Liga a IV-a judeţe din Muntenia



Liga a IV-a ARGEŞ

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C. Argeş Piteşti 1953 este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 1-1 4-1 (tur-retur) echipa Recolta Stoicăneşti (Liga a IV-a Olt) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu patru mai multe faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: C.S. Mioveni II nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au fost primite în Liga a IV-a: Atletic II Bradu, Muscelul 2015 Câmpulung, A.S. Poiana Lacului, Young Boys Slobozia, C.S. Albota 2012 şi Basarabi Curtea de Argeş.

      Etapa a 16-a (4 martie 2017):

        Unirea Bascov – Gloria Berevoeşti = 4-2
        Steaua Roşia Slobozia – Atletic II Bradu = 1-2
        Viitorul Ştefăneşti 2007 – C.S. Albota = 1-0

    Clasamentul după Etapa a 16-a

        1 Unirea Bascov 16 15 1 0 75-14 46p
        2 Atletic II Bradu 16 12 1 3 42-30 37p
        3 Viitorul Ştefăneşti 2007 16 11 1 4 36-21 34p
        4 Vulturii Priboieni 16 9 5 2 58-34 32p
        5 Victoria Buzoeşti 16 10 1 5 42-26 31p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Argeş: Prima etapă a avut loc în 15 septembrie 2016.

      Sferturi (25 februarie 2017):

        A.S. Colibaşi (Liga a V-a) – Viitorul Ştefăneşti 2007 = 4-2
        Viitorul Lunca Corbului (Liga a V-a) – Sporting Piteşti = 0-0 (4-6 după pen.)
        A.S. Lereşti (Liga a V-a) – Basarabi Curtea de Argeş = 7-0
        Atletic II Bradu – C.S. Rucăr (amânat)



Liga a IV-a BRĂILA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Sportul Chiscani este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-2 4-1 (tur-retur) echipa Şoimii Topolog (Liga a IV-a Tulcea) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 11 echipe, cu una mai puţin faţă de sezonul trecut. Se va juca în sistem Sezon regulat și Play-Off (locurile 1-6)/Play-Out (locurile 7-11). Prima etapă s-a disputat în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Voinţa Plopu nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        A promovat: Dunărea Tichileşti (primul loc din Liga a V-a, seria 1).

      Etapa a 16-a (3-4 decembrie 2016):

        Viitorul Ianca – C.S. Făurei = 0-1
        Victoria Traian – Gloria Movila Miresii = 5-0
        Voinţa Șuțești – Viitorul Însurăţei = 4-4
        Victoria Cazaşu a stat.

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 C.S. Făurei 15 14 1 0 76-11 43p
        2 Victoria Traian 14 11 2 1 41-11 35p
        3 Victoria Cazaşu 14 8 2 4 48-32 26p
        4 Voinţa Șuțești 15 5 4 6 36-27 19p

      Etapa a 17-a (18 martie 2017):

        C.S. Făurei – Voinţa Vișani
        Dacia Unirea II Brăila – Victoria Traian
        Victoria Cazaşu – Voinţa Șuțești

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Brăila: Prima etapă a avut loc în 13 august 2016.

      Etapa a 3-a (5 martie 2017) – 4 meciuri (au participat cele 8 echipe din Liga a V-a calificate din Etapa a 2-a).


Liga a IV-a BUCUREŞTI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Progresul Bucureşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 0-2 1-4 (tur-retur) de Arsenal Malu (Liga a IV-a Giurgiu) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu două mai multe faţă de sezonul trecut. Primele patru echipe în clasamentul sezonului regulat se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 2-4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Unirea Tricolor, V.K. Soccer şi L.S.M.
        Au promovat: Progresul 2005 şi A.S. Olimpic (primele două locuri din Liga a V-a).
        Au fost primite în Liga a IV-a: A.S. Tricolor, Progresul Spartac 1944 şi Regal Sport Club Ferdinand I.

      Etapa a 17-a (9-10 decembrie 2016):

        Progresul Spartac 1944 – Sportul Studenţesc = 7-1
        Metaloglobus II Bucureşti – Progresul Bucureşti = 4-1
        A.S. Termo – A.S. Venus 1914 = 6-0

    Clasamentul după Etapa a 17-a

        1 Progresul Spartac 1944 16 15 1 0 96-9 46p
        2 Regal Sport Club Ferdinand I 15 11 1 3 58-18 34p
        3 A.S. Electroaparataj 16 11 0 5 50-20 33p
        4 Progresul Bucureşti 15 11 0 4 41-24 33p
        5 A.S. Termo 15 9 5 1 55-17 32p
        6 A.S. Olimpic 15 9 2 4 53-32 29p

      Etapa a 18-a (martie 2017):

        Regal Sport Club Ferdinand I – Progresul Spartac 1944
        Progresul Bucureşti – A.S. Termo
        A.S. Olimpic – Metaloglobus II Bucureşti

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Bucureşti:

      Sferturi(7 decembrie 2016 – 4 martie 2017):

        F.C. Asalt (Liga a V-a) – A.S. Electroaparataj = 1-0
        Progresul Bucureşti – A.S. Termo = 0-1


Liga a IV-a BUZĂU

    Campionat:

      Liga a IV-a: Petrolul Berca este campioana sezonului 2015-2016. Echipa din Berca nu s-a înscris în Liga a III-a din motive financiare, deşi a obţinut promovarea după ce a învins cu 4-2 0-1 (tur-retur) echipa Nemere Ghelinţa (Liga a IV-a Covasna) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, la fel ca în sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 3-4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Voinţa Lunca (ultimul loc în sezonul trecut). A.S. Săgeata şi Carpaţi Nehoiu nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Montana Pătârlagele (primul loc în Seria I a Ligii a V-a) şi Team Săgeata, Tricolorul Gălbinaşi (primele două locuri în Seria a II-a a Ligii a V-a).

      Etapa a 15-a, ultima a turului (10 decembrie 2016):

        Şoimii Siriu – Metalul Buzău = 1-2
        Victoria Boboc – Team Săgeata = 0-2
        Viitorul 08 Verneşti – Avântul Spartac Zărneşti = 2-3

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 Metalul Buzău 15 15 0 0 77-7 45p
        2 Team Săgeata 15 13 0 2 75-12 39p
        3 Avântul Spartac Zărneşti 15 11 1 3 57-20 34p
        4 Voinţa Lanurile 15 10 2 3 48-15 32p
        5 Montana Pătârlagele 15 9 3 3 43-23 30p

      Etapa a 16-a (11-12 martie 2017):

        Recolta Sălcioara – Metalul Buzău
        Diadema Gherăseni – Team Săgeata
        Locomotiva Buzău – Avântul Spartac Zărneşti

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Buzău: Prima etapă a avut loc în 4 septembrie 2016.

      Optimi(19 aprlie 2017)


Liga a IV-a CĂLĂRAŞI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Venus Independenţa este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 4-3 0-2 (tur-retur) de Axiopolis Cernavodă (Liga a IV-a Constanţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: A.S. Belciugatele s-a retras în timpul desfăşurării campionatului trecut. Victoria Dragoș Vodă nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Dinamo Sărulești (primul loc din Liga a V-a, seria A) și Spicul Vâlcelele (primul loc din Liga a V-a, seria B).

      Etapa a 17-a (4 martie 2017):

        Dinamo Sărulești – Agricola Borcea = 2-7
        Spicul Vâlcelele – Dunărea Ciocănești = 1-2
        Unirea Mănăstirea – Venus Independența = 0-1

    Clasamentul după Etapa a 17-a

        1 Agricola Borcea 17 15 1 1 78-17 46p
        2 Dunărea Ciocănești 17 14 2 1 69-15 44p
        3 Venus Independența 17 13 2 2 79-15 41p
        4 Victoria Chirnogi 17 13 1 3 68-28 40p
        5 Spicul Roseţi 17 10 2 5 75-36 32p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Călăraşi: : Prima etapă a avut loc în 4 septembrie 2016.

      Optimi (25 februarie 2017)


Liga a IV-a CONSTANŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Axiopolis Cernavodă este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 3-4 3-0 (tur-retur) echipa Venus Independenţa (Liga a IV-a Călăraşi) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Victoria Cumpăna (ultimul loc în sezonul trecut). Dunărea Ostrov nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: C.S. Năvodari (primul loc în Liga a V-a, seria Nord)
        Au fost primite în Liga a IV-a: Gloria Albeşti (locul al 3-lea în Liga a V-a, seria Nord) şi Suporter Spirit Club Farul Constanţa (echipă nou-înfiinţată).

      Etapa a 19-a (3-6 decembrie 2016):

        S.S.C. Farul Constanţa – C.F.R. Constanţa = 2-0
        C.S. Năvodari – C.S.O. Ovidiu = 4-1
        C.S. Agigea – Viitorul Fântânele (6 decembrie)

    Clasamentul după Etapa a 19-a

        1 S.S.C. Farul Constanţa 19 19 0 0 75-7 57p
        2 C.S. Năvodari 19 16 0 3 72-22 48p
        3 Viitorul Fântânele 18 13 2 3 60-27 41p
        4 C.S. Agigea 18 13 1 4 63-33 40p
        5 C.S. Eforie 19 11 1 7 47-29 34p

      Etapa a 20-a (martie 2017):

        Avântul Comana – S.S.C. Farul Constanţa
        Sparta Techirghiol – C.S. Năvodari
        Farul Tuzla – Viitorul Fântânele

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Constanţa


Liga a IV-a DÂMBOVIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Flacăra Moreni este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-2 3-0 (tur-retur) echipa Voinţa 2010 Crevedia (Liga a IV-a Ilfov) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 18 echipe. Prima etapă s-a disputat în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Bradul Moroeni, Unirea Cobia şi Săgeata Găeşti (ultimele trei locuri din Liga a IV-a).
        Au promovat: câştigătoarele celor patru serii ale ligii a V-a Flacăra Zăvoiu (Seria Vest), Viitorul I.L. Caragiale (Seria Nord), Spic de Grâu Ghimpaţi (Seria Sud) şi Gaz Metan Finta (Seria Est).

      Etapa a 17-a (26 noiembrie 2016):

        Gloria Gaz Metan Corneşti – Recolta Gura Şuţii = 5-0
        Dentas Tărtăşeşti – Viitorul Ion Luca Caragiale = 9-4
        Unirea Ungureni – Spic de Grâu Ghimpaţi = 7-1

    Clasamentul după Etapa a 17-a

        1 Gloria Gaz Metan Corneşti 15 12 1 2 72-19 37p
        2 Dentas Tărtăşeşti 15 11 4 0 53-16 37p
        3 Recolta Gura Şuţii 15 11 2 2 38-19 35p
        4 Unirea Ungureni 15 10 0 5 49-24 30p
        5 F.C. Brezoaele 15 9 1 5 59-39 28p

      Etapa a 18-a (11 martie 2016):

        Gloria Gaz Metan Corneşti – F.C. Brezoaele
        Dentas Tărtăşeşti – Spic de Grâu Ghimpaţi
        Unirea Ungureni – Recolta Gura Şuţii

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Dâmboviţa: Prima etapă a avut loc în 4 decembrie 2016.

      Etapa a 2-a (12 martie 2016)


Liga a IV-a DOLJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Tractorul Cetate este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-4 3-1 (tur-retur) de C.S. Şirineasa (Liga a IV-a Vâlcea) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 12 echipe. Se va juca în sistem Sezon regulat și Play-Off (locurile 1-6)/Play-Out (locurile 7-12). Prima etapă se va disputa în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Dunărea Bistreţ şi Sic Pan Unirea nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au fost primite în Liga a IV-a: Arena Bulls Preajba şi Ajax Dobroteşti.

      Etapa a 16-a (4 martie 2017):

        Viitorul Cârcea – Progresul Segarcea = 1-2
        Ştiinţa Danubius Bechet – Metropolitan Işalniţa = 3-1
        Recolta Ostroveni – Tractorul Cetate = 1-6

    Clasamentul după Etapa a 16-a

        1 Viitorul Cârcea 16 13 1 2 72-17 40p
        2 Metropolitan Işalniţa 16 12 2 2 44-16 38p
        3 Progresul Segarcea 16 11 3 2 60-26 36p
        4 Ştiinţa Danubius Bechet 16 11 3 2 54-21 36p
        5 Tractorul Cetate 16 10 4 2 70-27 34p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Dolj: Prima etapă s-a disputat în 27 noiembrie 2016.

      Etapa 1(27 noiembrie 2016) – 6 meciuri.


Liga a IV-a GIURGIU

    Campionat:

      Liga a IV-a: Arsenal Malu este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 2-0 4-1 (tur-retur) pe Progresul Bucureşti (Liga a IV-a Bucureşti) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 29 echipe, cu una mai multe faţă de sezonul anterior, care sunt împărţite în două serii, una de 14 echipe şi una de 15. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 3 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Seria Sud: Arsenal Malu, Argeşul Hotarele şi Real Vărăşti nu s-au mai înscris în Liga a IV-a. A promovat: Giganţii Vărăşti (primul loc din Liga a V-a Seria Sud). Au fost primite: Unirea Frăteşti şi F.C. Adunaţii Copăceni.
        Seria Nord: A.S. Buturugeni nu s-a mai înscris în Liga a IV-a. Au promovat: Unirea Vânători şi F.C. Bolintin Deal (primele două locuri din Liga a V-a Seria Nord).

      Seria Nord:

        Etapa a 16-a (4 martie 2017):

          Silver Inter Zorile – Unirea Vânători = 3-2
          Voinţa Podişor – Petrolul Roata = 1-7
          Voinţa Toporu a stat.

      Clasamentul după Etapa a 16-a

          1 Petrolul Roata 15 12 2 1 51-18 38p
          2 Unirea Vânători 15 11 2 2 49-21 35p
          3 Voinţa Toporu 14 10 2 2 49-26 32p
          4 Avântul Floreşti 15 9 2 4 40-28 29p

      Seria Sud:

        Etapa a 13-a, ultima a turului (26 noiembrie 2016):

          Dunărea Giurgiu – F.C. Adunaţii Copăceni = 18-0
          Dunărea Oinacu – A.S. Mihai Bravu = 0-1
          Unirea Izvoarele – Giganţii Vărăşti = 6-0

      Clasamentul după Etapa a 13-a

          1 Dunărea Giurgiu 13 12 1 0 70-6 36p
          2 A.S. Mihai Bravu 13 12 1 0 72-18 36p
          3 Unirea Izvoarele 13 8 2 3 39-13 26p
          4 Dunărea Oinacu 13 8 2 3 29-17 26p
        Etapa a 14-a (11 martie 2017):

          Dunărea Giurgiu – Mihai Viteazu Călugăreni
          Viitorul Vedea – A.S. Mihai Bravu
          Unirea Izvoarele – Spicul Izvoru

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Giurgiu: Prima etapă s-a disputat în 28 septembrie 2016.

      Etapa a 2-a(12 octombrie 2016) – 8 meciuri


Liga a IV-a GORJ

    Campionat:

      Liga a IV-a: Gilortul Târgu Cărbuneşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-0 5-1 (tur-retur) de F.C. Hermannstadt Sibiu (Liga a IV-a Sibiu) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe, cu una mai puţin faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 4 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Știința Godinești și Avântul Bărbătești nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        A fost primită în Liga a IV-a: C.S. Novaci.

      Etapa a 15-a, ultima a turului (10 decembrie 2016):

        Parângul Bumbești-Jiu – Internaţional Băleşti = 0-3
        A.S. Stejari – Gilortul Târgu Cărbunești = 1-3
        Jiul Rovinari 2016 – Ştiinţa Turceni = 2-2

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 Internaţional Băleşti 15 12 3 0 52-4 39p
        2 Gilortul Târgu Cărbunești 15 12 2 1 45-14 38p
        3 Ştiinţa Turceni 15 11 2 2 46-15 35p
        4 Parângul Bumbești-Jiu 15 9 3 3 32-17 30p
        5 Petrolul Ţicleni 15 9 3 3 44-35 30p

      Etapa a 16-a (martie 2017):

        Știința Hurezani – Internaţional Băleşti
        Unirea Crușeț – Gilortul Târgu Cărbunești
        Petrolul Stoina – Ştiinţa Turceni

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Gorj: Prima etapă a avut loc în 21 septembrie 2016.

      Şaisprezecimi (5-6 octombrie 2016)


Liga a IV-a IALOMIŢA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Andrias Andrăşeşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-3 1-1 (tur-retur) de echipa F.C.M. Alexandria (Liga a IV-a Teleorman) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 16 echipe. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Au retrogradat: Voinţa Reviga (ultimul loc în sezonul trecut) şi Olimpia Răduleşti (care s-a retras în retur). C.S. Amara nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Bărăganul Ciulniţa (primul loc în seria 1 a Ligii a V-a), Secunda Adâncata şi Voinţa Maia (primele două locuri în seria a 2-a a Ligii a V-a).

      Etapa a 15-a, ultima a turului (3 decembrie 2016):

        C.S. Amara – F.C. Traian = 2-0
        Recolta Gheorghe Doja – Fulgerul Fierbinţi = 9-0
        Rapid Feteşti – Secunda Adâncata = 5-3

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 C.S. Amara 15 12 2 1 52-13 38p
        2 Recolta Gheorghe Doja 15 11 3 1 53-22 36p
        3 Rapid Feteşti 15 10 3 2 42-25 33p
        4 Victoria Ţăndărei 15 8 4 3 43-18 28p
        5 Victoria Munteni Buzău 15 8 2 5 40-22 26p
      Etapa a 16-a (martie 2017):

        C.S. Amara – Secunda Adâncata
        Recolta Gheorghe Doja – Abatorul Slobozia
        Rapid Feteşti – Fulgerul Fierbinţi

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Ialomiţa: Prima etapă a avut loc în 27 noiembrie 2016.

      Şaisprezecimi (25 februarie 2017)


Liga a IV-a ILFOV

    Campionat:

      Liga a IV-a: Voinţa 2010 Crevedia este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 2-2 0-3 (tur-retur) de Flacăra Moreni (Liga a IV-a Dâmboviţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 28 echipe, cu trei mai multe faţă de sezonul anterior, care sunt împărţite în două serii de 14 echipe. Primele două echipe din fiecare serie se califică în Play-Off. Prima etapă s-a disputat în 10 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Seria 1: C.S. Cornetu şi
        C.S. Corbeanca s-au mutat în Seria a 2-a. Au fost primite: Sportul Ciorogârla (din Seria a 2-a), Metal Plast Jilava şi F.C. 1 Decembrie.
        Seria a 2-a: Fulgerul Cernica şi C.S. Ştefăneşti II nu s-au mai înscris în Liga a IV-a, iar Sportul Ciorogârla s-a mutat în Seria 1. Au fost primite: C.S. Cornetu şi C.S. Corbeanca (din Seria 1), Codrii Vlăsiei Moara Vlăsiei şi Voinţa II Crevedia.

      Seria 1:

        Etapa a 13-a, ultima a turului(4 decembrie 2016):

          F.C. Chitila – A.C.S. Periş = 9-0
          A.S. Glina – Viitorul II Domneşti = 5-2
          C.S.O. Bragadiru a stat.

      Clasamentul după Etapa a 13-a

          1 F.C. Chitila 12 11 1 0 68-9 34p
          2 A.S. Glina 12 9 2 1 69-14 29p
          3 C.S.O. Bragadiru 12 8 0 4 44-18 24p
          4 A.C.S. Voinţa Buftea 12 8 0 4 39-28 24p
        Etapa a 14-a(martie 2017):

          F.C. Chitila – Viitorul II Domneşti
          A.S. Glina – C.S.O. Bragadiru
          Sportul Ciorogârla – A.C.S. Voinţa Buftea

      Seria a 2-a:

        Etapa a 13-a, ultima a turului (4 decembrie 2016):

          Voinţa II Crevedia – Gloria Buriaş = 3-1
          Viitorul Petrăchioaia – Pescăruşul Grădiştea = 0-3
          C.S. Cornetu – Viitorul Dragomireşti Vale = 0-3

      Clasamentul după Etapa a 13-a

          1 Voinţa II Crevedia 13 12 0 1 76-11 36p
          2 Pescăruşul Grădiştea 13 11 1 1 50-15 34p
          3 Viitorul Dragomireşti Vale 13 9 1 3 37-15 28p
          4 Speranţa Săbăreni 13 7 1 5 36-30 22p

        Etapa a 14-a (martie 2017):

          Voinţa II Crevedia – Viitorul Dragomireşti Vale
          Gloria Izlaz – Pescăruşul Grădiştea
          Victoria Ţinganu – Speranţa Săbăreni

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Ilfov: Prima etapă a avut loc în 12-13 octombrie 2016.

      Sferturi (16 noiembrie 2016):

        A.S. Glina – Pescăruşul Grădiştea = 6-1
        C.S.O. Bragadiru – Voinţa II Crevedia = 3-2
        C.S. Dărăşti – A.C.S. de Sănătate Buftea
        Sportul Ciorogârla – F.C. Chitila


Liga a IV-a MEHEDINŢI

    Campionat:

      Liga a IV-a: Pandurii Cerneţi este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-6 0-3 (neprezentare), tur-retur de echipa C.S.M. Şcolar Reşiţa (Liga a IV-a Caraş-Severin) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 8 echipe, la fel ca în sezonul anterior, care joacă în sistem sezon regulat/play-off+play-out (primele patru echipe se califică în play-off, celelalte patru în play-out). Prima etapă s-a disputat în 10 septembrie 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Pandurii Cerneţi, Coşuştea Căzăneşti şi Dunărea Gruia.
        Au fost primite în Liga a IV-a Dunărea Pristol şi două echipe nou-înfiinţate: Dierna Orşova 2016 şi C.S. Drobeta Turnu Severin.

      Etapa a 11-a (19-20 noiembrie 2016):

        Viitorul Şimian – C.S. Drobeta Turnu Severin = 1-0
        C.S. Strehaia – Dunărea Pristol = 0-3
        Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir = 1-4

    Clasamentul după Etapa a 11-a

        1 Viitorul Şimian 11 10 0 1 33-9 30p
        2 C.S. Drobeta Turnu Severin 11 7 2 2 17-7 23p
        3 C.S. Strehaia 11 6 2 3 20-13 20p
        4 Dunărea Pristol 11 3 5 3 17-23 14p
        5 Viitorul Cujmir 11 3 2 6 11-19 11p
        6 Dierna Orşova 2016 11 3 1 6 16-23 10p

      Etapa 12/14 (11 martie 2017):

        A.S. Corcova – Viitorul Şimian
        C.S. Drobeta Turnu Severin – C.S. Strehaia
        Dunărea Pristol – Recolta Dănceu

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Mehedinţi: Prima etapă a avut loc în 20 noiembrie 2016.

      Sferturi (4-5 martie 2017):

        C.S. Strehaia – C.S. Drobeta Turnu Severin = 4-0
        Voinţa Vrata (Liga a V-a) – Viitorul Şimian = 3-5
        Real Vânju Mare – Recolta Dănceu
        A.S. Ghiciulescu Hinova (Liga a V-a) – Viitorul Cujmir


Liga a IV-a OLT

    Campionat:

      Liga a IV-a: Recolta Stoicăneşti este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 1-1 1-4 (tur-retur) de F.C. Argeş Piteşti 1953 (Liga a IV-a Argeş) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 15 echipe, cu trei mai multe faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Victoria Dobrun nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au fost primite în Liga a IV-a: Juventus Slatina, C.S.Ş. Slatina, C.S. Romanaţi Caracal şi Olteţul Osica.

      Etapa a 15-a (4 decembrie 2016):

        A.S. Milcov – Romanaţi Caracal = 3-0
        Vedea Văleni Nicolae Titulescu – Avântul Coteana = 4-2
        Viitorul Rusăneşti – Juventus Slatina = 0-5

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 A.S. Milcov 13 11 0 2 53-14 33p
        2 Vedea Văleni N.Titulescu 13 11 0 2 42-17 33p
        3 Juventus Slatina 12 10 1 1 50-11 31p
        4 Voinţa Babiciu 13 9 1 3 34-14 28p
        5 Vediţa Coloneşti 12 8 1 3 42-23 25p

      Etapa a 16-a (12 martie 2017):

        A.S. Milcov – Petrolul Potcoava
        Vedea Văleni Nicolae Titulescu – Vediţa Coloneşti
        C.S.Ş. Slatina – Juventus Slatina

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Olt


Liga a IV-a PRAHOVA

    Campionat:

      Liga a IV-a: C.S. Păuleşti este campioana sezonului 2015-2016. Deşi a învins cu 3-1 2-0 (tur-retur) echipa Euromania Dumbrăveni (Liga a IV-a Vrancea) în barajul de promovare în Liga a III-a disputat la 18-25 iunie 2016, echipa din Păuleşti va continua în acest sezon tot în Liga a IV-a.
      Prima etapă se va disputa în 20 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Voința Găzarul Surani (ultimul loc în sezonul trecut). Astra II Ciorani şi Progresul Drăgăneşti nu s-au mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Petrolul Băicoi (primul loc în Superliga B Prahova)
        Au fost primite în Liga a IV-a: Petrolul 52 Ploieşti (echipă nou-înfiinţată) şi Măneşti 2013 Coada Izvorului.

      Etapa a 16-a (martie 2017):

        Petrolul 52 Ploieşti – C.S. Păuleşti = 2-0
        C.S. Ceptura – C.S. Blejoi = 2-6
        A.F.C. Băneşti-Urleta – C.S.O. Plopeni = 1-0

    Clasamentul după Etapa a 16-a

        1 C.S. Blejoi 16 13 1 2 66-16 40p
        2 Petrolul 52 Ploieşti 16 12 4 0 56-7 40p
        3 A.F.C. Băneşti-Urleta 16 10 2 4 50-18 32p
        4 C.S. Cornu 16 9 3 4 33-23 30p
        5 Avântul Măneciu 16 9 0 7 29-26 27p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Prahova: Prima etapă a avut loc în 14 august 2016.

      Optimi (25 februarie – 5 aprilie 2017)


Liga a IV-a TELEORMAN

    Campionat:

      Liga a IV-a: F.C.M. Alexandria este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 3-1 1-1 (tur-retur) echipa Andrias Andrăşeşti (Liga a IV-a Ialomiţa) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 15 echipe, cu una mai puţine faţă de sezonul trecut. Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        A retrogradat: Metalul Frăsinet şi Spicpo Poroschia (ultimele două locuri în sezonul trecut). Dunărea Zimnicea nu s-a mai înscris în Liga a IV-a.
        Au promovat: Tineretul Siliştea şi Ajax Botoroaga (primul loc din cele două serii ale Ligii a V-a). A fost primită în Liga a IV-a: C.S. Drăgăneşti-Vlaşca.

      Etapa a 15-a, ultima a turului (3 decembrie 2016):

        Unirea Brânceni – Voinţa Saelele = 0-3
        Viaţa Nouă Olteni – Ajax Botoroaga = 3-1
        Rapid Buzescu – Metalul Peretu = 5-1

    Clasamentul după Etapa a 15-a

        1 Voinţa Saelele 14 13 1 0 67-4 40p
        2 Unirea Brânceni 14 13 0 1 63-17 39p
        3 Viaţa Nouă Olteni 14 10 0 4 48-19 30p
        4 Rapid Buzescu 14 8 2 4 40-17 26p
        5 Ajax Botoroaga 14 8 1 5 28-29 25p

      Etapa a 16-a (4 martie 2017):

        Rapid Buzescu – Voinţa Saelele
        Unirea Brânceni – Ajax Botoroaga
        Tineretul Siliştea – Viaţa Nouă Olteni

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Teleorman: Prima etapă a avut loc în 28 septembrie 2016.

      Şaisprezecimi (25 februarie 2017)


Liga a IV-a TULCEA

    Campionat:

      Liga a IV-a: Şoimii Topolog este campioana sezonului 2015-2016. Ea a ratat promovarea în Liga a III-a după ce a fost învinsă cu 2-2 1-4 (tur-retur) de Sportul Chiscani (Liga a IV-a Brăila) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Participă 20 echipe, inclusiv cele care au participat sezonul trecut în Liga a V-a (care s-a desfiinţat), împărţite în două serii de 10 echipe.
      Prima etapă s-a disputat în 11 septembrie 2016.

      Sezonul regulat:

        Seria A:

          Etapa a 9-a, ultima a turului (6 noiembrie 2016):

            Luceafărul Slava Cercheză – Şoimii Topolog = 0-3
            Delta Stars Tulcea – Hamangia Baia = 1-0
            Granitul Babadag – Laguna Ceamurlia = 13-1

        Clasamentul Seriei A

            1 Şoimii Topolog 9 8 1 0 53-12 25p
            2 Delta Stars Tulcea 9 7 2 0 29-8 23p
            3 Granitul Babadag 9 6 1 2 42-14 19p

          Etapa a 10-a (12 martie 2017):

            Egreta Sabangia – Şoimii Topolog
            Granitul Babadag – Delta Stars Tulcea
            Gloria Agighiol – Hamangia Baia

        Seria B:

          Etapa a 9-a, ultima a turului (6 noiembrie 2016):

            Delta Aegyssus Tulcea – Pescăruşul Sarichioi = 1-5
            Viitorul Frecăţei – Racheta Dăeni = 10-4
            Triumf Cerna – Naţional Somova = 7-2

        Clasamentul Seriei B

            1 Pescăruşul Sarichioi 9 9 0 0 115-11 27p
            2 Delta Aegyssus Tulcea 9 7 0 2 53-10 21p
            3 Viitorul Frecăţei 9 7 0 2 48-25 21p

          Etapa a 10-a (12 martie 2017):

            Viitorul Frecăţei – Pescăruşul Sarichioi
            Triumful Turda – Delta Aegyssus Tulcea
            Triumf Cerna – Tractorul Horia

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană TulceaPrima etapă s-a disputat în 4 septembrie 2016.

      Sferturi (20 noiembrie/4 decembrie 2016):

        Naţional Somova – Viitorul Frecăţei = 3-0
        Pescăruşul Sarichioi – Hamangia Baia = 14-1
        Luceafărul Slava Cercheză – Pescăruşul II Sarichioi = 2-1
        Delta Aegyssus Tulcea – Şoimii Topolog (meci amânat)


Liga a IV-a VÂLCEA

    Campionat:

      Liga a IV-a: C.S. Şirineasa este campioana sezonului 2015-2016. Ea a promovat în Liga a III-a după ce a învins cu 4-1 1-3 (tur-retur) echipa Tractorul Cetate(Liga a IV-a Dolj) în barajul disputat la 18-25 iunie 2016.
      Prima etapă s-a disputat în 27 august 2016.
      Modificări în sezonul 2016-2017:

        Şase echipe nu s-au mai înscris în Liga a IV-a: Cavalerul Trac Cernişoara, A.S. Mihăeşti, Viitorul Valea Mare, Minerul Ocnele Mari, Chimia 2012 Râmnicu Vâlcea şi C.S. Creţeni.
        Au promovat: Petrolul Băicoi (primul loc în Superliga B Prahova)
        Au fost primite în Liga a IV-a: Păuşeşti Otăsău şi Lotru Brezoi.

      Etapa a 17-a (4-5 martie 2017):

        C.S. Mădulari – Posada Perişani = 1-5
        Flacăra Horezu – Viitorul Dăeşti = 0-2
        Păuşeşti Otăsău – Cozia Călimăneşti = 0-3

    Clasamentul după Etapa a 17-a

        1 Posada Perişani 15 15 0 0 75-15 45p
        2 Viitorul Dăeşti 15 13 0 2 59-12 39p
        3 Flacăra Horezu 16 11 1 4 65-25 34p
        4 Voinţa Orleşti 15 8 3 4 50-29 27p
        5 Cozia Călimăneşti 16 8 1 7 48-42 25p

    Cupa României 2017-2018 – Faza Judeţeană Vâlcea: Prima etapă a avut loc în 14 august 2016.

      Sferturi (26 aprilie 2017)