67 68p
        5 C.S. Eforie 34 19 3 12 87-62 60p
        6 Gloria Băneasa 34 19 2 13 90-82 59p
        7 Gloria Albeşti 33 16 3 14 81-63 51p
        8 Victoria Mihai Viteazul 34 14 8 12 91-76 50p
        9 Sparta Techirghiol 34 16 2 16 85-94 50p
        10 C.S.O. Ovidiu 33 14 3 16 78-84 45p
        11 Stiinţa Poarta Albă 34 13 3 18 73-92 42p
        12 C.S. Mihail Kogălniceanu 34 11 4 19 59-92 37p
        13 Farul Tuzla 34 11 4 19 47-89 37p
        14 Portul Constanţa 34 10 3 21 48-83 33p
        15 Avântul Comana 34 8 5 21 56-117 29p
        16 Unirea Topraisar 34 7 6 21 48-87 27p
        17 Voinţa Valu lui Traian 34 7 2 25 61-130 23p
        18 C.F.R. Constanţa 34 7 1 26 47-117 22p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Constanţa: Prima etapă a avut loc în 16-17 mai 2017.

      Sferturi (6-7 iunie 2017):

        Sparta Techirghiol – Gloria Băneasa = 4-3
        S.S.C. Farul Constanţa – C.S. Năvodari = 1-0 (după prelungiri)
        Săgeata Stejaru – Viitorul Fântânele = 1-8
        C.S. Eforie – C.S. Agigea = 6-0

      Semifinale (10/27 iunie 2017):

        Sparta Techirghiol – C.S. Eforie = 2-4
        Viitorul Fântânele – S.S.C. Farul Constanţa


Liga a IV-a DÂMBOVIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Flacăra Moreni este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-2 3-0 (tur-retur) echipa Voinţa 2010 Crevedia (Liga a IV-a Ilfov) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 18 echipe. Prima etapă s-a disputat în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Bradul Moroeni, Unirea Cobia şi Săgeata Găeşti (ultimele trei locuri din Liga a IV-a).
        Au promovat: câştigătoarele celor patru serii ale ligii a V-a: Flacăra Zăvoiu (Seria Vest), Viitorul I.L. Caragiale (Seria Nord), Spic de Grâu Ghimpaţi (Seria Sud) şi Gaz Metan Finta (Seria Est).

      Ultima etapă, a 34-a (6 iunie 2017):

        Viitorul I.L. Caragiale – Dentas Tărtăşeşti = 0-5
        Recolta Gura Şuţii – Gloria Gaz Metan Corneşti = 0-8
        Progresul Mătăsaru – Voinţa Pierşinari = 5-7

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 Dentas Tărtăşeşti 30 24 5 1 127-24 77p
        2 Gloria Gaz Metan Corneşti 30 24 1 5 154-39 73p
        3 Recolta Gura Şuţii 30 23 2 5 102-44 71p
        4 Voinţa Pierşinari 30 19 4 7 116-75 61p
        5 F.C. Brezoaele 30 15 6 9 104-73 51p
        6 Bradul Moroeni 30 14 8 8 68-46 50p
        7 Unirea Ungureni 30 16 1 13 74-70 49p
        8 Petrolul Târgovişte 30 12 4 14 59-70 40p
        9 Viitorul I.L. Caragiale 30 10 4 16 55-100 34p
        10 Atletic Fieni 30 9 6 15 87-79 33p
        11 Luceafărul Dragomireşti 30 8 3 19 68-84 27p
        12 Progresul Mătăsaru 30 8 3 19 59-103 27p
        13 Flacăra Zăvoiu 30 7 4 19 54-124 25p
        14 Spic de Grâu Ghimpaţi 30 7 3 20 50-120 24p
        15 PAS Pucioasa 30 6 5 19 48-85 23p
        16 C.S. Petreşti * 30 6 5 19 56-144 22p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Dâmboviţa: Prima etapă a avut loc în 4 decembrie 2016.

      Sferturi (10 mai 2017):

        Libertatea II Urziceanca (Liga a VI-a) – Flacăra Zăvoiu = 4-1
        F.C. Aninoasa II (Liga a VI-a) – Recolta Gura Şuţii = 1-0
        Dentas II Tărtăşeşti (Liga a VI-a) – Unirea Colibaşi (Liga a V-a) = 2-4
        F.C.M. Târgovişte (Liga a VI-a) – Gloria Gaz Metan Corneşti = 2-9

      Semifinale (31 mai 2017):

        Libertatea II Urziceanca (Liga a VI-a) – Unirea Colibaşi (Liga a V-a) = 2-2 (3-5 după pen.)
        F.C. Aninoasa II (Liga a VI-a) – Gloria Gaz Metan Corneşti = 0-2

      Finala (17 iunie 2017, Șotânga):

        Gloria Gaz Metan Corneşti – Unirea Colibaşi (Liga a V-a) = 7-4


Liga a IV-a DOLJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Tractorul Cetate este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-4 3-1 (tur-retur) de C.S. Şirineasa (Liga a IV-a Vâlcea) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 12 echipe. Se va juca în sistem Sezon regulat și Play-Off (locurile 1-6)/Play-Out (locurile 7-12), unde echipele vor intra cu punctele înjumătăţite. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Dunărea Bistreţ şi Sic Pan Unirea nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au fost primite în Liga a IV-a: Arena Bulls Preajba şi Ajax Dobroteşti.

      Play-Off:

        Ultima etapă, a 10-a (10 iunie 2017):

          Tractorul Cetate – Viitorul Cârcea = 4-1
          Progresul Segarcea – Ştiinţa Danubius Bechet = 2-3
          Metropolitan Işalniţa – Recolta Ostroveni = 5-2

      Clasament final Play-Off

          1 Tractorul Cetate 10 9 1 0 38-11 54p
          2 Viitorul Cârcea 10 8 0 2 28-15 53p
          3 Ştiinţa Danubius Bechet 10 5 0 5 27-27 38p
          4 Metropolitan Işalniţa 10 3 2 5 17-23 36p
          5 Progresul Segarcea 10 1 4 5 15-19 33p
          6 Recolta Ostroveni 10 0 1 9 13-43 16p

      Play-Out:

        Ultima etapă, a 10-a (10-11 iunie 2017):

          Ajax Dobroteşti – Ştiinţa Malu Mare = 5-2
          Unirea Leamna – Dunărea Calafat = 0-10

      Clasament final Play-Out

          1 Dunărea Calafat 8 8 0 0 58-0 36p
          2 Unirea Leamna 8 4 1 3 16-24 23p
          3 Ajax Dobroteşti 8 4 0 4 20-12 22p
          4 Arena Bulls Preajba 8 2 0 6 8-29 13p
          5 Ştiinţa Malu Mare 8 1 1 6 14-51 10p

      Sezonul regulat:

        Ultima etapă, a 22-a (8 aprilie 2017):

          Viitorul Cârcea – Ştiinţa Malu Mare = 22-0
          Tractorul Cetate – Metropolitan Işalniţa = 2-1
          Progresul Segarcea – Luceafărul Craiova = 3-0

      Clasamentul final al Sezonului regulat

          1 Viitorul Cârcea 22 19 1 2 116-22 58p
          2 Tractorul Cetate 22 16 4 2 94-33 52p
          3 Progresul Segarcea 22 16 3 3 82-31 51p
          4 Metropolitan Işalniţa 22 16 2 4 75-23 50p
          5 Ştiinţa Danubius Bechet 22 14 3 5 81-32 45p
          6 Recolta Ostroveni 22 9 3 10 40-64 30p
          7 Dunărea Calafat 22 7 2 13 48-64 23p
          8 Unirea Leamna 22 5 4 13 32-68 19p
          9 Ajax Dobroteşti 22 6 1 15 36-74 19p
          10 Arena Bulls Preajba 22 3 4 15 31-81 13p
          11 Ştiinţa Malu Mare 22 3 2 17 23-122 11p
          12 Luceafărul Craiova 22 3 1 18 20-64 10p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Dolj: Prima etapă s-a disputat în 27 noiembrie 2016.

      Sferturi(10 mai 2017):

        C.S. Sopot (Liga a V-a) – Progresul Segarcea = 5-4
        Ştiinţa Danubius Bechet – Tractorul Cetate = 6-1
        Ajax Dobroteşti – Dunărea Calafat = 2-4
        Metropolitan Işalniţa – Viitorul Cârcea = 5-0

      Semifinale(24/31 mai – 31 mai/7 iunie 2017, tur-retur):

        Metropolitan Işalniţa – C.S. Sopot (Liga a V-a) = 3-1 6-2
        Ştiinţa Danubius Bechet – Dunărea Calafat = 3-4 0-6

      Finala(16 iunie 2017, Băileşti, stad. Tineretului):

        Dunărea Calafat – Metropolitan Işalniţa = 2-1


Liga a IV-a GIURGIU

    Campionat:

      Liga a IV-a: Arsenal Malu este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-0 4-1 (tur-retur) pe Progresul Bucureşti (Liga a IV-a Bucureşti) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 29 echipe, cu una mai multe faţă de sezonul anterior, care sunt împărţite în două serii, una de 14 echipe şi una de 15. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 3 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Seria Sud: Arsenal Malu, Argeşul Hotarele şi Real Vărăşti nu s-au mai înscris în Liga a IV-a. A promovat: Giganţii Vărăşti (primul loc din Liga a V-a Seria Sud). Au fost primite: Unirea Frăteşti şi F.C. Adunaţii Copăceni.
        Seria Nord: A.S. Buturugeni nu s-a mai înscris în Liga a IV-a. Au promovat: Unirea Vânători şi F.C. Bolintin Deal (primele două locuri din Liga a V-a Seria Nord).

      Play-Off:

        Finala(10 iunie 2017):

          Dunărea Giurgiu – A.S. Mihai Bravu = 2-0

        Semifinale(6-7 iunie 2017):

          A.S. Mihai Bravu – Unirea Vânători = 4-0
          Petrolul Roata – Dunărea Giurgiu = 1-2

      Seria Nord:

        Ultima etapă, a 30-a (27 mai 2017):

          Petrolul Roata – Viitorul Tântava = 3-1
          Argeşul 2009 Mihăileşti – Voinţa Toporu = 2-2
          Unirea Vânători – Voinţa Podişor = 8-0

      Clasamentul final al Seriei Nord

          1 Petrolul Roata 28 22 3 3 103-31 69p
          2 Voinţa Toporu 28 20 5 3 102-49 65p
          3 Unirea Vânători 28 19 4 5 90-33 61p
          4 Avântul Floreşti 28 16 3 9 75-51 51p
          5 Lucefărul Trestieni 28 13 4 11 80-72 43p
          6 F.C. Bolintin Deal 28 13 3 12 75-73 42p
          7 F.C. Bolintin Malu Spart 28 11 9 8 64-63 42p
          8 Silver Inter Zorile 28 10 4 14 67-76 34p
          9 Zmeii Ogrezeni 28 8 5 15 56-60 29p
          10 Unirea Joiţa * 28 10 5 13 59-69 29p
          11 Voinţa Podişor * 28 9 3 16 69-108 28p
          12 Viitorul Tântava 28 8 2 18 72-90 26p
          13 Argeşul 2009 Mihăileşti * 28 7 5 16 56-80 24p
          14 Olimpia Mârşa * 28 7 3 18 43-95 22p
          15 A.S. Singureni * 28 6 4 18 46-107 20p

          Unirea Joiţa a fost penalizată cu 6 puncte.
          Voinţa Podişor, Argeşul 2009 Mihăileşti, Olimpia Mârşa şi A.S. Singureni au fost penalizate cu 2 puncte.

      Seria Sud:

        Ultima etapă, a 26-a (27 mai 2017):

          A.S. Prundu – Dunărea Oinacu = 3-1
          F.C. Adunaţii Copăceni – Dunărea Giurgiu = 0-0
          Giganţii Vărăşti – Unirea Izvoarele = 4-7

      Clasamentul final al Seriei Sud

          1 A.S. Mihai Bravu 26 25 1 0 155-28 76p
          2 Dunărea Giurgiu 26 22 3 1 144-13 69p
          3 Dunărea Oinacu 26 17 3 6 55-30 54p
          4 Unirea Izvoarele 26 14 2 10 69-42 44p
          5 Real Colibaşi 26 13 0 13 81-78 39p
          6 Giganţii Vărăşti 26 12 2 12 91-76 38p
          7 Voinţa Slobozia 26 12 2 12 53-68 38p
          8 F.C. Adunaţii Copăceni 26 10 4 12 63-89 34p
          9 Spicul Izvoru * 26 9 2 15 51-68 27p
          10 Progresul Valea Dragului * 26 9 2 15 57-83 27p
          11 Viitorul Vedea 26 7 3 15 50-91 24p
          12 A.S. Prundu * 26 6 5 15 59-103 23p
          13 Unirea Frăteşti 26 6 2 18 41-117 20p
          14 Mihai Viteazu Călugăreni 26 4 1 21 35-118 13p

          Spicul Izvoru, Progresul Valea Dragului şi A.S. Prundu au fost penalizate cu 2 puncte.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Giurgiu: Prima etapă s-a disputat în 28 septembrie 2016.

      Sferturi(12 aprilie 2017):

        A.C.S. Pro Giurgiu (Liga a V-a) – Voinţa Slobozia = 4-2
        A.S. Mihai Bravu – Dunărea Giurgiu = 4-3 (după pen.)
        F.C. Bolintin Deal – Zmeii Ogrezeni = 7-6 (după pen.)
        Luceafărul Trestieni – Unirea Joiţa = 3-4 (după pen.)

      Semifinale(26 aprilie 2017):

        A.C.S. Pro Giurgiu (Liga a V-a) – A.S. Mihai Bravu = 1-2
        F.C. Bolintin Deal – Unirea Joiţa = 4-0

      Finala(3 iunie 2017):

        A.S. Mihai Bravu – F.C. Bolintin Deal = 7-3


Liga a IV-a GORJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Gilortul Târgu Cărbuneşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-0 5-1 (tur-retur) de F.C. Hermannstadt Sibiu (Liga a IV-a Sibiu) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu una mai puţin faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Știința Godinești și Avântul Bărbătești nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        A fost primită în Liga a IV-a: C.S. Novaci.

      Ultima etapă, a 30-a (4 iunie 2017):

        Internaţional Băleşti – Parângul Bumbești-Jiu = 7-1
        Ştiinţa Turceni – Jiul Rovinari 2016 = 3-1
        Gilortul Târgu Cărbunești – A.S. Stejari = 5-3

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 Internaţional Băleşti 30 27 3 0 122-13 84p
        2 Ştiinţa Turceni 30 25 2 3 101-28 77p
        3 Gilortul Târgu Cărbunești 30 24 3 3 99-33 75p
        4 Petrolul Ţicleni 30 16 6 8 73-61 54p
        5 Petrolul Bustuchin 30 15 7 8 77-57 52p
        6 Parângul Bumbești-Jiu 30 14 6 10 68-65 48p
        7 Vulturii Fărcășești 30 12 6 12 77-77 42p
        8 Știința Hurezani 30 11 5 14 57-77 38p
        9 Energetica Tismana 30 10 6 14 56-53 36p
        10 Minerul II Mătăsari 30 11 3 16 45-60 36p
        11 C.S. Novaci 30 10 3 17 48-74 33p
        12 Unirea Crușeț 30 8 5 17 66-74 29p
        13 Jiul Rovinari 2016 30 5 9 16 38-71 24p
        14 A.S. Stejari 30 6 3 21 47-73 21p
        15 Petrolul Stoina 30 6 3 21 35-109 21p
        16 Viitorul Negomir 30 3 4 23 36-120 13p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Gorj: Prima etapă a avut loc în 21 septembrie 2016.

      Sferturi (26 aprilie 2017):

        Viitorul Negomir – Vulturii Fărcășești = 3-5
        Ştiinţa Turceni – Internaţional Băleşti = 2-0
        Flacăra Roșia de Amaradia (Liga a V-a) – Viitorul Plopșoru (Liga a V-a) = 1-4
        Triumful Borăscu (Liga a V-a) – Gilortul Târgu Cărbunești = 1-2

      Semifinale (17/18 mai – 31 mai/1 iunie 2017, tur-retur):

        Gilortul Târgu Cărbunești – Viitorul Plopșoru (Liga a V-a) = 6-2 5-1
        Ştiinţa Turceni – Vulturii Fărcășești = 3-0 4-1

      Finala (11 iunie 2017, Ţicleni, stad. Petrolul):

        Ştiinţa Turceni – Gilortul Târgu Cărbunești = 2-1


Liga a IV-a IALOMIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Andrias Andrăşeşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-3 1-1 (tur-retur) de echipa F.C.M. Alexandria (Liga a IV-a Teleorman) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Voinţa Reviga (ultimul loc în sezonul trecut) şi Olimpia Răduleşti (care s-a retras în retur). C.S. Amara nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Bărăganul Ciulniţa (primul loc în seria 1 a Ligii a V-a), Secunda Adâncata şi Voinţa Maia (primele două locuri în seria a 2-a a Ligii a V-a).

      Ultima etapă, a 30-a (10 iunie 2017):

        F.C. Traian – C.S. Amara = 1-4
        Fulgerul Fierbinţi – Recolta Gheorghe Doja = 0-3 (gazdele s-au retras)
        Secunda Adâncata – Rapid Feteşti = 6-2

    Clasamentul final al sezonului 2016-2017

        1 C.S. Amara 30 25 3 2 94-28 78p
        2 Recolta Gheorghe Doja 30 22 3 5 103-46 69p
        3 Rapid Feteşti 30 20 3 7 94-51 63p
        4 Victoria Munteni Buzău 30 20 2 8 85-45 62p
        5 Abatorul Slobozia 30 17 4 9 74-55 55p
        6 Unirea Ion Roată 30 14 2 14 84-73 44p
        7 Bărăganul Ciulniţa 30 14 1 15 75-75 43p
        8 Victoria Ţăndărei 30 11 8 11 67-56 41p
        9 Recolta 2008 Gheorghe Lazăr 30 12 2 16 74-71 38p
        10 Viitorul Axintele 30 12 2 16 66-73 38p
        11 Spicul Colilia 30 11 5 4 74-82 38p
        12 Secunda Adâncata 30 12 1 17 66-81 37p
        13 Recolta Bărcăneşti 30 11 3 16 52-70 36p
        14 Voinţa Maia 30 9 5 16 67-92 32p
        15 F.C. Traian 30 5 1 24 52-142 16p
        16 Fulgerul Fierbinţi * 30 1 3 26 18-105 6p

        * Fulgerul Fierbinţi s-a retras în retur.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Ialomiţa: Prima etapă a avut loc în 27 noiembrie 2016.

      Sferturi (3 mai 2017):

        Bărăganul Ciulniţa – Voinţa Maia = 4-3 (după prelungiri)
        Recolta 2008 Gheorghe Lazăr – C.S. Amara = 2-3 (după prelungiri)
        Unirea ’04 Slobozia (Liga a V-a) – F.C. Urziceni (Liga a V-a) = 2-0
        Recolta Bărcăneşti – Abatorul Slobozia = 2-1

      Semifinale (17-24 mai 2017, tur-retur):

        Recolta Bărcăneşti – Bărăganul Ciulniţa = 3-1 4-1
        C.S. Amara – Unirea ’04 Slobozia (Liga a V-a) = 2-0 2-5

      Finala (18 iunie 2017, Slobozia, stad. Municipal):

        Unirea ’04 Slobozia (Liga a V-a) – Bărăganul Ciulniţa = 3-2


Liga a IV-a ILFOV

    Campionat:

      Liga a IV-a: Voinţa 2010 Crevedia este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 2-2 0-3 (tur-retur) de Flacăra Moreni (Liga a IV-a Dâmboviţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 28 echipe, cu trei mai multe faţă de sezonul anterior, care sunt împărţite în două serii de 14 echipe. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 10 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Seria 1: C.S. Cornetu şi
        C.S. Corbeanca s-au mutat în Seria a 2-a. Au fost primite: Sportul Ciorogârla (din Seria a 2-a), Metal Plast Jilava şi F.C. 1 Decembrie.
        Seria a 2-a: Fulgerul Cernica şi C.S. Ştefăneşti II nu s-au mai înscris în Liga a IV-a, iar Sportul Ciorogârla s-a mutat în Seria 1. Au fost primite: C.S. Cornetu şi C.S. Corbeanca (din Seria 1), Codrii Vlăsiei Moara Vlăsiei şi Voinţa II Crevedia.

      Finala(7-11 iunie 2017, tur-retur):

        C.S.O. Bragadiru – Voinţa II Crevedia = 2-4 1-4

      Sezonul regulat

        Seria 1:

          Ultima etapă, a 26-a(3 iunie 2017):

            A.C.S. Voinţa Buftea – Metal Plast Jilava = 6-1
            F.C. Voluntari III – Sportul Ciorogârla = 3-0
            C.S.O. Bragadiru a stat.

        Clasamentul final al Seriei 1

            1 C.S.O. Bragadiru 24 20 0 4 96-23 60p
            2 A.C.S. Voinţa Buftea 24 19 0 5 90-39 57
            3 F.C. Voluntari III 24 14 3 7 52-39 45
            4 Athletico Floreasca 24 13 3 8 68-50 42p
            5 Viitorul Domneşti 24 12 4 8 62-60 40p
            6 Sportul Ciorogârla 24 9 4 11 51-74 31p
            7 A.C.S. Periş 24 8 2 14 51-67 26p
            8 C.S. Dărăşti 23 6 4 13 47-93 22p
            9 F.C. 1 Decembrie 23 6 3 14 37-85 21p
            10 Metal Plast Jilava 24 5 4 15 47-97 19p
            11 Voinţa Crevedia 24 5 0 17 24-57 15p

            A.S.C. Măgurele s-a retras în tur, iar F.C. Chitila şi A.S. Glina s-au retras în pauza de iarnă.

        Seria a 2-a:

          Ultima etapă, a 26-a (3 iunie 2017):

            Gloria Buriaş – Voinţa II Crevedia = 3-2
            Pescăruşul Grădiştea – Viitorul Petrăchioaia = 2-1
            Viitorul Dragomireşti Vale – C.S. Cornetu = 5-1

        Clasamentul final al Seriei a 2-a

            1 Voinţa II Crevedia 26 24 0 2 147-26 72p
            2 Viitorul Dragomireşti Vale 26 19 2 5 95-34 59p
            3 Pescăruşul Grădiştea 26 18 2 6 107-47 56p
            4 C.S. Cornetu 26 15 1 10 69-57 46p
            5 Viitorul Petrăchioaia 26 15 0 11 75-47 45p
            6 Speranţa Săbăreni 26 13 3 10 74-71 42p
            7 Victoria Ţinganu 26 12 5 9 76-70 41p
            8 C.S. Corbeanca 26 11 2 13 56-73 35p
            9 Gloria Izlaz 26 10 5 11 57-79 35p
            10 Vulturii Pasărea 26 10 1 15 51-78 31p
            11 Viitorul Berceni 26 8 2 16 54-87 26p
            12 Gloria Buriaş 26 7 0 19 53-131 21p
            13 Viitorul Găneasa 26 4 1 21 50-107 13p
            14 Codrii Vlăsiei Moara Vlăsiei * 26 3 2 21 32-89 11p

            * Codrii Vlăsiei Moara Vlăsiei s-a retras în pauza de iarnă.

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Ilfov: Prima etapă a avut loc în 12-13 octombrie 2016.

      Sferturi (16 noiembrie 2016):

        A.S. Glina – Pescăruşul Grădiştea = 6-1
        C.S.O. Bragadiru – Voinţa II Crevedia = 3-2
        C.S. Dărăşti – A.C.S. de Sănătate Buftea = 0-6
        Sportul Ciorogârla – F.C. Chitila = 2-1

      Semifinale :

        Sportul Ciorogârla – C.S.O. Bragadiru = 0-6
        A.C.S. de Sănătate Buftea – A.S. Glina = 3-0 (neprezentare)

      Finala (2 iunie 2017, Berceni):

        C.S.O. Bragadiru – A.C.S. de Sănătate Buftea = 3-1


    Liga a IV-a MEHEDINŢI

      Campionat:

        Liga a IV-a: Pandurii Cerneţi este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-6 0-3 (neprezentare), tur-retur de echipa C.S.M. Şcolar Reşiţa (Liga a IV-a Caraş-Severin) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
        Participă 8 echipe, la fel ca în sezonul anterior, care joacă în sistem sezon regulat/play-off+play-out (primele patru echipe se califică în play-off, celelalte patru în play-out). Prima etapă s-a disputat în 10 septembrie 2016.
        Modificări în sezonul 2016-2017:

          Nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Pandurii Cerneţi, Coşuştea Căzăneşti şi Dunărea Gruia.
          Au fost primite în Liga a IV-a Dunărea Pristol şi două echipe nou-înfiinţate: Dierna Orşova 2016 şi C.S. Drobeta Turnu Severin.

        Play-Off:

          Ultima etapă, a 6-a (13 mai 2017):

            C.S. Strehaia – C.S. Drobeta Turnu Severin = 2-1
            Viitorul Şimian – Dierna Orşova 2016 = 4-0

        Clasament final Play-Off

            1 C.S. Strehaia 6 4 0 2 11-6 25p
            2 Viitorul Şimian 6 2 1 3 7-8 25p
            3 C.S. Drobeta Turnu Severin 6 2 1 3 8-8 20p
            4 Dierna Orşova 2016 6 3 0 3 7-11 19p

        Play-Out:

          Ultima etapă, a 6-a (13 mai 2017):

            Recolta Dănceu – A.S. Corcova = 6-3
            Dunărea Pristol – Viitorul Cujmir = 2-7

        Clasament final Play-Out

            1 Recolta Dănceu 6 5 1 0 23-7 25p
            2 Viitorul Cujmir 6 2 1 3 14-14 16p
            3 A.S. Corcova 6 3 0 3 18-18 11p
            4 Dunărea Pristol 6 1 0 5 6-22 10p

        Sezonul regulat:

          Ultima etapă, a 14-a (25-26 aprilie 2017):

            Viitorul Şimian – C.S. Strehaia = 0-2
            C.S. Drobeta Turnu Severin – Viitorul Cujmir = 0-1
            Dunărea Pristol – Dierna Orşova 2016 = 3-4

        Clasamentul final al Sezonului regulat

            1 Viitorul Şimian 14 12 0 2 42-12 36p
            2 C.S. Drobeta Turnu Severin 14 8 2 4 20-12 26p
            3 C.S. Strehaia 14 8 2 4 27-16 26p
            4 Dierna Orşova 2016 14 6 1 7 25-30 19p
            5 Recolta Dănceu 14 5 3 6 28-26 18p
            6 Viitorul Cujmir 14 5 2 7 18-22 17p
            7 Dunărea Pristol 14 3 5 6 22-34 14p
            8 A.S. Corcova 14 1 1 12 12-42 4p

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Mehedinţi: Prima etapă a avut loc în 20 noiembrie 2016.

          Sferturi (4-5 martie 2017):

            C.S. Strehaia – C.S. Drobeta Turnu Severin = 4-0
            Voinţa Vrata (Liga a V-a) – Viitorul Şimian = 3-5
            Real Vânju Mare – Recolta Dănceu = 3-4 (după prelungiri)
            A.S. Ghiciulescu Hinova (Liga a V-a) – Viitorul Cujmir = 2-3 (după prelungiri)

          Semifinale (20-28 mai 2017, tur-retur):

            Viitorul Şimian – Recolta Dănceu = 3-3 0-3
            C.S. Strehaia – Viitorul Cujmir = 3-1 0-1

          Finala (3 iunie 2017, Drobeta Turnu Severin, stad. Municipal):

            Recolta Dănceu – C.S. Strehaia = 2-0


      Liga a IV-a OLT

        Campionat:

          Liga a IV-a: Recolta Stoicăneşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-1 1-4 (tur-retur) de F.C. Argeş Piteşti 1953 (Liga a IV-a Argeş) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
          Participă 15 echipe, cu trei mai multe faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
          Modificări în sezonul 2016-2017:

            Victoria Dobrun nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
            Au fost primite în Liga a IV-a: Juventus Slatina, C.S.Ş. Slatina, C.S. Romanaţi Caracal şi Olteţul Osica.

          Ultima etapă, a 30-a (4 iunie 2017):

            C.S. Romanaţi Caracal – A.S. Milcov = 2-6
            Oltul Curtişoara – Voinţa Babiciu = 1-2
            Avântul Coteana – Vedea Văleni Nicolae Titulescu = 3-0

        Clasamentul final al sezonului 2016-2017

            1 A.S. Milcov 26 24 0 2 118-22 72p
            2 Voinţa Babiciu 26 21 1 4 86-28 64p
            3 Vedea Văleni N.Titulescu 26 20 1 5 90-39 61p
            4 Juventus Slatina 26 17 2 7 87-42 53p
            5 Vediţa Coloneşti 26 13 4 9 72-53 43p
            6 Viitorul Grădinile 26 13 2 11 56-58 41p
            7 Petrolul Potcoava 26 11 2 13 53-54 35p
            8 Oltul Curtişoara 26 11 1 14 44-63 34p
            9 Avântul Coteana 26 10 3 13 46-49 33p
            10 C.S.S. Slatina 26 9 1 16 58-74 28p
            11 Romanaţi Caracal 26 7 3 16 51-65 24p
            12 F.C. Olt Scorniceşti 26 5 14 17 41-96 19p
            13 Oltetul Osica 26 4 2 20 37-103 14p
            14 Viitorul Rusăneşti 26 2 4 20 18-111 10p

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Olt: Prima etapă a avut loc în 11 mai 2017.

          Sferturi(8-11 iunie 2017):

            Vediţa Coloneşti – Vedea Văleni N.Titulescu = 7-8
            Gloria Bistriţa (Liga a V-a) – Petrolul Potcoava = 3-2
            Viitorul Leoteşti (Liga a V-a) – Voinţa Babiciu = 0-2
            Romanaţi Caracal – A.S. Milcov = 2-5

          Semifinale(14/18 iunie 2017):

            Gloria Bistriţa (Liga a V-a) – A.S. Milcov = 0-3
            Voinţa Babiciu – Vedea Văleni Nicolae Titulescu = 3-2

          Finala(1 iulie 2017, Slatina, stad. 1 Mai):

            Voinţa Babiciu – A.S. Milcov


      Liga a IV-a PRAHOVA

        Campionat:

          Liga a IV-a:C.S. Păuleşti este campioana sezonului 2015-2016. Deşi a învins cu 3-1 2-0 (tur-retur) echipa Euromania Dumbrăveni (Liga a IV-a Vrancea) în barajul de promovare în Liga a III-a disputat la 18-25 iunie 2016, echipa din Păuleşti va continua în acest sezon tot în Liga a IV-a.
          Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
          Modificări în sezonul 2016-2017:

            A retrogradat: Voința Găzarul Surani (ultimul loc în sezonul trecut). Astra II Ciorani şi Progresul Drăgăneşti nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
            Au promovat: Petrolul Băicoi (primul loc în Superliga B Prahova)
            Au fost primite în Liga a IV-a: Petrolul 52 Ploieşti (echipă nou-înfiinţată) şi Măneşti 2013 Coada Izvorului.

          Ultima etapă, a 30-a (3 iunie 2017):

            Măneşti 2013 Coada Izvorului – Petrolul 52 Ploieşti = 0-3
            C.S. Blejoi – Unirea Urlaţi = 3-0 (neprezentare)
            Teleajenul Vălenii de Munte – A.F.C. Băneşti-Urleta = 1-2

        Clasamentul final al sezonului 2016-2017

            1 Petrolul 52 Ploieşti 30 25 5 0 125-11 80p
            2 C.S. Blejoi 30 22 3 5 96-32 69p
            3 A.F.C. Băneşti-Urleta 30 21 3 6 98-30 66p
            4 C.S. Păuleşti 30 17 8 5 104-39 59p
            5 C.S.O. Plopeni 30 15 6 9 84-56 51p
            6 C.S. Cornu 30 15 5 10 62-56 50p
            7 Petrolul Băicoi 30 13 8 9 47-35 47p
            8 Teleajenul Vălenii de Munte 30 12 8 10 58-58 44p
            9 Avântul Măneciu 30 14 1 15 48-67 43p
            10 Măneşti 2013 Coada Izvorului 30 9 8 13 53-85 35p
            11 A.F.C. Brebu 30 9 6 15 54-70 33p
            12 Tricolorul Breaza 30 9 6 15 36-65 33p
            13 C.S. Ceptura 30 10 2 18 69-96 32p
            14 Tufeni Băicoi 30 5 4 21 49-108 19p
            15 Unirea Urlaţi 30 3 2 15 24-107 11p
            16 Unirea Cocorăştii Colţ 30 1 5 24 36-128 8p

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Prahova: Prima etapă a avut loc în 14 august 2016.

          Sferturi (26 aprilie 2017):

            Avântul Măneciu – F.C. Brebu = 2-4
            C.S. Blejoi – A.F.C. Băneşti-Urleta = 3-4
            Măneşti 2013 Coada Izvorului – C.S. Păuleşti = 0-2
            Petrolul 52 Ploieşti – Petrolul Băicoi = 7-0

          Semifinale (31 mai 2017):

            F.C. Brebu – Petrolul 52 Ploieşti = 0-3 (neprezentare)
            A.F.C. Băneşti-Urleta – C.S. Păuleşti = 1-4

          Finala (7 iunie 2017):

            Petrolul 52 Ploieşti – C.S. Păuleşti = 2-0


      Liga a IV-a TELEORMAN

        Campionat:

          Liga a IV-a: F.C.M. Alexandria este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 3-1 1-1 (tur-retur) echipa Andrias Andrăşeşti (Liga a IV-a Ialomiţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
          Participă 15 echipe, cu una mai puţine faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
          Modificări în sezonul 2016-2017:

            A retrogradat: Metalul Frăsinet şi Spicpo Poroschia (ultimele două locuri în sezonul trecut). Dunărea Zimnicea nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
            Au promovat: Tineretul Siliştea şi Ajax Botoroaga (primul loc din cele două serii ale Ligii a V-a). A fost primită în Liga a IV-a: C.S. Drăgăneşti-Vlaşca.

          Ultima etapă, a 30-a (3 iunie 2017):

            Voinţa Saelele – Unirea Brânceni = 3-0 (oaspeţii s-au retras)
            Ajax Botoroaga – Viaţa Nouă Olteni = 0-2
            Metalul Peretu – Rapid Buzescu = 2-2

        Clasamentul final al sezonului 2016-2017

            1 Voinţa Saelele 28 24 4 0 135-12 76p
            2 Viaţa Nouă Olteni 28 18 4 6 91-32 58p
            3 Ajax Botoroaga 28 17 3 8 73-56 54p
            4 Rapid Buzescu 28 15 8 5 86-35 53p
            5 Unirea Ţigăneşti 28 14 7 7 77-47 49p
            6 Avântul Bragadiru 28 14 0 14 76-66 42p
            7 Astra Plosca 28 12 4 12 84-62 40p
            8 A.S.C. Seaca 28 12 4 12 56-53 40p
            9 Unirea Brânceni * 28 13 0 15 63-59 39p
            10 Unirea Petrolul Videle 28 10 3 15 63-59 33p
            11 Metalul Peretu 28 9 2 17 59-74 29p
            12 Tineretul Siliştea 28 8 5 15 53-102 29p
            13 Atletic Orbeasca 28 8 3 17 48-86 27p
            14 C.S. Drăgăneşti-Vlaşca 28 8 1 19 55-105 25p
            15 C.S. Nanov 28 3 2 23 37-174 11p

            * Unirea Brânceni s-a retras în pauza de iarnă.

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Teleorman: Prima etapă a avut loc în 28 septembrie 2016.

          Sferturi (26 aprilie 2017):

            Steaua Spătărei – Astra Plosca = 1-6
            Viaţa Nouă Olteni – Rapid Buzescu = 0-0 (4-5 după pen.)
            Voinţa Saelele – A.S.C. Seaca = 14-0
            Ajax Botoroaga s-a calificat direct în Semifinale.

          Semifinale (24 mai 2017):

            Astra Plosca – Rapid Buzescu = 1-0
            Ajax Botoroaga – Voinţa Saelele = 0-2

          Finala (10 iunie 2017, Plosca):

            Astra Plosca – Voinţa Saelele = 2-2 (4-3 după pen.)


      Liga a IV-a TULCEA

        Campionat:

          Liga a IV-a: Şoimii Topolog este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 2-2 1-4 (tur-retur) de Sportul Chiscani (Liga a IV-a Brăila) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
          Participă 20 echipe, inclusiv cele care au participat sezonul trecut în Liga a V-a (care s-a desfiinţat), împărţite în două serii de 10 echipe.
          Prima etapă s-a disputat în 11 septembrie 2016.

          Play-Off :

            Finala(4 iunie 2017, Tulcea, stad. Delta):

              Pescăruşul Sarichioi – Delta Stars Tulcea = 6-2

            Seria A

              Etapa 1(21 mai 2017):

                Şoimii Topolog – Granitul Babadag = 1-1 (5-4 după pen.)
                Delta Stars Tulcea – Hamangia Baia = 4-1 (după prelungiri)

              Etapa a 2-a(28 mai – 4 iunie 2017, tur-retur):

                Delta Stars Tulcea – Şoimii Topolog = 2-2 3-3

            Seria B

              Etapa 1(19-21 mai 2017):

                Delta Aegyssus Tulcea – Triumf Cerna = 6-2
                Pescăruşul Sarichioi – Racheta Dăeni = 3-0

              Etapa a 2-a(28 mai – 4 iunie 2017, tur-retur):

                Pescăruşul Sarichioi – Delta Aegyssus Tulcea = 3-0 (neprezentare) 1-0

          Sezonul regulat:

            Seria A:

              Ultima etapă a 18-a (14 mai 2017):

                Şoimii Topolog – Luceafărul Slava Cercheză = 4-1
                Hamangia Baia – Delta Stars Tulcea = 2-2
                Laguna Ceamurlia – Granitul Babadag = 5-6

            Clasamentul Seriei A

                1 Şoimii Topolog 18 17 1 0 103-18 52p
                2 Delta Stars Tulcea 18 13 3 2 55-20 42p
                3 Granitul Babadag 18 11 2 5 82-32 35p
                4 Hamangia Baia 18 11 2 5 41-30 35p
                5 Izbânda Mihail Kogălniceanu 18 8 1 9 51-50 25p
                6 Luceafărul Slava Cercheză 17 7 3 7 44-41 24p
                7 Egreta Sabangia 17 6 1 10 39-48 19p
                8 Laguna Ceamurlia 18 3 1 14 36-78 10p
                9 Heracleea Enisala 18 3 0 15 26-83 9p
                10 Gloria Agighiol 18 3 0 15 24-101 9p

            Seria B:

              Ultima etapă a 18-a (14 mai 2017):

                Pescăruşul Sarichioi – Delta Aegyssus Tulcea = 4-4
                Naţional Somova – Triumf Cerna = 2-5
                Racheta Dăeni – Viitorul Frecăţei = 3-0

            Clasamentul Seriei B

                1 Pescăruşul Sarichioi 18 17 1 0 160-20 52p
                2 Delta Aegyssus Tulcea 18 15 1 2 101-21 46p
                3 Triumf Cerna 18 11 1 6 58-51 34p
                4 Racheta Dăeni 18 8 3 7 60-58 27p
                5 Naţional Somova 18 9 0 9 44-62 27p
                6 Viitorul Frecăţei 16 7 0 9 48-46 21p
                7 Beroe Ostrov 18 6 3 9 32-59 21p
                8 Triumful Turda 18 5 4 9 37-86 19p
                9 Tractorul Horia 16 1 2 13 22-79 5p
                10 Sarica Niculiţel 16 0 1 15 13-93 1p

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană TulceaPrima etapă s-a disputat în 4 septembrie 2016.

          Sferturi (20 noiembrie/4 decembrie 2016):

            Naţional Somova – Viitorul Frecăţei = 3-0
            Pescăruşul Sarichioi – Hamangia Baia = 14-1
            Luceafărul Slava Cercheză – Pescăruşul II Sarichioi = 2-1
            Delta Aegyssus Tulcea – Şoimii Topolog = 2-5

          Semifinale (29 aprilie 2017):

            Pescăruşul Sarichioi – Şoimii Topolog = 7-1
            Naţional Somova – Luceafărul Slava Cercheză = 4-6

          Finala (7 iunie 2017, Tulcea, stad. Delta):

            Pescăruşul Sarichioi – Luceafărul Slava Cercheză = 10-1


      Liga a IV-a VÂLCEA

        Campionat:

          Liga a IV-a: C.S. Şirineasa este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 4-1 1-3 (tur-retur) echipa Tractorul Cetate(Liga a IV-a Dolj) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
          Participă 11 echipe. Se va juca în sistem Sezon regulat și Play-Off (locurile 1-6)/Play-Out (locurile 7-11).
          Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
          Modificări în sezonul 2016-2017:

            Şase echipe nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Cavalerul Trac Cernişoara, A.S. Mihăeşti, Viitorul Valea Mare, Minerul Ocnele Mari, Chimia 2012 Râmnicu Vâlcea şi C.S. Creţeni.
            Au promovat: Petrolul Băicoi (primul loc în Superliga B Prahova)
            Au fost primite în Liga a IV-a: Păuşeşti Otăsău şi Lotru Brezoi.

          Play-Off:

            Ultima etapă, a 10-a (10 iunie 2017):

              Viitorul Dăeşti – Posada Perişani = 3-0
              Flacăra Horezu – Cozia Călimăneşti = 3-2
              Voinţa Orleşti – F.C. Băbeni = 1-4

          Clasament final Play-Off

              1 Viitorul Dăeşti 30 26 1 3 115-26 79p
              2 Posada Perişani 30 21 5 4 109-35 68p
              3 Flacăra Horezu 30 22 1 7 111-40 67p
              4 Voinţa Orleşti 30 13 6 11 75-67 45p
              5 Cozia Călimăneşti 30 9 9 12 64-63 36p
              6 Flacăra Horezu 30 10 6 4 76-84 36p

          Sezonul regulat:

            Ultima etapă, a 22-a (8 aprilie 2017):

              Unirea Tomşani – Posada Perişani = 0-6
              Lotru Brezoi – Viitorul Dăeşti = 0-7
              Flacăra Horezu – C.S. Mădulari = 4-1

          Clasamentul final al Sezonului regulat

              1 Posada Perişani 20 17 3 0 89-20 54p
              2 Viitorul Dăeşti 20 17 1 2 83-16 52p
              3 Flacăra Horezu 20 15 1 4 82-26 46p
              4 Voinţa Orleşti 20 10 5 5 57-36 35p
              5 Cozia Călimăneşti 20 9 4 7 52-43 31p
              6 F.C. Băbeni 20 8 4 8 57-44 38p
              7 Unirea Tomşani 20 7 4 9 54-75 25p
              8 C.S. Mădulari 20 6 1 13 46-69 19p
              9 Păuşeşti Otăsău 20 3 4 13 36-87 13p
              10 Minerul Costeşti 20 2 1 17 33-91 7p
              11 Lotru Brezoi 20 2 0 18 20-102 6p

        Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Vâlcea: Prima etapă a avut loc în 14 august 2016.

          Sferturi (26 aprilie 2017):

            Viitorul Dăeşti – Flacăra Horezu = 0-0 (5-4 după pen.)
            Posada Perişani – C.S. Mădulari = 7-1
            F.C. Băbeni – Cozia Călimăneşti = 3-3 (2-4 după pen.)
            Voinţa Orleşti – Unirea Tomşani = 4-0

          Semifinale (17-24 mai 2017, tur-retur):

            Viitorul Dăeşti – Voinţa Orleşti = 1-2 1-2
            Posada Perişani – Cozia Călimăneşti = 3-0 3-1

          Finala (7 iunie 2017, Măciuca, stad. Bogdan Medrea):

            Posada Perişani – Voinţa Orleşti = 4-2